Zmagania z kolorem, formą, materią (foto)

Kultura

Zmagania z kolorem, formą, materią (foto)

15.10.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Ciekawymi i różnorodnymi obrazami członków Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików przez miesiąc można zachwycać się w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” na wystawie zatytułowanej „W kierunku abstrakcji 2017”. Wernisaż wystawy odbył się 11 października.
Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików istnieje od 33 lat. Inicjatorami jego powołania w 1984 roku byli rektorzy PWSSP we Wrocławiu i Gdańsku oraz ASP w Krakowie i Warszawie. To dzięki ZPAMiG na Zamku Ujazdowskim w Warszawie powstało Centrum Sztuki Współczesnej. ZPAMiG skupia artystów różnych generacji z całego kraju, pracujących twórczo w dziedzinie klasycznych plastycznych technik warsztatowych: malarstwo, grafika, rysunek. Obecnie liczy 150 członków. W wyszkowskiej wystawie wzięło udział 34 artystów. 
- Cieszę się bardzo, że wspólnymi siłami udało nam się zorganizować to wyjątkowe wydarzenie. Mam zaszczyt powitać państwa w moich progach – zwrócił się do zebranych dyrektor WOK Mariusz Kowalski. 
Serdecznie powitał przybyłych, w tym wiceprezesa Związku Waldemara Kusala i sekretarza Iwonę Nielubowicz.
- „Malarstwo jest ciągłym zmaganiem się z kolorem, formą i materią - dążąc do harmonii zestawień barwnych, równowagi form przenosimy na płótna własne emocje, licząc jednocześnie na pobudzenie emocji odbiorczych”, podpisano: Zarząd Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików – instruktor plastyki Irena Filipowicz przytoczyła zdanie z ulotki towarzyszącej wystawie. – Na tej wystawie mamy 34 prace, mogę powiedzieć dzieła, osób należących do Związku. Dużo z nich wystawiało u nas swoje prace na indywidualnych wystawach, np. wiele lat temu pan Waldemar Kusal, przed rokiem pani Anna Boszko (malarka i lekarz, przyjmuje również w Wyszkowie – ES) i ostatnio pani Roma Pejda. Mam nadzieję, że nasza współpraca, jeśli chodzi o wystawiennictwo, nadal będzie trwała.
Przedstawiła nazwiska osób, których obrazy są na wystawie: Maria Białousz, Anna Boszko, Anna Cichocka, Wiesława Czarnecka-Koźlik, Maria Gadowska, Anna Grzybowska, Ryszarda, Łucja Jagielska, Agnieszka Jasionowska, Zdzisław Kędzierski, Barbara Kosiak, Jerzy Krzysztoporski, Waldemar Kusal, Bożena Kuzio-Bilska, Elżbieta Kwiatkowska, Marcin Lipczyński, Anna Łącka, Wiktoria Mikulska, Barbara Moćko, Elżbieta Musiał, Iwona Nielubowicz, Danuta Niklewicz, Jolanta Noga, Roma Pejda, Magdalena Piwko-Chudzik, Danuta Popławska, Olga Prokop-Miśniakiewicz, Krystyna Rafalska, Iwona Sielczak, Anna Stachera, Hanna Styczyńska, Hanna Szoll, Szymon Węgorzewski, Maryla Wierzbowska, Wiesława Wiśniewska. Do Wyszkowa przyjechało dziewięcioro z nich.
Na wystawie dominuje tradycyjne malarstwo olejne, ale są i inne techniki, np. malarstwo akrylowe, kolaże, grafika komputerowa, techniki mieszane.
- Lista wystawiających artystów jest długa, nam udało się tu dotrzeć w okrojonym składzie – zauważyła Iwona Nielubowicz. - Ogranicza nas miejsce, dlatego pokazaliśmy tylko po jednej pracy każdego autora. A rozrzut jest duży. Staraliśmy się pokazać zarówno prace w nurcie malarstwa przedstawieniowego, czyli takiego, które stara się pokazać, w różnym stopniu przetwarzając, to, co nas otacza. Ale też stawialiśmy na abstrakcję, która nie ma już nic wspólnego z tym materialnym, co nas otacza, a tylko prezentuje kompozycje linii, barw, przekazuje nasze emocje. Liczę, że państwo interpretując te prace, mogą zobaczyć w nich coś innego, niż my.
- Ta wystawa pojedzie do Legionowa. Tam jest większa przestrzeń i tam dołączy reszta malarzy – poinformował Waldemar Kusal. 
Pochwalił Wyszków i nasz dom kultury, który ma pozytywną opinię wśród twórców. Dodał, że wielu członków związku jest związanych z Wyszkowem, tu pracują, mają domki letniskowe itd.
Iwona Nielubowicz zachęcała do kilkakrotnego obejrzenia wystawy (będzie czynna do 6 listopada): - Dużo więcej można zobaczyć, kiedy oglądamy obrazy po raz wtóry.
Ci, którzy przyszli na wernisaż, otrzymali w prezencie katalog wydany na 30-lecie ZPAMiG, w którym są obrazy artystów i krótkie notki o nich.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom