Sylaba o czasie (foto)

Kultura

Sylaba o czasie (foto)

01.04.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Czas płynie nieubłaganie, ale czasami można go na krótką chwilę zatrzymać, spojrzeć wstecz, by zobaczyć, jak przeszłość splata się z teraźniejszością i wpływa na przyszłość. W nostalgiczną podróż w czasie, na opowieść o czasie i do wspólnego biegu w przyszłość Rewia Dziecięca "Sylaba" zaprosiła z okazji swojego jubileuszu. Uroczysta prapremiera miała miejsce w sobotę 30 marca.
 
Za 35-lat wspólnej artystycznej drogi rewia już na początku jubileuszowego koncertu podziękowała publiczności. - Trwacie przy nas od lat. Jest dobrze, bo mamy was - śpiewała jedna z pierwszych sylabianek, a dziś prowadząca zespół Katarzyna Janus (Zdunek).
Publiczność, jak zwykle z uśmiechem na twarzy, powitał dziennikarz i wieloletni przyjaciel rewii Paweł Pochwała: - Od 35 lat "Sylaba" jest wizytówką Wyszkowa i towarem eksportowym - podkreślił. - Dziś dużo będzie o czasie. Ale czas w "Sylabie" biegnie inaczej i tu kłaniam się bardzo nisko sylabiankom emerytkom.
W ciągu 35 lat w zespole tańczyło ponad 3.500 dziewcząt. Wiele z nich, jak zwykle, zasiadło na widowni. Ale z okazji jubileuszu prawie 30 pań postanowiło wrócić na scenę, co było ogromnym przeżyciem nie tylko dla nich i ich rodzin, ale i zespołu. Tę sentymentalną podróż w czasie pięknie oddała piosenka zaśpiewana przez Ewę Gil - o kobiecości świadomej tego, jak piękna jest młodość, silna teraźniejszość i ekscytująca przyszłość. Wielu emerytkom zakręciła się łezka w oku podczas ostatniego występu, gdy na scenie stanęły ponownie z założycielką "Sylaby" Ireną Zdunek.
Wystąpiły: Iwona Abramczyk, Daria Bartosiak, Joanna Biernacka, Wioletta Browarczyk, Gabriela Chełchowska, Ewa Czestkowska, Martyna Gardocka, Ewa Gil, Agata Gruchalska, Ewa Jeżak, Honorata Korczakowska, Ewelina Kowalczyk, Aleksandra Kowalska, Karolina Kozon, Anita Michalik, Dorota Mróz, Aleksandra Nasiadka, Patrycja Ogrodzińska, Milena Palesa, Aleksandra Perzyna, Monika Perzyna, Justyna Reluga, Anna Sakowicz, Małgorzata Sawicka, Martyna Stefan, Marianna Wiech, Nina Wilczyńska, Magdalena Wiśniewska, Sylwia Wojewódzka
W tym roku do szerokiego grona emerytek dołączyły Jolanta Skowrońska i Joanna Puchalska, które na pamiątkę, jak wszystkie poprzedniczki, otrzymały baletki i barwne wiersze opisujące ich indywidualną przygodę z rewią.
Czas to pojęcie wielowymiarowe, co w pełni wykorzystali autorzy najnowszej premiery. Była ilustrowana opowieść o czasie, starym i zmęczonym, który chciałby udać się na urlop, ale nie może znaleźć nikogo, kto potrafiłby utrzymać w czasoprzestrzeni porządek. W innym ujęciu - jak teraźniejszość przeplata się z przeszłością i przyszłością, wymownie pokazał jeden z układów choreograficznych. 
Widzowie, którzy śledzą premiery "Sylaby", z pewnością zauważyli, że czas nieubłaganie biegnie nie tylko w życiu codziennym, ale i na scenie. Najnowszy spektakl jest bardzo dynamiczny, zabawny, ale i nostalgiczny, łączy 35-letnią tradycję ze współczesnymi trendami, zawiera wiele elementów tańca współczesnego, ale przede wszystkim naszpikowany jest widowiskową akrobatyką.
Nic dziwnego, że w tym roku wyróżnienie "Przyjaciel Sylaby" otrzymali trenerzy Maciej Czarski i Kamil Witkowski. Obaj panowie są absolwentami Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku. Z wyszkowską rewią współpracują od 3 lat. - Zaprosiliśmy ich na letnie warsztaty artystyczne. Dziewczęta już tańczą, śpiewają, więc chcieliśmy wprowadzić coś nowego. Może akrobatyka? - opowiadała Irena Zdunek. - Po ostatnich warsztatach stwierdzili, że to za krótki czas. Nie biorąc ani grosza, od 7 miesięcy przyjeżdżają co tydzień na 4 godzin zajęć. I to chyba było widać, prawda? Mamy bardzo zdolne dzieci.
Akrobatyczny występ pana Macieja wzbogacił prapremierę. Wśród gości specjalnych sobotniego koncertu znalazła się również wokalistka Samuela Modzelewska.
 
Realizatorzy spektaklu:
światło: Łukasz Groda, multimedia: PRO4MEDIA Adam Janus, Katarzyna Janus, ilustracje i grafiki: Sebastian Murza, dźwięk: Maciej Grochocki, opracowanie muzyczne: Katarzyna Janus, przygotowanie wokalne: Irena Zdunek, mastering: Piotr Semczuk, lektorzy: Maciej Czarski, Paweł Ciechański, Damian Ordak, Kamil Witkowski, Cecylia Antoniak, Mateusz Ogrodziński, Rafał Kuczyński, Kamila Dzierbun, Wiktoria Kukwa, Piotr Semczuk, teksty: Marta Grzymkowska-Ciechanowska, choreografia: Katarzyna Janus, Irena Zdunek, asystentka choreografa: Aleksandra Perzyna, akrobatyka: Kamil Witkowski, Maciej Czarski, Katarzyna Janus, kostiumy: Irena Zdunek, Barbara Deptuła, Katarzyna Janus, Aleksandra Perzyna, Rada Rodziców rewii "Sylaba", rekwizyty: Rada Rodziców rewii "Sylaba", scenariusz i reżyseria: Katarzyna Janus, Irena Zdunek, kierownictwo artystyczne: Irena Zdunek, filmowanie i montaż: FOTO-LAB Leszek Ciach
 
W jubileuszowym spektaklu rewia Sylaba występuje w składzie:
Nikola Abramczyk, Ewa Antoniak, Julia Antoniak, Weronika Apelska, Maria Banaszek, Karolina Brejnak, Weronika Chodkowska, Antonina Czajkowska, Aleksandra Czupryniak, Maria Czyż, Aleksandra Deluga, Adrianna Denis, Julia Dubniak, Katarzyna Dudkiewicz, Maria Filipkowska, Anna Gajdek, Liliana Getka, Laura Iwańska, Sandra Iwańska, Aleksandra Jachacy, Nikola Jenoch, Fabiana Kalinowska, Amelia Kamińska, Oliwia Kapsa, Magdalena Kasińska, Sandra Korytkowska, Maja Kowalczyk, Ewa Koźlik, Marta Koźlik, Wiktoria Królikowska, Zuzanna Królikowska, Amelia Kukwa, Karolina Kukwa, Agnieszka Kurowska, Alicja Lewandowska, Joanna Łachacka, Magdalena Łubińska, Julia Łysikowska, Martyna Łyszkowska, Aleksandra Małecka, Wiktoria Marszał, Jagoda Mianowska, Malwina Ogrodzińska, Natalia Osińska, Natalia Potęga, Dominika Puchta, Karolina Puławska, Oliwia Radziszewska, Aleksandra Rejf, Oliwia Rosińska, Emilia Rukat, Anna Sabala, Wiktoria Sędzińska, Klaudia Skoczeń, Pola Skwara, Marta Sobolewska, Kaja Stworzyjanek, Aleksandra Szczapa, Kinga Szymańska, Weronika Świadkowska, Anna Świętoń, Oliwia Tolak, Joanna Topolewska, Aleksandra Wernio, Gabriela Zdziarstek, Lena Zemło, Maja Zglec, Gabriela Ziętara.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane