INTERWENCJA: Grzejnik nie do usunięcia

Od czytelników

INTERWENCJA: Grzejnik nie do usunięcia

17.08.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
- Dlaczego spółdzielnia mieszkaniowa nie wyraża zgody na zdjęcie grzejnika w kuchni? – dziwi się nasza czytelniczka.
- Instalacja centralnego ogrzewania wykonana jest zgodnie z projektem, w którym moc grzewcza obliczona została na warunki ekstremalne, np. -20 stopni Celsjusza – odpowiada prezes „Przyszłości”.
Mała kuchnia, w której każda szafka jest na wagę złota, to zmora wielu gospodyń. Podczas remontu mieszkania nasza czytelniczka chciała więc zdjąć niewielki grzejnik, z którego – jak podkreśla – i tak nie korzysta. 
Wnioski o zgodę na demontaż grzejnika nie zdarzają się często, ale za każdym razem SM „Przyszłość” odpowiada „nie”. – Wymiana, przenoszenie grzejników – tak – dodaje prezes spółdzielni. W takich sprawach mieszkańcy zwracają się zresztą znacznie częściej. 
- Instalacja centralnego ogrzewania wykonana jest zgodnie z projektem, w którym moc grzewcza obliczona została na warunki ekstremalne, np. -20 stopni Celsjusza – mówi Mirosław Marszał. Jednak nawet zimę w wielu mieszkaniach, a szczególnie w kuchniach, grzejniki są zakręcone. Zależy jednak, jak mroźna to zima. – W tym roku na działkach też mało korzystamy z wody, bo nie ma takiej potrzeby, co drugi dzień pada deszcz. Ale czy to znaczy, że woda jest niepotrzebna? – argumentuje prezes spółdzielni Mirosław Marszał. 
Spółdzielnia przekonuje, że jeśli mieszkańcy zaczną zdejmować grzejniki, blok będzie niedogrzany. Kiedy mieszkania będą niedogrzane, mieszkańcy zaczną zamykać kanały wentylacyjne, przez co z kolei nastąpi wzrost stężenia szkodliwych gazów. Zdejmowanie kolejnych grzejników spowoduje też wzrost ciśnienia w instalacji co. – Słychać wtedy szumy, co powoduje niepokój wśród mieszkańców – zauważa prezes Marszał.
Dlatego też na wnioski o wymianę grzejników spółdzielnia odpowiada co prawda pozytywnie, ale zaznacza, że „moc grzewcza zamontowanych grzejników nie może być mniejsza od grzejników zdemontowanych”.
Nasza czytelniczka ma też wątpliwości związane z kwestiami finansowymi. – Czemu mam płacić za grzejnik, skoro z niego nie korzystam? – dziwi się. – Czy się grzeje, czy nie, podzielnik ciągnie ciepło, jak jest gorąco w kuchni.
- To są podzielniki, a nie mierniki – podkreśla Mirosław Marszał.
Sprawa technicznie jest dość skomplikowana. „Odparowanie cieczy w kapilarach przy wyłączonym grzejniku określone jest w normie PN-EN 835 jako parowanie dyfuzyjne na zimno. Parowanie takie zachodzi z podobną szybkością u wszystkich użytkowników (zarówno latem, jak i zimą), i jest uwzględnione w systemie rozliczeń – na swojej stronie internetowej wyjaśnia firma „Metrona”, która w „Przyszłości” zajmuje się rozliczaniem ciepła.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bułgarskie wakacje orkiestry OSP

Bułgarskie wakacje orkiestry OSP

Od 26 lipca do 6 sierpnia Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie przebywała na warsztatach muzycznych w Bułgarii. Ostatni raz orkiestra koncertowała na Bałkanach cztery lata temu, biorąc udział w festiwalu Balkan Folk Fest. Tym razem wyszkowska młodzież wypoczywała w malowniczej miejscowości St. Konstantin i Elena, w pobliżu Warny.
zobacz więcej
„Razem nad morzem” (foto)

„Razem nad morzem” (foto)

W dniach 22 – 25 maja uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku wraz z opiekunami uczestniczyli  w edukacyjno – terapeutycznej wycieczce nad polskie morze. Począwszy od dnia wyjazdu każdy kolejny dzień obfitował w wiele atrakcji turystycznych.
zobacz więcej
Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut (foto)

Uczniowie kl. VII i III gla SOSW w Wyszkowie poznawali historię wyszkowskich Żydów. Na lekcjach języka polskiego wysłuchali opowieści o Żydach zamieszkujących przed wojną nasze miasto, poznali ich tradycje, zwyczaje i codzienne życie. Dowiedzieli się, kim był urodzony w Wyszkowie Mordechaj Anielewicz oraz gdzie stała kiedyś żydowska synagoga i mykwa. Oglądali stare fotografie. Historia wyszkowskiego kirkutu i Pomnika Pamięci Żydów Wyszkowa tak ich zafascynowała, że postanowili na własne oczy zobaczyć to miejsce.
zobacz więcej
ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln listów!

ZUS rozpoczął wysyłkę blisko 19 mln listów!

Każdy, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o stanie konta ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić wielkość odłożonych składek oraz wyliczoną hipotetyczną emeryturę. 
zobacz więcej
Mrówka listopad 2017
lesne wrota
lesne wrota