Wykład i wigilia (foto)

Kultura

Wykład i wigilia (foto)

23.12.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Słuchacze Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się 19 grudnia na ostatnim tegorocznym wykładzie. O Ignacym Janie Paderewskim (1860-1941), człowieku o niezwykłej osobowości, wirtuozie fortepianu, kompozytorze, ale także działaczu, któremu „zawdzięczamy naszą niepodległość”, zajmująco mówił kulturoznawca i eseista Waldemar Smaszcz. Po wykładzie studenci-seniorzy przełamali się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.
Przybyłych do WOK „Hutnik” powitała prezes WUTW Danuta Lisiecka. Wyszkowski Uniwersytet rozrasta się, zrzesza już ponad sto osób. 
Ponad godzinę o Ignacym Janie Paderewskim, m.in. po 1919 r. premierze i ministrze spraw zagranicznych RP, wplatając ciekawe dygresje, mówił Waldemar Smaszcz. Kulturoznawca, zafascynowany postacią muzyka, napisał o nim książkę, wydaną bardzo niedawno.
Ignacy Jan Paderewski urodził się na Podolu we wsi Kuryłówka 6 listopada 1860 r. Matka, bardzo muzykalna, zmarła kilka miesięcy po jego urodzeniu, wychowywał go ojciec Jan Paderewski. Gdy za udział w powstaniu styczniowym został aresztowany i skazany na więzienie, przez przeszło rok Ignacym i jego siostrą opiekowała się ciotka. 
Na fortepianie Ignacy nauczył się grać sam. Miał 3 lata, kiedy zaczął brać lekcje muzyki, ale gry na fortepianie zaczął się uczyć dopiero jako dwunastolatek w warszawskim konserwatorium. Ponieważ jego pierwsi nauczyciele byli skrzypkami, miał później problem z właściwym ustawieniem rąk podczas gry na fortepianie.
- Ten chłopak z głębokiego Podola, który w wieku 11 lat po raz pierwszy był na koncercie, pracą, geniuszem, muzycznym talentem stał się sławnym człowiekiem – zauważył wykładowca.
Urodziłem się gorącym patriotą. Od szóstego roku życia miałem głowę pełną planów i marzeń o Polsce: pragnąłem czynami wyswobodzić ojczyznę. (…) Patriotyzm mój był stale podsycany przez ojca i nauczyciela. Patriotyzm i muzyka były ściśle ze sobą splecione” – napisał w swoich pamiętnikach Paderewski.
Miał 10 lat, kiedy przeczytał opis bitwy pod Grunwaldem. Pomyślał wtedy, że dobrze byłoby w pięćsetną rocznicę tego zwycięstwa wznieść pomnik. Marzenie zrealizował, gdy w 1910 roku w Krakowie ufundował Pomnik Grunwaldzki. 
- Paderewski to ten, któremu zawdzięczamy naszą niepodległość – podkreślił Waldemar Smaszcz. – Dzięki szaleństwu, jakie opanowało Europę, a przede wszystkim Stany Zjednoczone, na punkcie tego człowieka. On miał w sobie coś królewskiego. „Był jedynym człowiekiem, który mógł wpływać na losy naszego kraju przez swój geniusz perswazji, przez swój urok, któremu ulegali najważniejsi ludzie świata” napisał w eseju o Paderewskim Jan Lechoń. 
Na początku lat 90. XIX w. odbyło się pierwsze tournee Paderewskiego, uznanego już wtedy pianisty i kompozytora, po Stanach Zjednoczonych. Zyskał wtedy ogromną sławę i pieniądze. W jego grze zakochała się cała Ameryka, także przyszły prezydent Thomas Woodrow Wilson. To ułatwiło później Paderewskiemu starania o pomoc i poparcie dla sprawy polskiej. Kiedy w styczniu 1918 r. prezydent Wilson przedstawił 14-punktowe orędzie o powojennym ładzie na świecie, znalazł się w nim punkt dotyczący Polski, będący zasługą artysty: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”.
- Paderewskiemu zawdzięczamy, że Polska mogła powstać. Polacy nie zakładali niepodległości, Piłsudski tylko zakładał, ale on był socjalistą. To Paderewskiemu zawdzięczamy niepodległość, Piłsudski ją obronił.
Warto dodać, że w niedalekim Julinie znajduje się pałacyk, który należał do Heleny i Ignacego Jana Paerewskich. Obecnie mieści się w nim dom dziecka.
Po wykładzie seniorzy, łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne. Na następne spotkanie umówili się 9 stycznia.
*
Członkowie WUTW pragną podziękować za wsparcie w 2019 r. firmom: HAJAN -TRANS s.c. J. Marchewka, R. Misiak, WOLIS Wojciech Lisiecki, POMEL sp. z o.o., SPOŁEM PSS, Kancelaria Notarialna Lidia Liwska-Napiórkowska, Kancelaria Notarialna Bożena Dąbrowska.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Magiczne pastele Wiesława Sawickiego (foto)

Magiczne pastele Wiesława Sawickiego (foto)

Po raz trzeci swoje obrazy prezentuje w Wyszkowie warszawiak Wiesław Sawicki. Jego obrazy o bogatej kolorystyce i różnorodnej tematyce są niepowtarzalne, artystę rozsadza twórcza energia. Wystawa w Galerii Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” nosi tytuł „Magiczny świat pasteli”.
zobacz więcej
King Kong ponownie zaprasza do kin

King Kong ponownie zaprasza do kin

Niesamowite efekty specjalne i kultowe już przygody goryla – olbrzyma: do wyszkowskiego kina zaprasza King Kong. Z kolei najmłodsi mogą oglądać przygody wróbla, który chce zostać bocianem.
zobacz więcej
Wiktor Zborowski w bibliotece (foto)

Wiktor Zborowski w bibliotece (foto)

Gościem miejskiej biblioteki w sobotę 29 października był Wiktor Zborowski - aktor teatralny, filmowy, radiowy i dubbingowy, odtwórca roli Longinusa Podbipięty w filmie Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem”. W związku z trwającym Rokiem Henryka Sienkiewicza czytał, co oczywiste, fragmenty powieści Sienkiewicza, a także odpowiadał na liczne pytania publiczności.
zobacz więcej
Norwid i Herbert o wolności (foto)

Norwid i Herbert o wolności (foto)

XVII Konkurs Recytatorski Twórczości C.K. Norwida, zorganizowany przez I LO im. C.K. Norwida, odbył się 8 listopada w WOK Hutnik. W tym roku wprowadzono kilka nowości. – 100-lecie odzyskania niepodległości postanowiliśmy zaznaczyć, określając temat dzisiejszych recytacji, a temat ten brzmi wolność – podkreśliła organizująca konkurs Marzena Deluga, nauczycielka języka polskiego. – Wystąpienia dzisiejszych recytatorów przyjmą formę dialogu między Cyprianem Norwidem, spóźnionym romantykiem, ale jednocześnie myślicielem wybiegającym znacznie poza ramy swej epoki oraz Zbigniewem Herbertem, niepokornym twórcą XX wieku (mija 20 lat od jego śmierci - EB). Interesujący wykład o Norwidzie wygłosił dr hab. Tomasz Korpysz. Nagrodę specjalną – statuetkę Norwida, przyznawaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół „Norwida, otrzymał Kacper Piątek z Zespołu Szkół nr 3, laureat także I miejsca.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche

Sonda

3.66% (58 głosów)
3.47% (55 głosów)
27.98% (443 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.59% (41 głosów)
4.49% (71 głosów)
29.88% (473 głosów)
3.98% (63 głosów)
2.27% (36 głosów)
2.59% (41 głosów)
16.17% (256 głosów)