Jubileusz Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej

Od czytelników

Jubileusz Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej

28.06.2018
autor: kmdr dr Józef Kowalewski, opr. red.
W ramach obchodów 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz 10. rocznicy powstania Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR, w dniach 24-29 maja zespół uczestniczył w wydarzeniach społeczno-kulturalnych Kołobrzeskich Dni Hanzy, Dni Kołobrzegu oraz XXVII Zlotu Jungów LMiR. To był bardzo pracowity czas, dziennie zdarzały się nawet cztery występy. 
 
25 maja w Kołobrzegu otwarta została wystawa 100-lecia LMiR, podczas uroczystości podpisano umowę o współpracy LMiR i Muzeum Oręża Polskiego. Wśród obecnych był honorowy obywatel Wyszkowa kpt. ż. w. doc. Eugeniusz Daszkowski – były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Występ orkiestry, którą prowadzili kmdr Józef Kowalewski i Benedykt Celian, zakończył pierwszy dzień pobytu w Kołobrzegu.  
26 maja orkiestra uczestniczyła w ogólnopolskim otwarciu sezonu żeglarskiego z udziałem m.in. prezydenta Kołobrzegu Janusza Gromka. Druga część sobotnich obchodów Dni Kołobrzegu odbyła się na placu Ratuszowym, gdzie została uhonorowana Orkiestrę Reprezentacyjną LMiR – zespół otrzymał Srebrną Odznakę (Krzyż) Gryfa Zachodniopomorskiego, a  kmdr Józef Kowalewski, w uznaniu za współpracę z miastem - ozdobną buławę. Następnie barwny korowód, prowadzony przez naszą orkiestrę, przemaszerował do Portu Rybackiego. Po dotarciu na miejsce orkiestra wykonała kilka pozycji repertuarowych. Ostatnim tego dnia występem był koncert w Marinie Solnej. Zespół poprowadzili J. Kowalewski i C. Celian. 
Niedziela 27 maja była ostatnim dniem Zlotu Jungów LMiR. Rozpoczęła się mszą św. w Bazylice Konkatedralnej, celebrowanąm.in. przez kapelana krajowego LMiR ks. Waldemara Krzywińskiego. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra, która następnie dała krótki koncert w Muzeum Oręża Polskiego, gdzie oficjalnie został zakończony zlot. Kolejny krótki koncert zespół odegrał w Ośrodku Bukowina – miejscu zakwaterowania i pobytu orkiestry w czasie Zlotu. Kulminacją występów OR LMiR w Kołobrzegu był gościnny udział (z repertuarem narodowo-patriotycznym) w VI Regionalnym Finale Konkursu Piosenki „Dzień Dziecka z pieśnią i piosenką żołnierską”. Niezwykle miłym finalnym akcentem było wręczenie kolejnej, tym razem bursztynowej, buławy od sympatyków orkiestry, z kplm. Kazimierzem Kordasem na czele. 
28 maja orkiestra na pokładzie katamaranu MS Jantar, przebyła 54 mil morskich (ok. 100 km) z Kołobrzegu do Nexø w Danii. Na statku  zespół, mimo przechyłów, był w stanie grać, czym zyskał uznanie wśród innych uczestników rejsu. Po zejściu na ląd zespół zwiedzał ten i okoliczne porty rybackie. W drodze powrotnej, po wybornym obiedzie w mesie statku, wystąpił zespół szantowy – składający się z kilku muzyków OR LMiR pod kierunkiem st. bsm. A. Gerka. Ta grupa swoją muzyką, śpiewem oraz humorem umilała uczestnikom rejsu czas prawie do końca resju. Atmosfera tawerny udzieliła się wszystkim i nie było już problemów z falowaniem. Rejs oraz zwiedzanie wyspy określanej mianem Majorki Północy dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. 
Wydarzenia, w których uczestniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej byłyby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie i pomoc ludzi dobrej woli, którym należą się podziękowania. W tej grupie są: kpt. ż. w. Andrzej Królikowski – prezes LMiR, kmdr Marek Padjas – wiceprezes prezes LMiR ds. morskich, mgr Antoni Szarmach – prezes Oddziału LMiR w Kołobrzegu, Grzegorz Nowosielski – Burmistrz Wyszkowa, Leszek Marszał – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędu Miejskiego w Wyszkowie oraz Zenon Bukowiński – prezes Ośrodka Bukowina w Kołobrzegu. 
Fot. Cezary Spigarski, www.oficynamorska.pl
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Skarbowy ostrzega: fałszywe e-maile na temat kontroli

Skarbowy ostrzega: fałszywe e-maile na temat kontroli

Urząd Skarbowy i Ministerstwo Finansów ostrzegają przed fałszywymi e-mailami, których autor informuje o „ukrywaniu dochodów” lub „wyznaczonej kontroli dochodów”. Załączników nie należy otwierać!
zobacz więcej
Akcja charytatywna

Akcja charytatywna

Jeszcze do 6 września każdy klient marketów Mila w Wyszkowie może wziąć udział w akcji charytatywnej na rzecz Podopiecznych Fundacji „Serca dla Maluszka”. Przy kasach umieszczone są skarbonki, które można zasilać podczas codziennych zakupów.
zobacz więcej
Piłsudczycy na Jasnej Górze (foto)

Piłsudczycy na Jasnej Górze (foto)

Datę 23 sierpnia 2018 r. członkowie Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie długo będą pamiętać. To dzień, który kilkunastu członków związku z rodzinami spędziło na Jasnej Górze w Częstochowie w ramach IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Piłsudczyków. W tym roku mija 30. rocznica utworzenia Związku Piłsudczyków. To też 155. rocznica styczniowego zrywu niepodległościowego. 2018 to rok  szczególny dla każdego Polaka –  jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Można powiedzieć, że te wszystkie wydarzenia łączy osoba Wielkiego Polaka i gorliwego patrioty Józefa Piłsudskiego. Piłsudczycy stanęli w Kaplicy Matki Bożej, aby modlić się za Marszałka i dziękować miłosiernemu Bogu za dar niepodległości. Były podziękowania, odznaczenia i awanse. Wyszków ma też swojego generała. 
zobacz więcej
Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

W środę 19 października w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się niezwykła uroczystość. Do braci uczniowskiej przyjęto nowych uczniów. Zostali serdecznie powitani miłym słowem, piosenką i spektaklem teatralnym pt.: „Bądź sobą”. Dyrektor szkoły Elżbieta Piórkowska dokonała pasowania na ucznia i wręczyła dzieciom upominki. Starsi uczniowie życzyli nowym koleżankom i kolegom, by w szkole realizowali swoje marzenia, kształtowali charaktery i nauczyli się być dobrymi ludźmi.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Najczęściej komentowane

Zitcom