Wystawa fotografii Witczaka-Witaczyńskiego

Kultura

Wystawa fotografii Witczaka-Witaczyńskiego

01.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Od 6 listopada biblioteka zaprasza na wystawę wyjątkowych fotografii, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wystawę pt. „Jeźdźcy Niepodległej” będzie można oglądać do 30 grudnia.
Wystawa fotografii Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego organizowana jest przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną wraz z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Dowództwem Garnizonu Warszawa i Akademią Umiejętności „Pan Hilary”.
Narcyz Witczak-Witaczyński, chorąży kawalerii Wojska Polskiego, wojskowy fotograf zmarł 27 marca 1943 r. w obozie koncentracyjnym Majdanek. Od początku swojej służby w Szwadronie Przybocznym dokumentował przy pomocy fotografii dzieje Wojska Polskiego, a szczególnie codzienne życie kawalerii. Jako jeden z nielicznych miał prawo fotografowania Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Wojska Polskiego marszałka Józefa Piłsudskiego i najważniejszych osobistości II RP, polityków i wojskowych. Był jednym z najbardziej popularnych fotoreporterów wojskowych. Jego fotografie publikowano w czasopismach, wydawnictwach, jako pocztówki, foldery i koperty. Zdobył I nagrodę w konkursie fotografiki wojskowej w 1937 oraz wiele innych nagród i wyróżnień. Jego archiwum fotograficzne liczące około czterech tysięcy negatywów zostało przekazane w styczniu 2014 przez spadkobierców do Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
manhattan