Kolonie zaprzyjaźnionych parafii (foto)

Od czytelników

Kolonie zaprzyjaźnionych parafii (foto)

02.08.2019
autor: Kasia Grajczyk, fot. Sylwia Domalewska
Dwie zaprzyjaźnione parafie, Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie oraz parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika w Zambrowie, zorganizowały wypoczynek integracyjny dla dzieci, młodzieży oraz całych rodzin z obu miast. Kolonie te odbyły się w Murzasichlu w dniach 20-27 lipca pod kierownictwem księży Karola Skrodzkiego i Mateusza Cymka. W wyjeździe uczestniczyło w sumie 106 osób. Czas wypełniały liczne atrakcje: od górskich wędrówek po wspólne gry i zabawy integracyjne.
 
Od pierwszego dnia plan był napięty. Zaraz po przyjeździe ruszyliśmy na spotkanie z prawdziwym góralem do Izby Regionalnej na terenie Murzasichla. Opowiedział o tradycjach tamtego regionu, zaprezentował stroje, a także góralskie instrumenty, które wzbudziły zainteresowanie dzieci. Kolejnego dnia przyszedł czas na prawdziwą górską wyprawę. Zdobyliśmy wszyscy Wielki Kopieniec, z którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr. Ciekawym punktem programu, wzbudzającym wiele emocji, był także spływ Dunajcem na flisackich tratwach. Góry podziwiane z innej perspektywy zrobiły wrażenie na każdym, a niektórzy mogli nawet wcielić się w rolę flisaka, przywdziać jego strój i chwilę sterować tratwą. Wśród odwiedzanych miejsc nie mogło zabraknąć wizyty na zakopiańskich Krupówkach. Uczestniczyliśmy również we Mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wjechaliśmy też wyciągiem na Wielką Krokiew, gdzie mogliśmy obserwować trening skoczków narciarskich oraz podziwiać wspaniały widok Zakopanego. Był też czas na zabawę i relaks w szaflarskich termach, który sprawił dzieciom wiele radości. Zjeżdżalnie cały czas oblegała nasza liczna grupa. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, gdzie znajduje się figurka Maryi, nazywanej Gaździną Podhala oraz Bechledówkę, czyli wzgórze, na którym mieści się kościół prowadzony przez paulinów. 
W dzień powrotu zatrzymaliśmy się jeszcze w Krakowie, aby zajrzeć do smoka, przywitać się na rynku z Mickiewiczem i poczuć atmosferę tego ważnego dla polskiej historii miasta. 
Kolonie były cudownym czasem spędzonym ze wspaniałymi ludźmi. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy minęły. Wspólne doświadczenia, wyprawy, posiłki, zabawy i tańce, Eucharystia, która dopełniała każdy dzień – wszystko to sprawiło, że nie byliśmy Zambrowem i Wyszkowem, lecz jedną grupą. Najlepszym dowodem na to są nowe przyjaźnie oraz to, że trudno nam było rozstać się w dzień odjazdu. Każdy z nas wrócił zmęczony, jednak bogaty o nowe przeżycia, znajomości i wspomnienia. Liczymy na to, że w przyszłym roku spotkamy się w podobnym składzie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc przy organizacji kolonii, a szczególnie gminie Zambrów oraz powiatowi wyszkowskiemu i księżom odpowiedzialnym za kierownictwo. Zapraszamy także do czynnego udziału w grupach parafialnych rozpoczynających swoją działalność od września.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Konkurs recytatorski utworów Jana Brzechwy. Jaki jest twój ulubiony utwór?

Konkurs recytatorski utworów Jana Brzechwy. Jaki jest twój ulubiony utwór?

Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się przyszłego czytelnika. Te słowa Jana Brzechwy przyświecały kolejnej edycji Gminnego Konkursu Recytatorskiego utworów patrona Szkoły Podstawowej w Lucynowie. Wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Wyszków.
zobacz więcej
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową. 
zobacz więcej
Znów powrócą do piękna w słowie i muzyce

Znów powrócą do piękna w słowie i muzyce

116 zgłoszeń wpłynęło do XXXI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki lat 60. i 70. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, który odbędzie się 30 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.
zobacz więcej
Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

Wielkanocne Warsztaty w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku (FOTO)

W dniach 21-22 marca 2024r. w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku zorganizowane zostały dla uczniów tematyczne warsztaty wielkanocne. Celem, jaki przyświecał warsztatom było propagowanie i kultywowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych, tworzenie warunków do podejmowania aktywności twórczej oraz umiejętności pracy w grupie. Warsztaty były formą szkolnych rekolekcji wielkopostnych integrujących środowisko i kształtujących postawę szacunku do polskich tradycji i obrzędów.
zobacz więcej