Kolonie dzieci z Litwy w Wyszkowie (foto)

Od czytelników

Kolonie dzieci z Litwy w Wyszkowie (foto)

01.09.2018
autor: Agnieszka Nowatcińska
W ramach projektu „Lato z Polską”, odbył się obóz przyrodniczo-ekologiczny dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia, ucnzow ze Szkoły Średniej im. św. Jana Bosko w Jałówce, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oddział w Warszawie oraz Gminę Wyszków, przy współfinansowaniu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Miejscem pobytu było Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Jowisz” przy CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie.
Uczestnicy kolonii, od 16 do 26 lipca 2018 r., zwiedzili gminę i powiat, brali udział w licznych zajęciach integracyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych i wycieczkach edukacyjnych. W Urzędzie Miejskim spotkali się z przedstawicielami władz samorządu gminnego, następnie zwiedzili Sanktuarium św. Idziego oraz starą plebanię, odwiedzili obelisk Wazów, basztę w parku miejskim, pomnik burmistrza Stanisława Wolskiego, pomnik Gloria Victis. W Warszawie byli na Starym Mieście, Łazienki Królewskie i Muzeum Powstania Warszawskiego. W Pniewie uczestniczyli w spotkaniu z członkiniami Stowarzyszenia „Puszcza Biała Moja Mała Ojczyzna” oraz w warsztatach rękodzieła ludowego i degustacji tradycyjnych potraw. 
Ciekawym doświadczeniem dla młodych Polaków z Litwy były spotkania ze służbami mundurowymi oraz ratowniczymi. Mieli okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego i uczniów LO Bezpieczeństwo Publiczne. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym i na wakacjach rozmawiali z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji. W Komendzie Powiatowej PSP oraz OSP w Gulczewie zostali zapoznani z systemem funkcjonowania straży pożarnej w Polsce oraz ze sprzętem, jakim dysponują jednostki. Na spotkaniu z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poznali zasady zachowania bezpieczeństwa na kąpieliskach, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku m.in. zakrztuszeń, ukąszenia przez kleszcze  oraz profilaktyką zdrowia. O nowych technologiach pozyskiwania energii dowiedzieli się w Mazowieckim Edukacyjnym Centrum Energii Odnawialnej, działającym przy I LO.
Poznaniu polskiej kultury i historii, nawiązaniu nowych znajomości, nauce języka polskiego służyły spotkania z miejscową ludnością i udział w lokalnych wydarzeniach. Polski folklor poznali na spotkaniu z Zespołem Pieśni i Tańca „Oberek”. W grze miejskiej „Eskapada Wyszków 2018”, zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, kolonistów reprezentowało pięć drużyn, które z dużym zaangażowaniem pokonywały pełen zagadek szlak gry, tematycznie związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz historią Wyszkowa.
Uczestnicy kolonii chętnie nawiązywali nowe znajomości podczas spotkań, m.in. z młodzieżą przy parafii Świętej Rodziny na wspólnym grillu, młodzieżą CEZiU „Kopernik”, z którą uczyli się pierwszej pomocy przedmedycznej. W parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku uczestniczyli we Mszy św. i spotkaniu integracyjnym w ogrodzie sensorycznym Zespołu Szkól Specjalnych. Rozegrali mecz piłki nożnej z drużyną Stowarzyszenia „Bocian” KRiS. Zwiedzili również miejscowy skansen.
Wiele radości sprawiły im zajęcia rekreacyjno-sportowe na obiektach CEZiU „Kopernik”, w hali WOSiR, na basenie oraz w parku linowym w Deskurowie.
W pożegnalnym grillu uczestniczyli zaproszeni goście, dzięki którym zostały zorganizowane kolonie oraz zrealizowany program. Młodzież podziękowała organizatorom i opiekunom za wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas, ciekawy program, zajęcia medyczne i  wycieczki, dzięki którym wiele się nauczyły, poznały polską kulturę, historię i w praktyce język polski. W każdym odwiedzanym miejscu uczestnicy kolonii doświadczali polskiej gościnności i serdeczności.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość