130 nowych terytorialsów na Północnym Mazowszu (foto)

Od czytelników

130 nowych terytorialsów na Północnym Mazowszu (foto)

23.04.2019
autor: Aneta Szczepaniak, rzecznik 5. Mazowieckiej Brygady OT
Na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się kolejna, już trzecia w tym roku, przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.
 
W obecności rodzin, władz samorządowych, kombatantów oraz przedstawicieli dowództwa WOT słowa roty wypowiedziało 131 żołnierzy Północnego Mazowsza, w tym 7 mieszkańców powiatu wyszkowskiego. Terytorialsi pochodzą z całego Północnego Mazowsza, wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne zainteresowania. Wśród przysięgających ostatnio żołnierzy znalazła się liczna grupa przedstawicieli służby zdrowia, byli dyrektorzy banków, uczniowie, studenci, nauczyciele, instruktorzy sportów wszelakich. 
Przysięgali, że będą wiernie służyć Polsce, strzec jej granic i wolności. Czterech żołnierzy miało honor wygłosić słowa roty bezpośrednio na sztandar.
Żołnierze wstąpili do służby 30 marca. Jak zaznaczył jeden z nich, tego dnia targały nimi różne uczucia. - Jedni z entuzjazmem nie mogli doczekać się pierwszych zajęć w terenie, innym towarzyszyła niepewność, wielokrotnie zadawali sobie pytanie, czy to właściwy wybór, czy sobie poradzą. Były też wśród nas osoby zdeterminowane, chcące osiągnąć wyznaczony cel, a było nim zdobycie niezbędnych umiejętności, pozwalających w sytuacji zagrożenia stanąć w obronie najbliższych. Dziś, po 16 dniach spędzonych na poligonie, stoimy przed wami i nie mamy już żadnych wątpliwości.  Wstąpienie do wojsk Obrony Terytorialnej to strzał w 10!” – mówił szer. Rafał Sobieski w swoim przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości.
Terytorialsi zasilą szeregi czterech batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie, w Ciechanowie oraz od stycznia w Zegrzu Płd. 
Przysięga wojskowa to zwieńczenie intensywnego szkolenia, które stanowi wstęp do trzyletniego cyklu szkoleń w ramach WOT. Pierwszy rok poświęcony jest na szkolenie indywidualne, ogólnowojskowe. W drugim roku prowadzone są szkolenia specjalistyczne z zakresu pełnienia konkretnej funkcji w pododdziale. Polega ono na nabywaniu umiejętności i wiedzy z zakresu ściśle określonej specjalności np., sapera, strzelca wyborowego, zwiadowcy itp. Zgrywanie pododdziałów to trzeci rok szkoleń.
Od momentu powołania piątego rodzaju sił zbrojnych, na początku 2017 roku, w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 20 tysięcy żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.  W szeregach 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 1750 żołnierzy z czego1500 stanowią Terytorialsi.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość