Europejskie Dni Dziedzictwa – Niegów 2018 (foto)

Od czytelników

Europejskie Dni Dziedzictwa – Niegów 2018 (foto)

27.09.2018
autor: Org.
W dniach 15-16 września 2018 r. odbyły się imprezy przygotowane przez Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Niepodległa dla wszystkich.
 
15 września 2018 r. o godzinie 12.00 wyruszył spod starego zabytkowego młyna w Niegowie rajd rowerowy „Szlakiem Niepodległej”. Na trasie rajdu uczestnicy (26 osób) odwiedzili między innymi: - Kapliczkę powstańczą 1863 r. w Gaju,
- Szkołę Podstawową im. Wacława Sieroszewskiego w Kozłach,
- Pomnik Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce. 
Metą rajdu był młyn w Niegowie, gdzie uczestnicy zwiedzili zabytek i posilili się kiełbaskami pieczonymi przy ognisku.
W godzinach popołudniowych dzieci i młodzież korzystali z boiska do gier zespołowych. O godzinie 21.00 rozpoczął się przy młynie wieczorny pokaz kina plenerowego, w którym zaprezentowano filmy dokumentalne o drogach do niepodległości.
Wewnątrz młyna dla zwiedzających przygotowano dwie wystawy: 
- Ocalić od zapomnienia (I piętro), na którą składały się stare albumy rodzinne, wiersze, książki, portrety, mapy (przygotowała Barbara Redlicka),
- Bohaterowie Niepodległej (II piętro), przedstawiająca biografie osób upamiętnionych na tym terenie, walczących o niepodległość: Tadeusz Kościuszko, Jan Matliński, Bronisław Deskur, Wacław Sieroszewski (przygotowało Bractwo Zabrodzkie). Wystawę wzbogaca  ciekawa kolekcja Jerzego Siedlarczyka pokazująca fragment zbioru siodeł z I poł. XX wieku oraz elementy uzbrojenia (szable, kosy, bagnety).
16 września 2018 r. o godzinie 9.00 pod młyn w Niegowie przyjechał kowal Edward Danaj ze swoim warsztatem. Podczas inauguracji  warsztatów pt. Biała Broń Powstańców 1863 – warsztaty kowalskie, prezentował między innymi kucie kos dla kosynierów. Około godziny 13.00 przeprowadzono quiz wiedzy historycznej o Polsce, w którym wzięło udział ponad 20 osób. Najlepszym uczestnikom wręczono nagrody. Następnie młyn zamknięto i wszyscy goście z organizatorami udali się do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie (ok. 40 osób). Na miejscu zostali oprowadzeni po Sali Pamięci Matki Wincenty (Jadwigi Jaroszewskiej), a ok. godziny 15.00 udali się do kapitularza klasztornego gdzie wysłuchali wspomnień sióstr zakonnych (ss Scholastyka, ss Noemi) przeplatanych nagraniami ze starych płyt, które towarzyszyły powstańcom na przestrzeni lat. Po drodze o godzinie 16.30 grupa odwiedziła lokalną świątynię w Niegowie, po której oprowadzał ks. proboszcz Andrzej Rybicki. 
W wydarzeniach EDD 2018 wzięło udział ok. 100 osób.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość