Od czytelników

1 / 4

Jeden wystaje, drugi się chowa (foto)

17.05.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Urząd miejski przygotował projekt nowej organizacji ruchu na wąskich uliczkach osiedla Ogródki. Pojawią się progi spowalniające, przejścia dla pieszych, ograniczenia prędkości do 30 km/h, na niektórych uliczkach wprowadzone zostanie pierwszeństwo przejazdu. Niezmiennie problemem pozostaje kwestia dzierżawy pasów działek wzdłuż ulic. Część mieszkańców podpisuje z gminą umowy, inni wolą przesunąć ogrodzenia. - Jeden wystaje, drugi się chowa i takie zęby się robią. Jak to będzie wyglądało? – dziwi się jeden z mieszkańców. Zdaniem Grzegorza Mościckiego gmina powinna sprzedać mieszkańcom działki, które i tak od lat są przez nich zajmowane.
O kłopotliwej sytuacji na os. Ogródki (za cmentarzem parafialnym) pisaliśmy już na łamach NW. Mieszkańcy mają problem, bo po latach okazało się, że pasy wzdłuż ulic, gdzie stoją ogrodzenia, należą do gminy, a ta postanowiła stan własności uregulować. Dotyczy to ulic Spokojnej, Bojowników, Robotniczej, Partyzantów i Wiśniowej, gdzie posesje zostały ogrodzone jeszcze w latach 50. Teraz mieszkańcy mają ogrodzenia przestawić lub płacić gminie dzierżawę. O sprzedaży nie ma mowy, ponieważ istniejący pas drogowy jest zbyt wąski.
Pierwotnie, co wzbudziło protesty, cena dzierżawy miała wynosić – podobnie jak w przypadku innych posesji w gminie wydzierżawionych na okres do lat 3 - 0,50 zł/m kw. + VAT miesięcznie, ale nie mniej niż 50 zł za działkę.
Po rozmowach mieszkańców z urzędnikami, radnymi i burmistrzem doszło do konsensusu. Radni miejscy zgodzili się na wydzierżawienie bez przetargu zajmowanych działek gminnych na 10 lat i to na preferencyjnych warunkach: 4 zł/m kw. rocznie + VAT.
Nie dla wszystkich okazały się jednak preferencyjne. Na osiedlu grunty należące do gminy użytkuje 54 właścicieli domów. 8 osób nie podpisało jeszcze z gminą umowy dzierżawy, 8 osób zadeklarowało przesunięcie ogrodzenia. - Jeden wystaje, drugi się chowa i takie zęby się robią. Jak to będzie wyglądało? – dziwi się Grzegorz Mościcki. - Bałagan się robi. Jak można dopasowywać plany do starych osiedli?
Poza tym, jego zdaniem, część mieszkańców zajmowane działki w całości ma wykupione na własność. - I co później? Gmina będzie ich wywłaszczała, jak kiedyś będzie chciała drogę poszerzać? Kiedy to będzie? Przecież w niektórych miejscach domy stoją przy samych ogrodzeniach – zauważa. 
W latach 1998 – 2000 gmina wydała 8 decyzji o przekształceniu w prawo własności, rzeczywiście nie uwzględniając pasa działki na poszerzenie ulicy. Takie decyzje będą wydawane, kiedy samorząd przystąpi do realizacji inwestycji, czego konsekwencją będzie wypłacenie właścicielom odszkodowań. Ale planów inwestycyjnych, póki co, na osiedlu nie ma. 
Poza tym kilka działek jest niewydzielonych. W niektórych przypadkach w ogóle nie będzie takiej konieczności, ponieważ poszerzenie drogi zostało wydzielone po drugiej stronie ulicy.
Jeszcze w ubiegłym roku burmistrz obiecał mieszkańcom wprowadzenie na osiedlu nowej organizacji ruchu. Na wąskich uliczkach bez chodników ważną kwestią jest bezpieczeństwo pieszych. Pojawiają się również uwagi do  widoczności na skrzyżowaniach i parkowania samochodów przed posesjami, co nie tylko utrudnia przejazd samochodów osobowych, ale też śmieciarek i służb ratunkowych.
W urzędzie miejskim leży już gotowa dokumentacja projektowa, ma być wprowadzona do końca maja. Na osiedlu pojawią się progi spowalniające, przejścia dla pieszych, ograniczenia prędkości do 30 km/h, na niektórych uliczkach wprowadzone zostanie pierwszeństwo przejazdu. W ubiegłym roku brano pod uwagę również wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, ale ostatecznie w projekcie takie rozwiązanie nie zostało uwzględnione. 
Nie wszyscy mieszkańcy zgadzają się natomiast na postawienie zakazów zatrzymywania się. W tej sprawie wkrótce ma odbyć się zebranie. – Chcemy dostosować projekt organizacji ruchu do społecznych oczekiwań – podkreśla naczelnik miejskiego wydziału gospodarki komunalnej Michał Szewczyk.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Sztuka łączy pokolenia (foto)

Sztuka łączy pokolenia (foto)

Rodzina i pan domu,odbywający wyimaginowany spacer na Kopiec Kościuszki, dwie córki- pensjonarki, dorosły syn, który uwodzi służącą i wreszce ona, nieugięta strażniczka rodzinnej moralności. Znamy ich dobrze, to Dulscy, bohaterowie sztuki „ Moralność pani Dulskiej” G. Zapolskiej. Postać tytułowej bohaterki weszła na trwałe do swiadomości, a słowo „dulszczyzna” stało się najlapidarniejszym określeniem mieszczańskiej obłudy.” Z tą właśnie propozycją przybyli do naszej szkoły niezwykli wykonawcy, aktorzy teatru „Pomimo”, działającego przy Domu Dziennego Pobytu „ Senior”w Wyszkowie, którego kierowniem jest Dorota Wojtkowska.
zobacz więcej
Uczniowie ZS 3 i aktorzy Teatru Polskiego

Uczniowie ZS 3 i aktorzy Teatru Polskiego

Dzięki zaproszeniu Wyszkowskiego Ośrodka Kultury, uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia spektaklu pt. „Emigranci” według Sławomira Mrożka w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego, Piotra Cyrwusa i Szymona Kuśmidra. Wyjście zorganizowała polonistka Magdalena Królikowska a uczestniczyły w nim wszystkie klasy maturalne oraz II TE i I LOE wraz z opiekunami: Elżbietą Michalik, Anetą Augustynik, Elwirą Sawicz-Bakułą, Agatą Zawadzką, Ewą Gałązką i Robertem Szulęckim. 
zobacz więcej
Eksperyment i innowacje w Gimnazjum nr 2 częścią drogi w lepszą stronę (foto)

Eksperyment i innowacje w Gimnazjum nr 2 częścią drogi w lepszą stronę (foto)

Od 2013 roku w Gimnazjum nr 2 realizujemy następujące innowacje pedagogiczne, czyli nowatorskie rozwiązania mające na celu doskonalenie jakości pracy szkoły:
zobacz więcej
Do Rzymu spełniać marzenia (foto)

Do Rzymu spełniać marzenia (foto)

Grupa 32 osób z niepełnosprawnością, w tym 10 poruszających się na wózkach, oraz ich opiekunów odbyła pielgrzymkę autokarową do Rzymu i Asyżu. „Spełniają się marzenia mojego życia” – mówiło wielu z nich, stojąc na Placu Św. Piotra w Watykanie i przyjmując błogosławieństwo Papieża Franciszka.
zobacz więcej
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom