W kinie poruszający film biograficzny

Kultura

W kinie poruszający film biograficzny

27.10.2016
autor: Redakcja
Od 28 października w wyszkowskim kinie można oglądać „Historię Marii” - oparty na faktach, poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin. Kolejny tydzień wyświetlana będzie komedia „Szkoła uwodzenia Czesława M.”
 
„Historia Marii”: 28 - 30 października, 2 - 3 listopada, godz. 17.
3 listopada, godz. 10 – pokaz specjalny z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących.
Francja 2014, reżyseria: Jean-Pierre Améris, biograficznym, dramat, czas trwania: 95 minut.
Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 r. opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze). Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków. 
Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką. Historia Marii porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: Dzikie dziecko François Truffauta, Cudotwórczyni Arthura Penna, czy Camille Claudel, 1915 Bruno Dumonta. Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 r. nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.
 
„Szkoła uwodzenia Czesława M.”: 27 – 30 października, 2 – 3 listopada, godz. 19.
Polska 2016, reżyseria: Aleksander Dembski, obsada: Czesław Mozil, Anna Smołowik, Jakub Kamieński, Sławomir Pacek, Lucyna Malec, Jan Krzysztof Szczygieł, Agata Pruchniewska, Grzegorz Heromiński, komedia, czas trwania: 97 minut
Czesław M., gwiazda polskiego rynku muzycznego, niespodziewanie porzuca życie warszawskiego celebryty. Przypadkiem trafia do Świnoujścia. Poznaje Adama i Zygmunta, byłych stoczniowców, którzy próbują rozkręcić własny biznes. Wspólnie wymyślają plan pozornie doskonały: postanawiają otworzyć pierwszą na Wybrzeżu szkołę uwodzenia dla mężczyzn. Czy dzięki niej w końcu osiągną wymarzony sukces?
„Szkoła uwodzenia Czesława M.” to ciepła i optymistyczna komedia o poszukiwaniu szczęścia i własnej drogi. W filmie o zaskakujących konsekwencjach życiowych wyborów w roli głównej zobaczymy Czesława Mozila.
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan