Szczepionka na manipulację (foto)

Kultura

Szczepionka na manipulację (foto)

07.06.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Ciekawym doświadczeniem dla młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego był spektakl „Kolorowa, czyli biało-czerwona”. Spektakl wystawiany w klasach lekcyjnych, przeprowadzany tak, by młodzież nie domyśliła się, że bierze udział w przedstawieniu. Spektakl zmuszający do refleksji, zastanowienia się, czy zbyt łatwo nie ulegamy manipulacjom…
 
Spektakle wystawiono w ramach Młodzieżowej Akademii Teatralnej Pan Hilary. Sceną była klasa, a młodzież miała mieć wrażenie, że bierze udział w zajęciach z autoprezentacji. Nagle wchodzi nowy uczeń, który w przyszłym roku zamierza kandydować na przewodniczącego szkolnego samorządu. Próbuje przekonać uczniów nie tylko do głosowania na siebie, ale też swoich skrajnych, kontrowersyjnych poglądów. Niektórzy uczniowie wchodzą w polemikę, ścierają się poglądy. Na końcu zajęć młodzież anonimowo głosuje za lub przeciw poglądom nowego kolegi.
Spektakl jest dziełem Fundacji Banina, wystawiany był już ponad 300 razy w całej Polsce. W drugiej części spotkania twórcy wyjaśniają uczniom, czego doświadczyli na poprzedniej lekcji, rozmawiają o technikach manipulacji. - Spektakl „Kolorowa, czyli biało-czerwona” to szczepionka na manipulację. Ma zmusić młodzież do myślenia, do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość - w wywiadzie dla „Newsweeka” mówił Hubert Dyl, aktor wcielający się w trudną rolę nowego ucznia.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom