Europejskie Dni Dziedzictwa – Niegów 2018 (foto)

Od czytelników

Europejskie Dni Dziedzictwa – Niegów 2018 (foto)

27.09.2018
autor: Org.
W dniach 15-16 września 2018 r. odbyły się imprezy przygotowane przez Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Niepodległa dla wszystkich.
 
15 września 2018 r. o godzinie 12.00 wyruszył spod starego zabytkowego młyna w Niegowie rajd rowerowy „Szlakiem Niepodległej”. Na trasie rajdu uczestnicy (26 osób) odwiedzili między innymi: - Kapliczkę powstańczą 1863 r. w Gaju,
- Szkołę Podstawową im. Wacława Sieroszewskiego w Kozłach,
- Pomnik Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce. 
Metą rajdu był młyn w Niegowie, gdzie uczestnicy zwiedzili zabytek i posilili się kiełbaskami pieczonymi przy ognisku.
W godzinach popołudniowych dzieci i młodzież korzystali z boiska do gier zespołowych. O godzinie 21.00 rozpoczął się przy młynie wieczorny pokaz kina plenerowego, w którym zaprezentowano filmy dokumentalne o drogach do niepodległości.
Wewnątrz młyna dla zwiedzających przygotowano dwie wystawy: 
- Ocalić od zapomnienia (I piętro), na którą składały się stare albumy rodzinne, wiersze, książki, portrety, mapy (przygotowała Barbara Redlicka),
- Bohaterowie Niepodległej (II piętro), przedstawiająca biografie osób upamiętnionych na tym terenie, walczących o niepodległość: Tadeusz Kościuszko, Jan Matliński, Bronisław Deskur, Wacław Sieroszewski (przygotowało Bractwo Zabrodzkie). Wystawę wzbogaca  ciekawa kolekcja Jerzego Siedlarczyka pokazująca fragment zbioru siodeł z I poł. XX wieku oraz elementy uzbrojenia (szable, kosy, bagnety).
16 września 2018 r. o godzinie 9.00 pod młyn w Niegowie przyjechał kowal Edward Danaj ze swoim warsztatem. Podczas inauguracji  warsztatów pt. Biała Broń Powstańców 1863 – warsztaty kowalskie, prezentował między innymi kucie kos dla kosynierów. Około godziny 13.00 przeprowadzono quiz wiedzy historycznej o Polsce, w którym wzięło udział ponad 20 osób. Najlepszym uczestnikom wręczono nagrody. Następnie młyn zamknięto i wszyscy goście z organizatorami udali się do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie (ok. 40 osób). Na miejscu zostali oprowadzeni po Sali Pamięci Matki Wincenty (Jadwigi Jaroszewskiej), a ok. godziny 15.00 udali się do kapitularza klasztornego gdzie wysłuchali wspomnień sióstr zakonnych (ss Scholastyka, ss Noemi) przeplatanych nagraniami ze starych płyt, które towarzyszyły powstańcom na przestrzeni lat. Po drodze o godzinie 16.30 grupa odwiedziła lokalną świątynię w Niegowie, po której oprowadzał ks. proboszcz Andrzej Rybicki. 
W wydarzeniach EDD 2018 wzięło udział ok. 100 osób.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?

Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?

- to hasło kampanii, której celem jest uświadomienie skutków zajmowania „kopert” – miejsc parkingowych zarezerwowanych dla niepełnosprawnych kierowców. Świadomość również wśród mieszkańców Wyszkowa jest wciąż niewystarczająca, czego dowodem jest zdjęcie, które otrzymaliśmy od pani Moniki.
zobacz więcej
Operacja zakończona powodzeniem

Operacja zakończona powodzeniem

Ponad 100 uczestników, w tym strażacy, nurkowie, wędkarze i rodziny z dziećmi, w ramach Operacji Czysta Rzeka posprzątało kilka ton śmieci zalegających na obu wyszkowskich brzegach Bugu. Akcja organizowana przez wydawcę magazynu Kraina Bugu swoim zasięgiem obejmuje kilkadziesiąt gmin znajdujących się nad Bugiem. Sztab wyszkowski zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.
zobacz więcej
Felieton europosła: Mateusza Morawieckiego opowieść o Polsce

Felieton europosła: Mateusza Morawieckiego opowieść o Polsce

Z oficjalnie nieznanych przyczyn ktoś z PiS postanowił odmrozić ustawę, która niechcący rozpętała międzynarodową burzę, choć przygotowano ją ewidentnie na użytek wewnętrzny. Pomysł karania więzieniem za przypisywanie współodpowiedzialności za zbrodnie nazistów narodowi polskiemu służył tylko miłemu połechtaniu dumy PiS-owskiego suwerena, a zarazem utrudnieniu badań nad ciemnymi stronami naszej historii. Od początku nikt nie łudzi się, że nowelizacja ustawy o IPN będzie miała zastosowanie wobec osób, które szerzą dezinformację na temat np. udziału Polaków w Holokauście, a są obywatelami innych krajów niż Polska. Nie jest to też wcale pierwsza ustawa tego typu- PiS mógł się wzorować chociażby na Rosji, gdzie od 2014 roku obowiązuje prawo, które zabrania wspominania o tym, że ZSRR było sojusznikiem Hitlera. Wróćmy jednak na polskie podwórko, bo PiS bardzo nie lubi, gdy wytyka się mu podobne do Putina metody działania. 
zobacz więcej
Nowy rok szkolny rozpoczęty

Nowy rok szkolny rozpoczęty

Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku Elżbieta Piórkowska powitała społeczność szkoły, rodziców, wychowawców oraz wyjątkowych gości – Krzysztofa Arbaszewskiego, naczelnika wydziału edukacji starostwa, ks. proboszcza Pawła Stacheckiego, siostrę dyrektor, siostry zakonne Ośrodka Wychowawczego. Najcieplejsze słowa skierowała do uczniów, życząc im w nowym roku szkolnym sukcesów, wszechstronnego rozwoju i realizacji zainteresowań. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku