Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/5980.jpg

Od czytelników

Jak założyć Profil Zaufany?

19.02.2019
autor: Ministerstwo Cyfryzacji
Aby sprawdzić roczne zeznanie podatkowe wypełnione przez administrację skarbową, przydatny może okazać się Profil Zaufany. Jak go założyć?
– Aby móc załatwiać sprawy urzędowe w Internecie potrzebujemy trzech elementów. Po pierwsze – musimy móc się zidentyfikować. To stosunkowo łatwe. Po drugie – musimy się uwierzytelnić, a więc potwierdzić, że my to rzeczywiście my. I wreszcie – musimy się podpisać – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil Zaufany umożliwia realizację tego całego procesu w kilka minut. Pozwala na załatwianie wszystkich spraw z jednego miejsca.
Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby.
Po pierwsze – przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W tej opcji założysz go i potwierdzisz w pełni online, 24h/7 dni w tygodniu. Warunek? Posiadanie konta w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.
Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego, decydując się na ten sposób założenia Profilu Zaufanego, nie musisz już potwierdzać swoich danych w urzędzie.Jak to zrobić?
Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku, wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego.
Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.
Po drugie – przez Internet, potwierdzając go w punkcie potwierdzającym
Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl.
Krok 2: wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym.
Krok 3: odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy. W całej Polsce funkcjonuje niemal 1500 takich punktów. To m.in. urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie, czy wojewódzkie, a także poczty. 
Ważne: pamiętaj o zabraniu dowodu osobistego.
Po co mi ten Profil?
Dzięki Profilowi Zaufanemu nie tylko sprawdzisz swój e-PIT, ale załatwisz też wiele innych urzędowych spraw, m.in. złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego, zarejestrujesz online narodziny dziecka, sprawdzisz swoje punkty karne, sprawdzisz, czy auto, które chcesz sprowadzić z zagranicy, nie było złomowane (historia pojazdu), złożysz i sprawdzisz dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US, złożysz wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, zgłosisz utratę dowodu osobistego, wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, uzyskasz odpis aktu stanu cywilnego.
e-PIT
Jeśli, sprawdzając zeznanie podatkowe, nie zdecydujesz się na użycie Profilu Zaufanego, możesz to zrobić podając PESEL lub NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2018 r.
 
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom