Inwestycje energetyczne w nowej rzeczywistości

Od czytelników

Inwestycje energetyczne w nowej rzeczywistości

08.05.2020
autor: Materiał partnerski, fot. Dariusz Iwański
Epidemia koronawirusa wywiera wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Jednak strategiczne dla naszego bezpieczeństwa sektory gospodarki muszą funkcjonować bez zakłóceń. Niezwykle pomocne okazują się nowe technologie i internet.
 

Energetyka musi działać

Koronawirus wymusił wprowadzenie licznych ograniczeń na terenie Polski i całego świata. To sytuacja bez precedensu także dla krajowego sektora energii. Mimo obowiązujących obostrzeń, zaplanowane inwestycje w rozwój krajowego systemu elektroenergetycznego są prowadzone zgodnie 
z harmonogramem. Terminowa realizacja inwestycji w infrastrukturę przesyłową ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilnych dostaw energii elektrycznej. Bez niej nie mogą normalnie działać zakłady produkcyjne, szpitale czy banki.
 
Z wyzwaniami epidemii mierzą się także Polskie Sieci Elektroenergetyczne i wykonawca budowy nowej linii elektroenergetycznej 400 kV relacji Ostrołęka – Stanisławów. Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla zasilania w prąd kilku milionów odbiorców na całym Mazowszu. 
 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

PSE jako jedna z pierwszych firm w kraju już pod koniec stycznia wprowadziła szereg zaleceń 
i obostrzeń, pozwalających zminimalizować ryzyko zachorowań wśród pracowników spółki, firm wykonawczych, a także mieszkańców terenów, na których realizowane są inwestycje. Dzięki temu prace mogą być kontynuowane.

- Bezpieczeństwo pracy to kluczowa kwestia dla PSE, bez względu na okoliczności. W tej szczególnej sytuacji, nasze służby BHP przygotowały szczegółowe wytyczne. Przewidują one m.in. obowiązek wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej, środki do dezynfekcji, zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy pracownikami - informuje Piotr Grey z PSE, kierownik projektu budowy linii Ostrołęka – Stanisławów.
 

Konsultacje społeczne po nowemu

PSE szczególną uwagę przywiązują do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miejscowości, 
w których realizowane są inwestycje. Dotyczy to przede wszystkim procesu ustalania wraz 
z mieszkańcami optymalnego przebiegu trasy linii. – Zależy nam na tym, aby wypełnić nasze zobowiązania względem lokalnej społeczności i zapewnić im udział w procesie kształtowania inwestycji. Jednak obowiązujące ograniczenia uniemożliwiają organizowanie otwartych spotkań z mieszkańcami 
i władzami samorządowymi – wyjaśnia Piotr Grey.
 
Potwierdza to również Tomasz Godlewski, dyrektor zadania w firmie Elfeko. - Ze względu na zagrożenie epidemiczne, nie możemy – jak pierwotnie planowaliśmy – zorganizować bezpośrednich spotkań z mieszkańcami gmin, w których zaprojektowaliśmy trasę linii – mówi. 
 
Aby dotrzymać złożonych deklaracji, PSE postanowiły stworzyć alternatywne możliwości wyboru najlepszego wariantu trasy linii dla mieszkańców miejscowości, w których nie jest możliwe przeprowadzenie konsultacji społecznych w tradycyjnej formie. Z pomocą przyszły internet i nowe technologie.
 
Spółka przygotowała geoankietę - internetową aplikację, dzięki której można zapoznać się z dokładnym przebiegiem wariantów trasy linii nałożonymi na mapę satelitarną. To narzędzie umożliwia również m.in. zmierzenie odległości wybranego miejsca od linii oraz jej pasa technologicznego, a także zgłoszenie uwag do ich przebiegu w zaznaczonych przez mieszkańców lokalizacjach. Rozwiązanie to zostało przygotowane z myślą o mieszkańcach gmin Rząśnik, Długosiodło, Goworowo, Wąsewo, Czerwin, Troszyn, Ostrołęka, w których nie udało się zorganizować tradycyjnych spotkań informacyjnych 
z mieszkańcami.
 
Geoankieta, wraz z materiałami informacyjnymi na temat budowy linii, jest dostępna na stronie internetowej inwestycji www.liniaostrolekastanislawow.pl. 
- Wszystkie przesłane sugestie zostaną gruntownie przeanalizowane, a wyniki tych prac przekażemy do ogólnej wiadomości – podkreśla Tomasz Godlewski. 
 

Z samorządami on-line 

Ponieważ spotkania w większym lub mniejszym gronie nie wchodzą teraz w rachubę, ich substytutem stają się rozmowy z wykorzystaniem technologii cyfrowych. PSE na przykład konsultują swoje projekty z władzami samorządowymi wykorzystując do tego połączenia skype. 
 
- Nie da się zaplanować budowy infrastruktury przesyłowej bez konsultacji z gospodarzami terenów, na których projektujemy jej przebieg. Zaproponowaliśmy samorządowcom spotkania online, ponieważ nie chcieliśmy, aby obowiązujące obostrzenia blokowały tak ważne dla całego społeczeństwa inwestycje. Spotkaliśmy się z przychylnym odbiorem naszej propozycji - mówi Piotr Grey.
 

Cyfrowe rozwiązania przeciwko kryzysowi

Podobne rozwiązania z powodzeniem wykorzystują zagraniczni operatorzy sieci przesyłowych, do ich stosowania w procesie planowania przestrzennego zachęca również polskie Ministerstwo Rozwoju. Także firmy komercyjne – telekomy, banki – oraz administracja publiczna, sięgają po cyfrowe narzędzia uzupełniające tradycyjne formy kontaktu z klientami. W przeciwieństwie do ludzi, mogą one działać 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. 


 

Joanna Zając, Kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej w PSE CJI

Zależy nam na jak największym udziale mieszkańców w sprawach, które ich dotyczą. Pomogą w tym wprowadzone przez nas elektroniczne narzędzia komunikacji i wsparcia społecznego. Poprzez intuicyjną w obsłudze geoankietę ułatwiamy kontakt z naszą firmą jak największemu gronu osób – niezależnie od miejsca, w którym przebywają w danym momencie. Jest to szczególnie istotne w warunkach epidemii, przez którą wszelkie bezpośrednie spotkania są zawieszone. Z myślą o mieszkańcach uruchamiamy także program grantowy „WzMOCnij Swoje Otoczenie”. Idea programu jest zbliżona do znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu społeczność lokalna może aktywnie zmieniać swoją okolicę. W ramach inicjatywy organizacje pozarządowe czy jednostki organizacyjne dzielnic będą mogły starać się o grant w wysokości do 50 000 zł. Wygra najlepszy projekt, który wpłynie na długotrwały rozwój wspólnej przestrzeni publicznej.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pierwszaki z Leszczydołu-Nowin złożyły ślubowanie

Pierwszaki z Leszczydołu-Nowin złożyły ślubowanie

Dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach złożyły uroczyste ślubowanie i stały się uczniami tej szkoły. Świadkami uroczystości byli rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście, a przede wszystkim cała społeczność uczniowska.
zobacz więcej
Prymusi „jedynki”

Prymusi „jedynki”

Już tylko kilka dni zostało do końca ferii i początku drugiego semestru roku szkolnego 2016/2017. Pierwsze półrocze z tytułem prymusa Szkoły Podstawowej nr 1 zakończyli:
zobacz więcej
Dzień chorego w parafii Świętego Wojciecha w Wyszkowie

Dzień chorego w parafii Świętego Wojciecha w Wyszkowie

Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, został ustanowiony przez świętego papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku – w 75. rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów Dnia Chorego jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby.
zobacz więcej
Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku (foto)

W środę 19 października w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się niezwykła uroczystość. Do braci uczniowskiej przyjęto nowych uczniów. Zostali serdecznie powitani miłym słowem, piosenką i spektaklem teatralnym pt.: „Bądź sobą”. Dyrektor szkoły Elżbieta Piórkowska dokonała pasowania na ucznia i wręczyła dzieciom upominki. Starsi uczniowie życzyli nowym koleżankom i kolegom, by w szkole realizowali swoje marzenia, kształtowali charaktery i nauczyli się być dobrymi ludźmi.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom