To mistrzostwo, to coś pięknego (foto)

Kultura

To mistrzostwo, to coś pięknego (foto)

06.02.2018
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Elżbieta Szczuka
Jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Oberek” zauroczył widzów, którzy nie szczędzili braw, a po występie gratulacji i podziękowań. Na scenie przez cały czas było barwnie, najczęściej wesoło, ale chwilami też refleksyjnie i wzruszająco. – Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu artystycznego tego zespołu – mówił po koncercie burmistrz Grzegorz Nowosielski.
– Dzisiaj pokazaliście też piękno naszej ojczyzny, uczciliście przecudnie 100. rocznicę odzyskania niepodległości – dodał ks. proboszcz Kazimierz Wądołowski.
Zespół Oberek, w którym tańczą i śpiewają seniorzy, powstał w styczniu 2008 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektora WOK Artura Laskowskiego. Od początku kierownikiem artystycznym i choreografem jest Danuta Deptuła, a kierownikiem muzycznym i szefem wielopokoleniowej kapeli – Stanisław Kadłubowski.
W czasie 10-letniej działalności „Oberek” wystąpił 147 razy w kraju i za granicą. Wziął udział w 16 konkursach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, występując na dożynkach, festynach, spotykając się z dziećmi i młodzieżą, propagując folklor narodowy.
- Swoim jubileuszowym koncertem ZPiT „Oberek” chce włączyć się w inaugurację obchodów stulecia niepodległości. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy pieśni patriotyczne i tańce narodowe – zapowiedział Wojciech Światkowski, przedstawiciel „Oberka”. Jeden z pięciu tańców narodowych jest im szczególnie bliski, bo dał nazwę zespołowi (pozostałe to: polonez, kujawiak, krakowiak i mazur). 
Program koncertu okazał się bogaty i różnorodny, ujawnił wszechstronność występujących. Niestrudzenie tańczyli i śpiewali. Podziwialiśmy w ich wykonaniu tańce narodowe, folklor miejski starej Warszawy, a także ludowy Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Zachwycił debiutujący zespół wokalny w składzie: Agnieszka Kukawka-Świętoń, Celina Lewandowska, Alicja Mieszało, Wojciech Światkowski i Piotr Ternożek. 
Radość budzi widoczna na scenie integracja wielopokoleniowa. W kapeli grają osoby starsze, młodzież i dzieci. Pięknie zatańczyła i zaśpiewała dziecięca para Łucja Zwolińska i Jakub Kępka. Wystąpiła też Kapela Łochowska. 
Jak zawsze wspaniale wykonała partie solowe Alicja Mieszało, w ducie z pieśnią „Brzózka”, do której muzykę napisał wybitny pianista Artur Rubinstein, wystąpili Zofia i Stanisław Rogalscy. Na finał był oczywiście „Oberek”. Widzowie wstali z miejsc, bijąc brawa.
Potem przyszedł czas na podziękowania, gratulacje i życzenia. 
Najpierw dziękował „Oberek”. Okolicznościowe statuetki za 10-letnią współpracę z zespołem otrzymali: burmistrz Grzegorz Nowosielski, były i obecny dyrektor WOK Hutnik Artur Laskowski i Mariusz Kowalski, były i obecny naczelnik wydziału promocji Lidia Stępkowska i Leszek Marszał, dyrektor SP 2 Wiesław Pasek oraz Halina Witkowska. 
Wszyscy członkowie zespołu – Halina Bogdan, Ewa Chmielewska, Krzysztof Chojnacki, Janina Długołęcka, Mieczysława Dylak, Bożena Fajst, Roman Gumkowski, Jan Hryniewicz (radny miejski), Elżbieta Jabłecka, Marianna Jechna, Ryszard Jechna, Halina Kowalczyk, Krystyna Król, Maria Kulesza, Ryszard Lewandowski, Zofia Lusa-Rogalska, Ewa Małkińska, Jan Marchewka, Alicja Mieszało, Edward Piasecki, Halina Potęga, Jan Rembała, Stanisław Rogalski, Jolanta Rosińska, Jan Skoczylas, Piotr Ternożek, Hanna Zielińska oraz kapeli – Jakub Chmielewski, Eugeniusz Gąsiorowski, Szymon Kurowski, Karolina Zwolińska, Łucja Zwolińska, a także wcześniej wymienionej grupy wokalnej – otrzymali również pamiątkowe statuetki. 
- Jesteśmy na urodzinach, jako goście pierwsi zostaliśmy obdarowani – rozpoczął żartobliwie burmistrz Grzegorz Nowosielski - dalej już chyba będzie normalnie.
Wraz z radnymi miejskimi wręczył Danucie Deptule i Stanisławowi Kadłubowskiemu ryngraf i kwiaty.
Szefowie zespołu otrzymali też podziękowania od członków „Oberka”. – Za to, że umożliwiacie nam piękną przygodę z zespołem – mówiła w ich imieniu Ewa Chmielewska. – Za to, że wszczepiacie w nas pasję, zamiłowanie do tańca, do muzyki. Dziękujemy za cierpliwość, wiarę w nas, chociaż czasami bywa trudno... Dziękujemy też, że pokazaliście nam, że marzenia są tylko na wyciągnięcie ręki. Dziękujemy za to, że jesteście...  
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom