Dzień Języka Polskiego

Od czytelników

Dzień Języka Polskiego

22.06.2020
autor: Marzanna Siemienowska, Karina Gnatkowska
Nauczyciele języka polskiego Zespołu Szkół nr 1 serdecznie gratulują zwycięzcom zmagań konkursu „Gry i zabawy językowe”, który odbył się z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego.
 
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - klasa II LOP w składzie:  Olga Liśkiewicz, Aleksandra Gnatkowska, Natalia Sędziak, Natalia Podgórska
II miejsce – klasa I TBg w składzie: Krystian Kostrzewa, Aleksandra Kowalczyk, Jakub Kurpiowski, Marcin Garbarczyk
III miejsce – kasa II LOL w składzie: Aleksandra Solmińska, Martyna Smaga, Marta Pazik, Maciej Kacprzyński
Wyróżnienie – klasa I BSg w składzie: Emilia Cyran, Kacper Sobierański, Marek Brejnak
Wyróżnienie – grupa w składzie: Klaudia Chełchowska, Aleksandra Wróbel, Amelia Kasińska, Szymon Wierzchoń.
Laureaci szkolnego konkursu z okazji Dnia Języka Ojczystego otrzymali dyplomy od organizatorów i nagrody rzeczowe ufundowane przez Pana Roberta Wrzesińskiego - właściciela  firmy SKUP ZŁOMU BOSS METAL z Wyszkowa oraz przez Panią Anetę Nowicką z SALONU SPRZEDAŻY PLAY w Wyszkowie.
Podobnie jak w latach  ubiegłych, nauczyciele języka polskiego i uczniowie ze Skłodowskiej aktywnie włączyli się w działania propagujące piękno języka ojczystego. W lutym w zmaganiach konkursowych uczestniczyły 24 czteroosobowe zespoły z klas I i II liceum, technikum i szkoły branżowej I stopnia. Młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę 
i umiejętności językowe. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki dotyczące mitologii, frazeologii i przysłów, wyszukiwali słowa w ortograficznych i mitologicznych wykreślankach oraz budowali zdania z rozsypanek wyrazowych. Dużo zabawy i radości przysporzyło  rozwiązywanie rebusów językowych, układanie puzzli słownych i rozpoznawanie na fotografiach znanych Polaków – wybitnych pisarzy, poetów, noblistów oraz postaci historycznych.                                                Na szkolnych korytarzach i drzwiach do klas pojawiły się łamańce językowe, ciekawostki polonistyczne, których odczytywanie sprawiało radość nie tylko uczniom, ale i nauczycielom. Podczas przerw młodzież miała niepowtarzalną okazję wysłuchać piosenek podkreślających wartość języka ojczystego. Społeczność ze Skłodowskiej mogła również obejrzeć prezentacje dotyczące różnych zagadnień z zakresu polszczyzny. 
Nauczycielki języka polskiego są przekonane, że dbałość o poprawność językową towarzyszyć będzie wszystkim, nie tylko z okazji Dnia Języka Polskiego, ale również każdego dnia. Organizatorzy konkursu bardzo dziękują wszystkim sponsorom.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bale Karnawałowe w Przedszkolu nr 9 (foto)

Bale Karnawałowe w Przedszkolu nr 9 (foto)

27 stycznia odbył się Bal Karnawałowy. W ten długo wyczekiwany dzień w przedszkolu już od rana pojawiały się bajkowe postacie: wróżki, rycerze, policjanci, czarownice, Spidermeni i wiele innych. Wystrój sali balowej wprowadzał w bajkowy nastrój i zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci bawiły się wyśmienicie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W salach czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
zobacz więcej
Ekonomia z ludzką twarzą

Ekonomia z ludzką twarzą

Choć bezrobocie w subregionie ostrołęckim sukcesywnie maleje, to nadal jest na dwa razy wyższym poziomie niż średnia w województwie mazowieckim. Istnieją tu grupy społeczne czy osoby, którym szczególnie trudno poruszać się na rynku pracy. Do takich osób i podmiotów, które są zainteresowane wsparciem i rozwojem w tym obszarze, adresowana jest ekonomia społeczna. Na stworzenie nowych miejsc pracy w nowych przedsiębiorstwach społecznych czekają środki finansowe, doradcy i …nowi klienci. Rekrutacja nowych grup inicjatywnych trwa do 11 grudnia 2017 roku.
zobacz więcej
Jak wyczyścić złoty łańcuszek domowym sposobem?

Jak wyczyścić złoty łańcuszek domowym sposobem?

Biżuteria ze złota od wieków cieszy się ogromną popularnością. Każdy z nas z dumą nosi nowe ozdoby, jednak nawet najpiękniejsze błyskotki z czasem brudzą się, tacą blask i kolor. W takim przypadku niejednokrotnie nasze ulubione złote łańcuszki lądują na dni szuflady. Zupełnie niepotrzebnie! Czyszczenie biżuterii zazwyczaj nie wymaga korzystania z pomocy złotnika. Jeśli chcesz sprawić, by Twoje ozdoby na nowo cieszyły oko, wystarczy zastosować kilka domowych sposobów. Nie dość, że są one bardzo proste, to jeszcze okazuje się, że większość potrzebnych Ci składników znajdziesz we własnej kuchni.
zobacz więcej
Bezpieczne ferie w ZSS w Brańszczyku (foto)

Bezpieczne ferie w ZSS w Brańszczyku (foto)

W trosce o uczniów w Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbył się szkolny apel poświęcony bezpieczeństwu podczas zbliżających się ferii zimowych. Jego zadaniem było propagowanie zasad prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach drogowych, kształtowanie nawyków poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych oraz uświadomienie uczniom konieczności noszenia elementów odblaskowych w różnych sytuacjach drogowych.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom