Europejskie Dni Dziedzictwa – Niegów 2018 (foto)

Od czytelników

Europejskie Dni Dziedzictwa – Niegów 2018 (foto)

27.09.2018
autor: Org.
W dniach 15-16 września 2018 r. odbyły się imprezy przygotowane przez Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Niepodległa dla wszystkich.
 
15 września 2018 r. o godzinie 12.00 wyruszył spod starego zabytkowego młyna w Niegowie rajd rowerowy „Szlakiem Niepodległej”. Na trasie rajdu uczestnicy (26 osób) odwiedzili między innymi: - Kapliczkę powstańczą 1863 r. w Gaju,
- Szkołę Podstawową im. Wacława Sieroszewskiego w Kozłach,
- Pomnik Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce. 
Metą rajdu był młyn w Niegowie, gdzie uczestnicy zwiedzili zabytek i posilili się kiełbaskami pieczonymi przy ognisku.
W godzinach popołudniowych dzieci i młodzież korzystali z boiska do gier zespołowych. O godzinie 21.00 rozpoczął się przy młynie wieczorny pokaz kina plenerowego, w którym zaprezentowano filmy dokumentalne o drogach do niepodległości.
Wewnątrz młyna dla zwiedzających przygotowano dwie wystawy: 
- Ocalić od zapomnienia (I piętro), na którą składały się stare albumy rodzinne, wiersze, książki, portrety, mapy (przygotowała Barbara Redlicka),
- Bohaterowie Niepodległej (II piętro), przedstawiająca biografie osób upamiętnionych na tym terenie, walczących o niepodległość: Tadeusz Kościuszko, Jan Matliński, Bronisław Deskur, Wacław Sieroszewski (przygotowało Bractwo Zabrodzkie). Wystawę wzbogaca  ciekawa kolekcja Jerzego Siedlarczyka pokazująca fragment zbioru siodeł z I poł. XX wieku oraz elementy uzbrojenia (szable, kosy, bagnety).
16 września 2018 r. o godzinie 9.00 pod młyn w Niegowie przyjechał kowal Edward Danaj ze swoim warsztatem. Podczas inauguracji  warsztatów pt. Biała Broń Powstańców 1863 – warsztaty kowalskie, prezentował między innymi kucie kos dla kosynierów. Około godziny 13.00 przeprowadzono quiz wiedzy historycznej o Polsce, w którym wzięło udział ponad 20 osób. Najlepszym uczestnikom wręczono nagrody. Następnie młyn zamknięto i wszyscy goście z organizatorami udali się do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie (ok. 40 osób). Na miejscu zostali oprowadzeni po Sali Pamięci Matki Wincenty (Jadwigi Jaroszewskiej), a ok. godziny 15.00 udali się do kapitularza klasztornego gdzie wysłuchali wspomnień sióstr zakonnych (ss Scholastyka, ss Noemi) przeplatanych nagraniami ze starych płyt, które towarzyszyły powstańcom na przestrzeni lat. Po drodze o godzinie 16.30 grupa odwiedziła lokalną świątynię w Niegowie, po której oprowadzał ks. proboszcz Andrzej Rybicki. 
W wydarzeniach EDD 2018 wzięło udział ok. 100 osób.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.24% (193 głosów)
29.03% (252 głosów)
7.03% (61 głosów)
7.03% (61 głosów)
34.68% (301 głosów)