Kolonie dzieci z Litwy w Wyszkowie (foto)

Od czytelników

Kolonie dzieci z Litwy w Wyszkowie (foto)

01.09.2018
autor: Agnieszka Nowatcińska
W ramach projektu „Lato z Polską”, odbył się obóz przyrodniczo-ekologiczny dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia, ucnzow ze Szkoły Średniej im. św. Jana Bosko w Jałówce, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oddział w Warszawie oraz Gminę Wyszków, przy współfinansowaniu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Miejscem pobytu było Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Jowisz” przy CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie.
Uczestnicy kolonii, od 16 do 26 lipca 2018 r., zwiedzili gminę i powiat, brali udział w licznych zajęciach integracyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych i wycieczkach edukacyjnych. W Urzędzie Miejskim spotkali się z przedstawicielami władz samorządu gminnego, następnie zwiedzili Sanktuarium św. Idziego oraz starą plebanię, odwiedzili obelisk Wazów, basztę w parku miejskim, pomnik burmistrza Stanisława Wolskiego, pomnik Gloria Victis. W Warszawie byli na Starym Mieście, Łazienki Królewskie i Muzeum Powstania Warszawskiego. W Pniewie uczestniczyli w spotkaniu z członkiniami Stowarzyszenia „Puszcza Biała Moja Mała Ojczyzna” oraz w warsztatach rękodzieła ludowego i degustacji tradycyjnych potraw. 
Ciekawym doświadczeniem dla młodych Polaków z Litwy były spotkania ze służbami mundurowymi oraz ratowniczymi. Mieli okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod kierunkiem ratownika medycznego i uczniów LO Bezpieczeństwo Publiczne. O bezpieczeństwie w ruchu drogowym i na wakacjach rozmawiali z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji. W Komendzie Powiatowej PSP oraz OSP w Gulczewie zostali zapoznani z systemem funkcjonowania straży pożarnej w Polsce oraz ze sprzętem, jakim dysponują jednostki. Na spotkaniu z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poznali zasady zachowania bezpieczeństwa na kąpieliskach, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku m.in. zakrztuszeń, ukąszenia przez kleszcze  oraz profilaktyką zdrowia. O nowych technologiach pozyskiwania energii dowiedzieli się w Mazowieckim Edukacyjnym Centrum Energii Odnawialnej, działającym przy I LO.
Poznaniu polskiej kultury i historii, nawiązaniu nowych znajomości, nauce języka polskiego służyły spotkania z miejscową ludnością i udział w lokalnych wydarzeniach. Polski folklor poznali na spotkaniu z Zespołem Pieśni i Tańca „Oberek”. W grze miejskiej „Eskapada Wyszków 2018”, zorganizowanej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną, kolonistów reprezentowało pięć drużyn, które z dużym zaangażowaniem pokonywały pełen zagadek szlak gry, tematycznie związany z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz historią Wyszkowa.
Uczestnicy kolonii chętnie nawiązywali nowe znajomości podczas spotkań, m.in. z młodzieżą przy parafii Świętej Rodziny na wspólnym grillu, młodzieżą CEZiU „Kopernik”, z którą uczyli się pierwszej pomocy przedmedycznej. W parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku uczestniczyli we Mszy św. i spotkaniu integracyjnym w ogrodzie sensorycznym Zespołu Szkól Specjalnych. Rozegrali mecz piłki nożnej z drużyną Stowarzyszenia „Bocian” KRiS. Zwiedzili również miejscowy skansen.
Wiele radości sprawiły im zajęcia rekreacyjno-sportowe na obiektach CEZiU „Kopernik”, w hali WOSiR, na basenie oraz w parku linowym w Deskurowie.
W pożegnalnym grillu uczestniczyli zaproszeni goście, dzięki którym zostały zorganizowane kolonie oraz zrealizowany program. Młodzież podziękowała organizatorom i opiekunom za wspaniałe przeżycia, mile spędzony czas, ciekawy program, zajęcia medyczne i  wycieczki, dzięki którym wiele się nauczyły, poznały polską kulturę, historię i w praktyce język polski. W każdym odwiedzanym miejscu uczestnicy kolonii doświadczali polskiej gościnności i serdeczności.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rachunek sumienia. Być przyzwoitym, rozumieć

Rachunek sumienia. Być przyzwoitym, rozumieć

To, że każdy z nas uważa się za przyzwoitego i rozumnego człowieka, nie ulega wątpliwości, zatem nie powinna stanowić problemu chwila autorefleksji, czy zgodnie z obowiązującymi regułami i standardami, tak w istocie jest.
zobacz więcej
Spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO (foto)

Spotkanie z młodzieżą z Izraela w I LO (foto)

Żydzi i Polacy – to temat wielokrotnie poruszany w naszym społeczeństwie, temat nierzadko drażliwy, który stworzył wiele stereotypów. Żydzi byli i zawsze będą częścią naszej historii. Dlatego po raz kolejny społeczność I LO im. C.K. Norwida spotkała się z młodzieżą z Izraela.
zobacz więcej
Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

Felieton europosła: Ludobójstwo z polityką w tle*

11 lipca 1943 roku to była niedziela. Polacy licznie gromadzili się w kościołach na mszy. Właśnie dlatego dla ukraińskich nacjonalistów był to idealny moment na atak. Niemal 100 miejscowości na Wołyniu zaatakowały oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Towarzyszyli im uzbrojeni w siekiery, kosy czy widły ukraińscy chłopi. Brutalnie mordowali wszystkich – od niemowlęcia do starca. Krwawa Niedziela to apogeum rzezi wołyńskiej. Gehenna mieszkańców polskich miejscowości na Kresach Wschodnich trwała jednak wiele miesięcy. Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy zamordowali (według ostrożnych szacunków) ponad 100 tysięcy Polaków – swoich sąsiadów, z którymi żyli w zgodzie od pokoleń. Ta wielka zaplanowana zbrodnia ma jedno słuszne i prawdziwe określenie – ludobójstwo.
zobacz więcej
Zmiana legitymacji

Zmiana legitymacji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przysłał ci nową legitymację emeryta lub rencisty i zmienił numer świadczenia? Nie ma powodu do niepokoju. ZUS przenosi po prostu obsługę świadczeń do nowego systemu informatycznego, a wiąże się z tym automatyczna zmiana numeru emerytury lub renty.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan