Jubileusz Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej

Od czytelników

Jubileusz Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej

28.06.2018
autor: kmdr dr Józef Kowalewski, opr. red.
W ramach obchodów 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz 10. rocznicy powstania Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR, w dniach 24-29 maja zespół uczestniczył w wydarzeniach społeczno-kulturalnych Kołobrzeskich Dni Hanzy, Dni Kołobrzegu oraz XXVII Zlotu Jungów LMiR. To był bardzo pracowity czas, dziennie zdarzały się nawet cztery występy. 
 
25 maja w Kołobrzegu otwarta została wystawa 100-lecia LMiR, podczas uroczystości podpisano umowę o współpracy LMiR i Muzeum Oręża Polskiego. Wśród obecnych był honorowy obywatel Wyszkowa kpt. ż. w. doc. Eugeniusz Daszkowski – były rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Występ orkiestry, którą prowadzili kmdr Józef Kowalewski i Benedykt Celian, zakończył pierwszy dzień pobytu w Kołobrzegu.  
26 maja orkiestra uczestniczyła w ogólnopolskim otwarciu sezonu żeglarskiego z udziałem m.in. prezydenta Kołobrzegu Janusza Gromka. Druga część sobotnich obchodów Dni Kołobrzegu odbyła się na placu Ratuszowym, gdzie została uhonorowana Orkiestrę Reprezentacyjną LMiR – zespół otrzymał Srebrną Odznakę (Krzyż) Gryfa Zachodniopomorskiego, a  kmdr Józef Kowalewski, w uznaniu za współpracę z miastem - ozdobną buławę. Następnie barwny korowód, prowadzony przez naszą orkiestrę, przemaszerował do Portu Rybackiego. Po dotarciu na miejsce orkiestra wykonała kilka pozycji repertuarowych. Ostatnim tego dnia występem był koncert w Marinie Solnej. Zespół poprowadzili J. Kowalewski i C. Celian. 
Niedziela 27 maja była ostatnim dniem Zlotu Jungów LMiR. Rozpoczęła się mszą św. w Bazylice Konkatedralnej, celebrowanąm.in. przez kapelana krajowego LMiR ks. Waldemara Krzywińskiego. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra, która następnie dała krótki koncert w Muzeum Oręża Polskiego, gdzie oficjalnie został zakończony zlot. Kolejny krótki koncert zespół odegrał w Ośrodku Bukowina – miejscu zakwaterowania i pobytu orkiestry w czasie Zlotu. Kulminacją występów OR LMiR w Kołobrzegu był gościnny udział (z repertuarem narodowo-patriotycznym) w VI Regionalnym Finale Konkursu Piosenki „Dzień Dziecka z pieśnią i piosenką żołnierską”. Niezwykle miłym finalnym akcentem było wręczenie kolejnej, tym razem bursztynowej, buławy od sympatyków orkiestry, z kplm. Kazimierzem Kordasem na czele. 
28 maja orkiestra na pokładzie katamaranu MS Jantar, przebyła 54 mil morskich (ok. 100 km) z Kołobrzegu do Nexø w Danii. Na statku  zespół, mimo przechyłów, był w stanie grać, czym zyskał uznanie wśród innych uczestników rejsu. Po zejściu na ląd zespół zwiedzał ten i okoliczne porty rybackie. W drodze powrotnej, po wybornym obiedzie w mesie statku, wystąpił zespół szantowy – składający się z kilku muzyków OR LMiR pod kierunkiem st. bsm. A. Gerka. Ta grupa swoją muzyką, śpiewem oraz humorem umilała uczestnikom rejsu czas prawie do końca resju. Atmosfera tawerny udzieliła się wszystkim i nie było już problemów z falowaniem. Rejs oraz zwiedzanie wyspy określanej mianem Majorki Północy dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. 
Wydarzenia, w których uczestniczyła Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej byłyby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie i pomoc ludzi dobrej woli, którym należą się podziękowania. W tej grupie są: kpt. ż. w. Andrzej Królikowski – prezes LMiR, kmdr Marek Padjas – wiceprezes prezes LMiR ds. morskich, mgr Antoni Szarmach – prezes Oddziału LMiR w Kołobrzegu, Grzegorz Nowosielski – Burmistrz Wyszkowa, Leszek Marszał – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędu Miejskiego w Wyszkowie oraz Zenon Bukowiński – prezes Ośrodka Bukowina w Kołobrzegu. 
Fot. Cezary Spigarski, www.oficynamorska.pl
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bale Karnawałowe w Przedszkolu nr 9 (foto)

Bale Karnawałowe w Przedszkolu nr 9 (foto)

27 stycznia odbył się Bal Karnawałowy. W ten długo wyczekiwany dzień w przedszkolu już od rana pojawiały się bajkowe postacie: wróżki, rycerze, policjanci, czarownice, Spidermeni i wiele innych. Wystrój sali balowej wprowadzał w bajkowy nastrój i zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci bawiły się wyśmienicie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W salach czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
zobacz więcej
Każą zgłaszać i nic nie robią

Każą zgłaszać i nic nie robią

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która kupiła na targu w pawilonie dzierżawionym od urzędu miejskiego polędwicę wołową. W trakcie krojenia znalazła w niej coś, co wzbudziło jej podejrzenie. – Chciałam dobrze dla ludzi – mówi – bo to może być tasiemiec (nie mógł to być tasiemiec, bo występuje tylko w mięsie wieprzowym – red.). Poszła więc z tym kawałkiem mięsa do powiatowego sanepidu, by zrobiono badanie. I wtedy się zaczęło. Wydawałoby się prosta sprawa, okazała się bardzo skomplikowaną.  – Każą zgłaszać i nic nie robią – skomentowała nasza Czytelniczka, która kierowała się troską o zdrowie innych klientów.
zobacz więcej
Święto Dzieci w Leszczydole Starym

Święto Dzieci w Leszczydole Starym

Mówi się, że dzieci są przyszłością narodu, a ich uśmiech stopi lód i poruszy najtwardsze serca. W związku z tym szczególnie radośnie obchodzimy Dzień Dziecka. W Szkole Podstawowej w Leszczydole Starym świętowano to wydarzenie 2 czerwca.
zobacz więcej
Rowerzyści, uważajcie!

Rowerzyści, uważajcie!

Policja weźmie pod lupę młodych rowerzystów, którzy nie zważają na maluchy ze Szkoły Podstawowej nr 1. To efekt interwencji naszej czytelniczki.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan