500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Od czytelników

500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

09.09.2019
autor: Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS
Klienci ZUS składają wnioski o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. O nowe świadczenie można zapytać także w Centrum Obsługi Telefonicznej.
 
Do ostatniego piątku do placówek ZUS w całej Polsce wpłynęło 18.359 wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, z czego 2.271 złożyli mieszkańcy województwa mazowieckiego. Najwięcej, bo aż 1.074, stanowili klienci trzech warszawskich oddziałów ZUS. W północnej części województwa (płocki oddział ZUS. m.in. powiat wyszkowski) wniosków było 504.
Wszystkich klientów, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o nowym świadczeniu, zapraszamy do placówek ZUS i do kontaktowania się poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej. ZUS udostępnił specjalną linię do udzielania informacji na ten temat. Do piątku konsultanci odebrali w tej sprawie prawie 9 tys. połączeń telefonicznych. Numer COT to 22-560-1600.
Przypomnijmy, że o świadczenie mogą starać się pełnoletni mieszkańcy Polski, których zły stan zdrowia nie pozwala funkcjonować bez pomocy osób trzecich. Kluczowe jest tutaj posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji (gdy brak takiego dokumenty, to ZUS skieruje osobę na właściwe badanie). Dodatkowy warunek to suma pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych z budżetu państwa, która nie może przekroczyć 1.600 zł. Pełną kwotę 500 zł otrzymają natomiast Ci, którzy pobierają mniej niż 1.100 zł świadczeń.
Majster plus 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Mrówka - styczeń - luty 2020
Mrówka - styczeń - luty 2020