Z naciskiem na mistycyzm (foto)

Kultura

Z naciskiem na mistycyzm (foto)

18.06.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Przepięknej urody prace  - obrazy i rzeźby Leszka Gapskiego, można do końca wakacji oglądać w Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Abstrakcja, mistycyzm, ekstaza” odbył się 14 czerwca.
- O, biblioteka – zakrzyknęła jedna z najmłodszych uczestniczek wernisażu.  – Każda książka (obraz) o czym innym mówi! 
- Trzeba mieć wyobraźnię, żeby wiedzieć, o czym są te książki. I żadnej lektury – dodała inna.
Leszka Gapskiego - wybitnego artystę, malarza, rzeźbiarza, rysownika, scenografa, ceramika, muzyka – powitała dyr. biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
- I powiem od siebie jeszcze - poetę. To wszystko w jednej osobie. Do tego człowieka, który kiedyś zamienił kitel na togę (nawiązała do tego, że w swojej karierze artysta był też terapeutą zajęciowym oraz ławnikiem sądowym – ES), ale nigdy nie przestawał tworzyć. Dzisiaj w bibliotece mamy enigmatyczne, trudne do odczytania teksty, stworzone ze znaków i symboli. Są to listy miłosne, psalmy, różne pisma – kwestia wyobraźni, mamy eksperymenty geometryczne, piękne, tajemnicze rzeźby. Za sprawą Leszka Gapskiego mamy abstrakcję, mistycyzm i ekstazę, z naciskiem na mistycyzm.
Artysta jest znany wyszkowianom – wcześniej dwukrotnie  można było podziwiać jego prace malarskie i rysunki w galerii PeKaP. Jest mistrzem w wielu dziedzinach. Jako muzyk (gra na perkusji i keyboardzie) występuje w istniejącym od 1973 r. hippisowsko-awangardowym zespole muzyki intuicyjnej „Artra”, gdzie  interpretuje i przekłada na język muzyczny doświadczenia malarskie.  
Leszek Gapski pokrótce wyjaśnił tytuł wystawy.
- Abstrakcją (geometryczna) jest w niektórych obrazach. Rzeźby robię we fragmentach, bo są tak ciężkie, że trudno je nosić. Kawałkami przenoszę je i ustawiam jak kocki lego – tu ręka, tu noga. Po prostu bawię się, zależnie od sytuacji te rzeźby komponuję, ustawiam. To ekstaza. Natomiast mistycyzm jest we wszystkich tablicach. Tablice to były moje rozmowy z Bogiem, psalmy, listy miłosne do córek, do moich przyjaciółek.
Prezentowane na wystawie rzeźby (puste w środku), przeważnie naturalnej wielkości, robione są z gliny, powlekane szkliwem i wypalane. Wykonywane są kawałkami i komponowane, zestawiane w różnych rzeźbach. Mają atrakcyjne nazwy, np. „Dusza moja, ciało twoje”, „Jestem twoją tarczą”. W niektórych rzeźbach palą się świece.
Wystawie towarzyszyły książeczki autorstwa Leszka Gapskiego – z nich można więcej dowiedzieć się o jego sztuce.
Muzycznie wernisaż uświetnili młodzi, utalentowani artyści: Anna Orlova (pochodzi z Ukrainy) - śpiew i Piotr Lewandowski (absolwent I LO w Wyszkowie, student matematyki, kompozytor) - pianino.
Obrazy Leszka Gapskiego można podziwiać w bibliotece, ale też jest możliwość zakupu.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan