Co nowego w ZSS w Brańszczyku? (foto)

Od czytelników

Co nowego w ZSS w Brańszczyku? (foto)

30.10.2017
autor: ZSS Brańszczyk
Obchody Dnia Papieskiego, Wycieczka do Janowa Podlaskiego, Dzień Edukacji Narodowej – uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku nie mogą narzekać na nudę.

Obchody Dnia Papieskiego
Jak co roku 16 października, społeczność Zespołu Szkół Specjalnych pragnęła uczcić dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II. W strojach oficjalnych, ze swoimi nauczycielami i opiekunami uczniowie spotkali się najpierw w kościele parafialnym, gdzie ks. proboszcz Paweł Stachecki wyświetlił fragmenty filmu produkcji Vatican TV Center, pt. „Joannes Paulus II” w wersji polskiej, od urodzin aż do wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły. Trudy dzieciństwa, młodość w czasie wojny, teatr dla ratowania godności, a potem tajne nauczanie, święcenia, konsekracja na biskupa, Kraków - Lublin i KUL, konklawe - i „Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Carolum Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Wojtyła, qui sibi nomen imposuit Ioannis Pauli”. Dla podkreślenia wyjątkowej chwili wiersz Adama Asnyka „Miejcie nadzieję!...” recytowała p. Anna Przybysz. Następnie zebrani ucałowali relikwie św. Jana Pawła II, a potem przeszli pod Pomnik na Skwerze Jana Pawła II w Brańszczyku, złożyli polne kwiaty z okolicznych ogródków, zaśpiewali „Barkę” - ulubioną pieśń Papieża, a na koniec na wszystkich czekały w szkole kremówki papieskie, w tym roku wyjątkowo smaczne, zresztą jak zawsze, co podkreślał Jan Paweł II na spotkaniu w Wadowicach.

Wycieczka do Janowa Podlaskiego
17 października uczniowie najstarszych klas ZSS w Brańszczyku wraz z nauczycielami, rodzicami i absolwentami zwiedzili najsłynniejszą w Polsce stadninę koni w Janowie Podlaskim oraz Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu. Wyjazd dostarczył wszystkim ogromnych wrażeń, które na długo pozostaną w ich pamięci.
Stadnina koni w Janowie Podlaskim to istniejąca od 1817r. najstarsza państwowa stadnina koni arabskich z siedzibą w Wygodzie. Stadnina specjalizuje się w hodowli koni krwi arabskiej i półkrwi angloarabskiej. Odbywają się w niej coroczne aukcje koni, przyciągające hodowców i wystawców z kraju i z zagranicy. Siedziba stadniny znajduje się w Wygodzie k. Janowa w założonym w 1817r. zespole klasycystycznych stajni. Zajmuje ona obszar 2500 ha, co stanowi około 18% powierzchni gminy Janów Podlaski.
Młodzi turyści zwiedzili także utworzony w 1994r. Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu, który ma za zadanie zachować w stanie naturalnym najcenniejsze pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym fragmenty lewobrzeżnej doliny Bugu. Głównym walorem krajobrazowym i przyrodniczym parku jest meandrująca rzeka Bug. Obszar parku odznacza się dużą różnorodnością siedlisk (ponad 760 gatunków roślin, w tym 22 objęte ochroną gatunkową i 141 gatunków ptaków, w tym wiele rzadkich i ginących).
 
Wyjątkowa uroczystość w ZSS w Brańszczyku
W piątek 20 października społeczność ZSS w Brańszczyku obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli goście: naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Arbaszewski, proboszcz parafii Brańszczyk ks. Paweł Stachecki, siostry zakonne Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi, nauczyciele, pracownicy szkoły i ośrodka wychowawczego, rodzice i uczniowie.
Opiekunki samorządu uczniowskiego Aneta Kania i Katarzyna Jermacz poprowadziły część oficjalną, witając wszystkich zebranych. Piękne życzenia i kwiaty na ręce pani dyrektor Elżbiety Piórkowskiej wręczyli wychowankowie ośrodka. Na początku akademii nowi uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a pani dyrektor wraz z panem naczelnikiem dokonali ceremonii pasowania, dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem oraz wręczając pamiątkowe dyplomy, prezenty oraz legitymacje szkolne. Nowym uczniom życzymy dużo sukcesów!
Następnie odbyła się część artystyczna. Uczniowie koła muzycznego wykonali kilka utworów instrumentalnych pod batutą Katarzyny Jermacz, a także recytowali wiersze i śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary, na której grała pani Karolina Pleńska. Na zakończenie części artystycznej wystąpili uczniowie z koła teatralnego z inscenizacją „Żuraw i czapla na wesoło”.
Uroczystość ta była również okazją do wręczenia nagrody starosty dla pana Marcina Hryszkiewicza oraz nagród dyrektora z okazji Dnia Edukacji Narodowej, które otrzymali: Marzena Sokołowska, Renata Kulesza, Katarzyna Jermacz, Ewelina Ginko, Mariola Leśnik, Aneta Kania, Katarzyna Sylwestrzak, Marek Zdziarstek, Justyna Pułaska, Katarzyna Bloch, Justyna Rytelewska, Krzysztof Kapla, Małgorzata Biernacka, Jadwiga Pleńska, Karolina Pleńska, Magdalena Zasłona, Małgorzata Błońska.
Szczególne wyróżnienie – statuetkę Przyjaciela Szkoły otrzymał ks. Paweł Stachecki za to, że zawsze służy pomocą szkole, a przede wszystkim dzieciom. Dzięki inicjatywie księdza powstał podjazd dla uczniów poruszających się na wózkach.
Uroczystość zakończył słodki poczęstunek i pyszny tort z fontannami. 
Społeczność szkoły serdecznie dziękuje wszystkim zebranym za wyjątkową atmosferę tego dnia, a wójtowi Gminy Brańszczyk za udostępnienie sali Ochotniczej Straży Pożarnej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom