Taki jeden nam się narodził

Kultura

Taki jeden nam się narodził

18.05.2016
autor: Elżbieta Borzymek
W ramach Tygodnia Bibliotek i w Roku Henryka Sienkiewicza w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie Waldemar Smaszcz wygłosił dwa wykłady: skierowany do gimnazjalistów – „Naród na drodze ku wielkości – w kręgu „Krzyżaków” H. Sienkiewicza” oraz do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – „Henryk Sienkiewicz – poeta miłości”. 
Znany czytelnikom wyszkowskiej biblioteki historyk literatury w swoich wykładach podkreślił fenomen Sienkiewicza, pierwszego polskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla, którą otrzymał za całokształt twórczości. Uważa go za najwspanialszego polskiego stylistę. – Taki jeden nam się narodził – mówił z przekonaniem. – Jestem fascynatem Henryka Sienkiewicza. 
Za jego najwybitniejszą powieść historyczną uznaje „Krzyżaków” . Dzieło to szczególnie powinno być czytane na Mazowszu. – Pokazuje epokę, dzięki której Mazowsze stanie się sercem Polski – uzasadnia. Sąsiedztwo z Krzyżakami sprawia, że docierają tu najszybciej wszelkie nowinki z Zachodu, m.in. miłość rycerska. Wykładowca zwraca też uwagę, że utwór pisany jest pod zaborem rosyjskim i w czasach cenzury, więc pisarz nie mógł wszystkiego mówić wprost. Jednak wyraźnie nawiązuje do sytuacji w zaborze rosyjskim po upadku powstanie styczniowego, gdy nardowi polskiemu grozi zagłada biologiczna. Symbolizują to losy rodu Gradów, jego ostatnimi przedstawicielami są Maćko i Zbyszko z Bogdańca, na których spoczywa obowiązek odbudowania rodu. – Rodzenie dzieci było nakazem patriotycznym – przypomina prelegent.
- „Krzyżacy” dzisiaj czytani przez was, to powieść o dojrzewaniu do miłości – zwrócił się do młodych słuchaczy. – Pokazane jest, jak kształtuje się miłość rycerska w Polsce, jak miłość kształtuje człowieka Wyjaśnił, że Zbyszko przynosi na nasz teren miłość rycerską, o której pojęcia nie mają przedstawiciele starszego pokolenia, Maćko i ojciec Jagienki Zych ze Zgorzelic. A obydwaj planują ślub Zbyszka z Jagienką. Przeszkodą staje się uczucie Zbyszka do młodziutkiej Danuśki. Jednak to dzięki niemu Zbyszko dojrzewa. Wspomagająca go w najtrudniejszych chwilach i słuchająca jego zwierzeń, późniejsza żona, Jagienka, również się rozwija. – Cierpiąc, uczestnicząc w dramacie Zbyszka, wzbogaca swoją duchowość – zauważa prelegent.     
W drugim wykładzie Waldemar Smaszcz starał się przekonać młodych słuchaczy, że Henryk Sienkiewicz jest pisarzem miłości. Jako argumenty podał skomplikowany rozwój uczuć łączących bohaterów „Quo vadis” (Rzymianina Wenicjusza i chrześcijankę Ligię), „Krzyżaków”  (Zbyszka i Danuśkę, a także Zbyszka i Jagienkę) oraz „Rodziny Połanieckich” (małżonków Stacha i Marynię).
- Może to was zachęci do przeczytania tych trzech powieści – zakończył wykład. Chętnie odpowiadał na pytania, szczególnie zadawane przez gimnazjalistów.
 
AKFinanse 728x240 (powtórzenie)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Mrówka - styczeń - luty 2020
Mrówka - styczeń - luty 2020