Dotknąć historii i tradycji - odpust na św. Antoniego (foto)

Od czytelników

Dotknąć historii i tradycji - odpust na św. Antoniego (foto)

22.06.2019
autor: Teresa Przygoda
Ponad 30-osobowa grupa członków i sympatyków Stowarzyszenia „Wspólna przyszłość”, działającego od kilku lat w Leszczydole-Nowinach, tym razem wybrała się do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu na tradycyjny odpust św. Antoniego. Mieli okazję dotknąć historii i dawnych podlaskich tradycji. To coroczne wydarzenie ma charakter pikniku rodzinnego, a stowarzyszenie też jest lokalną rodziną mieszkańców Leszczydołu-Nowin. Wszyscy uczestnicy, z prezesem Arturem Gałązką na czele, zgodnie stwierdzili, że wyjazd był niezwykle udany i chętnie tu powrócą.
 
Ideą festynu jest nawiązanie do odpustów na św. Antoniego, które od połowy XIX wieku odbywały się w parafii Boguty Pianki, skąd na teren skansenu został przeniesiony drewniany kościół. Mieliśmy okazję obejrzeć atrakcje tradycyjnych podlaskich odpustów. Były stragany, dziad odpustowy, kataryniarz i kuchnia regionalna. Cały czas na plenerowej scenie odbywały się koncerty zespołów folklorystycznych. Mogliśmy wziąć udział w wielopokoleniowych konkursach oraz w pokazach dawnych rzemiosł i przejażdżkach bryczką. Był też występ teatru obwoźnego, zabawy z kuglarzami, szczudlarzami i wiele innych odpustowych atrakcji.
Dawne tradycje postanowiliśmy połączyć z pogłębieniem wiedzy o regionie podlaskim. Z przewodnikiem zwiedziliśmy skansen. Tu czas się zatrzymał w czasach naszych pradziadów. Bardzo zaciekawione były dzieci. Wielkie wrażenie zrobił młyn wodny z końca XIX wieku. Kompletnie wyposażony w oryginalne urządzenia używane przy pozyskiwaniu mąki przeniósł wszystkich w zamierzchłe czasy. Stare domostwa, warzywno – kwiatowe ogródki z chruścianymi płotami i zerkającymi zza nich malwami ciekawiły wszystkich. W chałupach każdy mógł spróbować dawnych wiejskich potraw, m. in. placków kartoflanych czy piwa kozicowego. Tradycyjny chleb, wędlina czy miód powędrował aż do Nowin, żeby pozostali domownicy poczuli posmak dawnych potraw. Dzieci cieszyły się z pamiątek kupionych na straganach.
W drodze powrotnej na leśnym parkingu pod szumiącymi podlaskimi sosnami dzieliliśmy się wrażeniami z tej niecodziennej wyprawy i snuliśmy plany o następnych stowarzyszeniowych wyprawach. 
Leszczydół-Nowiny to nasza mała Ojczyzna, tu żyjemy, pracujemy i odpoczywamy. Ale nasze stowarzyszenie chce też zgłębiać kulturę i tradycje sąsiednich regionów. Dlatego organizujemy i będziemy organizować takie międzypokoleniowe wyjazdy. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie… A nam szczególnie zależy na młodym pokoleniu i wciągnięciu go w działalność naszego stowarzyszenia.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Na wakacje po uśmiech

Na wakacje po uśmiech

W ramach programu „Na wakacje po uśmiech” od 24 lipca do 6 sierpnia 45-osobowa grupa dzieci i młodzieży z terenu województwa mazowieckiego wypoczywała na koloniach nad morzem, w malowniczo położonym ośrodku wczasowo – kolonijnym ALGA w Sztutowie. Program współfinansował Zarząd Województwa Mazowieckiego, a zrealizował oddział rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Wyszkowie.
zobacz więcej
Niezwykły „Wieczór dla Niepodległej” (foto)

Niezwykły „Wieczór dla Niepodległej” (foto)

W 2018 roku cała Polska obchodziła niezwykłe święto – urodziny wolnej Ojczyzny, 100-lecie. Piękny wiek. Z tej okazji Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach zainicjowała wiele ciekawych pomysłów i realizowała je przez cały rok. Jednym z przedsięwzięć było zorganizowanie „Wieczoru dla Niepodległej”.
zobacz więcej
Bo pomysły są od tego... aby realizować je na całego!

Bo pomysły są od tego... aby realizować je na całego!

Do końca września lokalni społecznicy mogą zgłaszać się do udziału w akcji Masz Głos organizowanej przez Fundację Batorego. Akcja to do tej pory ponad 1800 uczestników i grup z prawie 1000 miejscowości w całej Polsce. „Udział to nie tylko szansa na nagrodę Super Samorząd, porady ekspertów i szkolenia na temat demokratycznych instrumentów działania. To przede wszystkim frajda ulepszania waszych miejscowości i gmin wspólnie z setkami grup z całej Polski!” – zachęcają organizatorzy.
zobacz więcej
Rozpoczęli spacer przez życie (foto)

Rozpoczęli spacer przez życie (foto)

W I Językowej Szkole Podstawowej „Language” w Wyszkowie miała miejsce uroczystość pasowania na ucznia. Ślubowanie jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. To właśnie w szkole rozpoczynamy spacer przez życie - jak głosiło motto uroczystości.
zobacz więcej

Najczęściej komentowane

Zitcom