Wykład i wigilia (foto)

Kultura

Wykład i wigilia (foto)

23.12.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Słuchacze Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się 19 grudnia na ostatnim tegorocznym wykładzie. O Ignacym Janie Paderewskim (1860-1941), człowieku o niezwykłej osobowości, wirtuozie fortepianu, kompozytorze, ale także działaczu, któremu „zawdzięczamy naszą niepodległość”, zajmująco mówił kulturoznawca i eseista Waldemar Smaszcz. Po wykładzie studenci-seniorzy przełamali się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.
Przybyłych do WOK „Hutnik” powitała prezes WUTW Danuta Lisiecka. Wyszkowski Uniwersytet rozrasta się, zrzesza już ponad sto osób. 
Ponad godzinę o Ignacym Janie Paderewskim, m.in. po 1919 r. premierze i ministrze spraw zagranicznych RP, wplatając ciekawe dygresje, mówił Waldemar Smaszcz. Kulturoznawca, zafascynowany postacią muzyka, napisał o nim książkę, wydaną bardzo niedawno.
Ignacy Jan Paderewski urodził się na Podolu we wsi Kuryłówka 6 listopada 1860 r. Matka, bardzo muzykalna, zmarła kilka miesięcy po jego urodzeniu, wychowywał go ojciec Jan Paderewski. Gdy za udział w powstaniu styczniowym został aresztowany i skazany na więzienie, przez przeszło rok Ignacym i jego siostrą opiekowała się ciotka. 
Na fortepianie Ignacy nauczył się grać sam. Miał 3 lata, kiedy zaczął brać lekcje muzyki, ale gry na fortepianie zaczął się uczyć dopiero jako dwunastolatek w warszawskim konserwatorium. Ponieważ jego pierwsi nauczyciele byli skrzypkami, miał później problem z właściwym ustawieniem rąk podczas gry na fortepianie.
- Ten chłopak z głębokiego Podola, który w wieku 11 lat po raz pierwszy był na koncercie, pracą, geniuszem, muzycznym talentem stał się sławnym człowiekiem – zauważył wykładowca.
Urodziłem się gorącym patriotą. Od szóstego roku życia miałem głowę pełną planów i marzeń o Polsce: pragnąłem czynami wyswobodzić ojczyznę. (…) Patriotyzm mój był stale podsycany przez ojca i nauczyciela. Patriotyzm i muzyka były ściśle ze sobą splecione” – napisał w swoich pamiętnikach Paderewski.
Miał 10 lat, kiedy przeczytał opis bitwy pod Grunwaldem. Pomyślał wtedy, że dobrze byłoby w pięćsetną rocznicę tego zwycięstwa wznieść pomnik. Marzenie zrealizował, gdy w 1910 roku w Krakowie ufundował Pomnik Grunwaldzki. 
- Paderewski to ten, któremu zawdzięczamy naszą niepodległość – podkreślił Waldemar Smaszcz. – Dzięki szaleństwu, jakie opanowało Europę, a przede wszystkim Stany Zjednoczone, na punkcie tego człowieka. On miał w sobie coś królewskiego. „Był jedynym człowiekiem, który mógł wpływać na losy naszego kraju przez swój geniusz perswazji, przez swój urok, któremu ulegali najważniejsi ludzie świata” napisał w eseju o Paderewskim Jan Lechoń. 
Na początku lat 90. XIX w. odbyło się pierwsze tournee Paderewskiego, uznanego już wtedy pianisty i kompozytora, po Stanach Zjednoczonych. Zyskał wtedy ogromną sławę i pieniądze. W jego grze zakochała się cała Ameryka, także przyszły prezydent Thomas Woodrow Wilson. To ułatwiło później Paderewskiemu starania o pomoc i poparcie dla sprawy polskiej. Kiedy w styczniu 1918 r. prezydent Wilson przedstawił 14-punktowe orędzie o powojennym ładzie na świecie, znalazł się w nim punkt dotyczący Polski, będący zasługą artysty: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową”.
- Paderewskiemu zawdzięczamy, że Polska mogła powstać. Polacy nie zakładali niepodległości, Piłsudski tylko zakładał, ale on był socjalistą. To Paderewskiemu zawdzięczamy niepodległość, Piłsudski ją obronił.
Warto dodać, że w niedalekim Julinie znajduje się pałacyk, który należał do Heleny i Ignacego Jana Paerewskich. Obecnie mieści się w nim dom dziecka.
Po wykładzie seniorzy, łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie życzenia świąteczne. Na następne spotkanie umówili się 9 stycznia.
*
Członkowie WUTW pragną podziękować za wsparcie w 2019 r. firmom: HAJAN -TRANS s.c. J. Marchewka, R. Misiak, WOLIS Wojciech Lisiecki, POMEL sp. z o.o., SPOŁEM PSS, Kancelaria Notarialna Lidia Liwska-Napiórkowska, Kancelaria Notarialna Bożena Dąbrowska.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Historycznie i patriotycznie (foto)

Historycznie i patriotycznie (foto)

Od siedmiu lat tradycją jest, że na zakończenie Wiosennych spotkań z wojskiem w hali WOSiR koncertuje Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Tegoroczny koncert miał charakter historyczno-patriotyczny. Liczni wielbiciele zespołu przybyli nie tylko z gminy Wyszków, ale i z okolicznych, np. z gmin Obryte czy Długosiodło.
zobacz więcej
Zagrali i zaśpiewali uczniowie i absolwenci Norwida (foto)

Zagrali i zaśpiewali uczniowie i absolwenci Norwida (foto)

Urozmaicony koncert „Uczniowie i absolwenci LO grają i śpiewają” zainaugurował tegoroczny Dzień Absolwenta. W czwartkowe popołudnie, 19 września, w Norwidzie spotkali się miłośnicy różnych stylów muzycznych i różnych pokoleń.
zobacz więcej
ZPiT „Wyszków” wypoczywał i szlifował formę

ZPiT „Wyszków” wypoczywał i szlifował formę

ZPiT „Wyszków”, działający przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach spędza czas niezwykle pracowicie. Nie tylko występuje, ale też uczestniczy w różnych warsztatach. Kilkudziesięciu członków zespołu pod opieką choreografa Bartosza Wójcika i nauczycieli: Iwony Ochmańskiej i Elżbiety Szymańskiej wyjechało do Ośrodka Rehabilitacyjno – Sportowego w  Sypniewie. Tam młodzi artyści szlifowali swoje umiejętności taneczno – wokalne, a w wolnym czasie wypoczywali. Wyjazd zorganizował opiekun zespołu Bartosz Wójcik i dyrektor szkoły Krzysztof Ochmański.
zobacz więcej
ZAPRASZAMY: Deptak Taneczny 2016

ZAPRASZAMY: Deptak Taneczny 2016

„Twarzą w twarz” – to tytuł kolejnego muzycznego spektaklu MB Studio Tańca, Szkoły Tańca Deptak i Wyszkowskiego Teatru Tańca.
zobacz więcej