W kinie poruszający film biograficzny

Kultura

W kinie poruszający film biograficzny

27.10.2016
autor: Redakcja
Od 28 października w wyszkowskim kinie można oglądać „Historię Marii” - oparty na faktach, poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin. Kolejny tydzień wyświetlana będzie komedia „Szkoła uwodzenia Czesława M.”
 
„Historia Marii”: 28 - 30 października, 2 - 3 listopada, godz. 17.
3 listopada, godz. 10 – pokaz specjalny z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących.
Francja 2014, reżyseria: Jean-Pierre Améris, biograficznym, dramat, czas trwania: 95 minut.
Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 r. opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze). Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków. 
Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką. Historia Marii porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: Dzikie dziecko François Truffauta, Cudotwórczyni Arthura Penna, czy Camille Claudel, 1915 Bruno Dumonta. Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 r. nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.
 
„Szkoła uwodzenia Czesława M.”: 27 – 30 października, 2 – 3 listopada, godz. 19.
Polska 2016, reżyseria: Aleksander Dembski, obsada: Czesław Mozil, Anna Smołowik, Jakub Kamieński, Sławomir Pacek, Lucyna Malec, Jan Krzysztof Szczygieł, Agata Pruchniewska, Grzegorz Heromiński, komedia, czas trwania: 97 minut
Czesław M., gwiazda polskiego rynku muzycznego, niespodziewanie porzuca życie warszawskiego celebryty. Przypadkiem trafia do Świnoujścia. Poznaje Adama i Zygmunta, byłych stoczniowców, którzy próbują rozkręcić własny biznes. Wspólnie wymyślają plan pozornie doskonały: postanawiają otworzyć pierwszą na Wybrzeżu szkołę uwodzenia dla mężczyzn. Czy dzięki niej w końcu osiągną wymarzony sukces?
„Szkoła uwodzenia Czesława M.” to ciepła i optymistyczna komedia o poszukiwaniu szczęścia i własnej drogi. W filmie o zaskakujących konsekwencjach życiowych wyborów w roli głównej zobaczymy Czesława Mozila.
 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość