Wieczór bardzo liryczny (foto)

Kultura

Wieczór bardzo liryczny (foto)

11.02.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Bardzo przyjemnie spędzili ostatnią sobotę karnawału ci, którzy 10 lutego przyszli posłuchać Walentynkowego Jazzowego Wieczoru Lirycznego w wykonaniu młodych artystów: Piotra Lewandowskiego (piano) i Anny Orlovej (śpiew), zorganizowanego przez Akademię Umiejętności Pan Hilary i Restaurację Centralna. To był 54 koncert Piotra Lewandowskiego.
- Są bardzo młodzi i szalenie utytułowani – zapowiedział artystów Piotr Adler. - Ania była uczestniczką programu telewizyjnego Voice of Poland 2017, wspaniale śpiewała. Nagrała ostatnio w wyszkowskim studio RG kilka utworów. Na pianinie będzie jej akompaniował i zagra kilka utworów z ostatniej autorskiej płyty wyszkowianin Piotr Lewandowski.
Piotr Lewandowski znany jest wyszkowianom choćby z tego, że przed pięcioma laty wygrał „Supertalent Wyszków 2013” w kategorii gra na instrumencie. 
- Wygranie tego konkursu było dla mnie uwierzeniem w siebie, psychicznym odblokowaniem się. Bo jest różnica między graniem w pokoju i na sali – powiedział nam.
Absolwent I LO im. C. K. Norwida - tu przez 3 lata nauki koncertował piętnastokrotnie. Kończy studia matematyczne na Politechnice Warszawskiej (jest programistą, analitykiem). Jego pasją jest gra na instrumentach klawiszowych. W rodzinie nie było tradycji muzycznych, chociaż jego dziadek (Jan Król, w latach 1975-78 Naczelnik Miasta i Gminy Wyszków) grał na akordeonie. Już od dzieciństwa muzycznie inspirowali go Chopin i Jean-Michel Jarre, czyli klasycy muzyki fortepianowej i elektronicznej. Naukę gry na instrumentach Piotr zaczynał 12 lat temu w Ognisku Muzycznym w „Hutniku” – jego nauczycielami byli Mirosława Polak i Tomasz Drążewski (nauczył go trochę technik jazzowych). Teraz już uczy się indywidualnie. Do nagrania płyty zainspirowała go lektura książek Ayn Rand, amerykańskiej pisarki i filozofki. 
Z Anną Orlovą poznali się pół roku temu, kiedy na fali popularności po programie Voice of Poland wokalistka szukała akompaniatora. Koncertują razem po warszawskich klubach, a teraz i w Wyszkowie.
Sobotni koncert zaczął się bardzo lirycznie – od przepięknej kołysanki „Summertime”. Potem przeplatały się utwory instrumentalne i wokalne (np. „Alone”, Imagine”), było nie tylko jazzowo, ale i popowo,  pięknie i klimatycznie. Pochodząca z Ukrainy Anna Orlova śpiewała po angielsku i rosyjsku, aranżacje wszystkich utworów były autorstwa Piotra Lewandowskiego.
Publiczność gorąco oklaskiwała artystów i wyraziła niezadowolenie, kiedy usłyszała, że to już koniec koncertu. Artyści chyba również czuli niedosyt, bo kilkakrotnie bisowali. Na pierwszy bis Anna Orlova wykonała „Ludzkie gadanie” – polską piosenkę, którą śpiewała w Voice of Poland. Zaprosiła do wspólnego śpiewania – wyszło bardzo dobrze, bo wśród obecnych było sporo chórzystek. Na koniec, na prośbę publiczności, ponownie zaśpiewała „Summertime”.
Po koncercie do 23-letniego pianisty ustawiła się kolejka – podpisywał swoją najnowszą płytę „Fuzzy Logic”. 
Pytany, jak widzi swoją przyszłość: jako programista czy jako muzyk, odpowiedział: - Na muzyce, którą gram, nie można zarobić. Dlatego nie chcę (i nie muszę) utrzymywać się z muzyki. Jest to moje hobby i pasja. Mogę grać to, co płynie z mojego serca, a nie to, co jest pod widza.
A z Anną Orlovą wyszkowianie będą się mogli jeszcze spotkać – w Akademii Umiejętności Pan Hilary będzie prowadzić lekcje śpiewu, grupowe i indywidualne.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość