Kolonie dzieci z Litwy w Wyszkowie (foto)

Od czytelników

Kolonie dzieci z Litwy w Wyszkowie (foto)

01.09.2018
autor: Agnieszka Nowatcińska
W ramach projektu „Lato z Polską”, odbył się obóz przyrodniczo-ekologiczny dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia, ucnzow ze Szkoły Średniej im. św. Jana Bosko w Jałówce, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oddział w Warszawie oraz Gminę Wyszków, przy współfinansowaniu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Miejscem pobytu było Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Jowisz” przy CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie.
Uczestnicy kolonii, od 16 do 26 lipca 2018 r., zwiedzili gminę i powiat, brali udział w licznych zajęciach integracyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych i wycieczkach edukacyjnych. W Urzędzie Miejskim spotkali się z przedstawicielami władz samorządu gminnego, następnie zwiedzili Sanktuarium św. Idziego oraz starą plebanię, odwiedzili obelisk Wazów, basztę w parku miejskim, pomnik burmistrza Stanisława Wolskiego, pomnik Gloria Victis. W Warszawie byli na Starym Mieście, Łazienki Królewskie i Muzeum Powstania Warszawskiego. W Pniewie uczestniczyli w spotkaniu z członkiniami Stowarzyszenia „Puszcza Biała Moja Mała Ojczyzna” oraz w warsztatach rękodzieła ludowego i degustacji tradycyjnych potraw. 
Ciekawym doświadczeniem dla młodych Polaków z Litwy były spotkania ze służbami mundurowymi oraz ratowniczymi. Mieli okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego i uczniów LO Bezpieczeństwo Publiczne. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym i na wakacjach rozmawiali z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji. W Komendzie Powiatowej PSP oraz OSP w Gulczewie zostali zapoznani z systemem funkcjonowania straży pożarnej w Polsce oraz ze sprzętem, jakim dysponują jednostki. Na spotkaniu z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poznali zasady zachowania bezpieczeństwa na kąpieliskach, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku m.in. zakrztuszeń, ukąszenia przez kleszcze  oraz profilaktyką zdrowia. O nowych technologiach pozyskiwania energii dowiedzieli się w Mazowieckim Edukacyjnym Centrum Energii Odnawialnej, działającym przy I LO.
Poznaniu polskiej kultury i historii, nawiązaniu nowych znajomości, nauce języka polskiego służyły spotkania z miejscową ludnością i udział w lokalnych wydarzeniach. Polski folklor poznali na spotkaniu z Zespołem Pieśni i Tańca „Oberek”. W grze miejskiej „Eskapada Wyszków 2018”, zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, kolonistów reprezentowało pięć drużyn, które z dużym zaangażowaniem pokonywały pełen zagadek szlak gry, tematycznie związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz historią Wyszkowa.
Uczestnicy kolonii chętnie nawiązywali nowe znajomości podczas spotkań, m.in. z młodzieżą przy parafii Świętej Rodziny na wspólnym grillu, młodzieżą CEZiU „Kopernik”, z którą uczyli się pierwszej pomocy przedmedycznej. W parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku uczestniczyli we Mszy św. i spotkaniu integracyjnym w ogrodzie sensorycznym Zespołu Szkól Specjalnych. Rozegrali mecz piłki nożnej z drużyną Stowarzyszenia „Bocian” KRiS. Zwiedzili również miejscowy skansen.
Wiele radości sprawiły im zajęcia rekreacyjno-sportowe na obiektach CEZiU „Kopernik”, w hali WOSiR, na basenie oraz w parku linowym w Deskurowie.
W pożegnalnym grillu uczestniczyli zaproszeni goście, dzięki którym zostały zorganizowane kolonie oraz zrealizowany program. Młodzież podziękowała organizatorom i opiekunom za wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas, ciekawy program, zajęcia medyczne i  wycieczki, dzięki którym wiele się nauczyły, poznały polską kulturę, historię i w praktyce język polski. W każdym odwiedzanym miejscu uczestnicy kolonii doświadczali polskiej gościnności i serdeczności.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nowe branże premiowane w loterii

Nowe branże premiowane w loterii

W ostatnim kwartale 2016 r. każdy, kto zarejestruje paragon fiskalny od taksówkarza na stronie Narodowej Loterii Paragonowej, będzie miał szansę na wygranie opla insignii. Natomiast od stycznia do marca 2017 r. nagrodę specjalną będzie można wygrać w zamian za paragon za tankowanie na stacjach paliw.
zobacz więcej
W świecie legend Wars i Sawa (foto)

W świecie legend Wars i Sawa (foto)

16 listopada dzieci z grupy 4-,5-latków „Biedronki” oraz 5-latków „Misie” z Przedszkola nr 9 w Wyszkowie gościły w Miejsko – Gminnej Bibliotece w Wyszkowie.
zobacz więcej
Ojcu Świętemu śpiewajmy...

Ojcu Świętemu śpiewajmy...

26 listopada w kościoła p.w. Chrystusa Sługi w Leszczydole-Nowinach zostały uroczyście umieszczone relikwie Jana Pawła II. Inicjatorem sprowadzenia relikwii była młodzież z koła wolontariatu działającego w szkole, którego opiekunem jest Iwona Ochmańska, a sprowadził je proboszcz parafii ks. Jan Soliwoda. Uczniowie to niezwykłe wydarzenie uświetnili częścią artystyczną. Uroczystość transmitowało i udostępniło słuchaczom w całej diecezji Radio „Nadzieja”. Mszę Świętą odprawił i kazanie wygłosił ks. biskup Stanisław Stefanek. Na mszy był obecny dyr. szkoły Krzysztof Ochmański, nauczyciele, uczniowie z pocztem sztandarowym na czele i licznie zgromadzeni parafianie. 
zobacz więcej
FELIETON: Himalaje hipokryzji

FELIETON: Himalaje hipokryzji

W pierwszą niedzielę po święcie Wszystkich Świętych Ludowcy z całej Polski tradycyjnie spotykają się w Wierzchosławicach na ziemi tarnowskiej, by wspólnie obchodzić Zaduszki Witosowe. Wierzchosławice to miejsce urodzenia największego z Ludowców, Wincentego Witosa. Trzykrotny premier II RP zmarł 31 października 1945 roku. Na lokalnym cmentarzu znajduje się jego grób; w Wierzchosławicach także do dziś znajduje się rodzinne gospodarstwo Witosa, aktualnie pełniące funkcję muzeum. Wierzchosławice to kolebka ruchu ludowego.
zobacz więcej
Bricomarche
Bricomarche
mrówka - nowe godziny

Sonda

3.46% (53 głosów)
3.14% (48 głosów)
27.96% (428 głosów)
3.00% (46 głosów)
2.61% (40 głosów)
4.44% (68 głosów)
30.63% (469 głosów)
3.66% (56 głosów)
2.35% (36 głosów)
2.61% (40 głosów)
16.13% (247 głosów)