Świąteczne spotkanie z wyszkowską orkiestrą (foto)

Kultura

Świąteczne spotkanie z wyszkowską orkiestrą (foto)

18.12.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Świąteczny koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie odbył się w niedzielę 15 grudnia w klubie MOZI. Tradycyjnie dedykowany był przede wszystkim rodzinom młodych muzyków oraz osobom i instytucjom wspierającym orkiestrę. Po koncercie zebrani podzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia.
 
Strażacka orkiestra dęta obchodzi w tym roku swoje 115 urodziny. O jej utworzeniu zdecydował w 1904 roku zarząd Ochotniczej Straży Ogniowej, miała uświetniać koncerty, zabawy i msze święte. Pierwszym kapelmistrzem był 27-letni Piotr Wodarski, do orkiestry zapisało się 22 uzdolnionych muzycznie strażaków. W 1908 r. przy straży powstał chór. Od 1986 r. orkiestrą kieruje ppłk Franciszek Józef Bieganowski, były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, od dwóch lat honorowy obywatel Gminy Wyszków. Obecnie w orkiestrze gra ok. 60 muzyków.
- Spotkaliśmy się tu z kilku powodów – mówiła prowadząca świąteczny koncert - ale jednym z nich jest ten, że w tym świątecznym nastroju pragniemy wyróżnić i podziękować członkom orkiestry, którzy pomimo braku czasu, matury, studiów, pracy znajdują dla nas miejsce w swoim życiu i swoim graniem wspierają orkiestrę. Nie jest to pożegnanie, ale serdeczne podziękowanie – mówiła.
Pamiątkowe statuetki otrzymali: saksofoniści altowi Kamila Kozon i Tomasz Słowicki, puzoniści Adam Wieczorek i Piotr Kuchta, perkusista Dawid Marszał oraz klarnecistka Anita Wyrzykowska. 
W koncercie, który orkiestra zagrała pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego, znalazły się utwory typowo rozrywkowe oraz kolędy i utwory świąteczne. Zaprezentowały się wszystkie sekcje instrumentalne. 
Tradycyjnie podczas świątecznego koncertu swoje umiejętności przedstawiają najmłodsi, którzy we wrześniu rozpoczęli naukę w orkiestrze. Ci debiutanci, gorąco oklaskiwani przez publiczność, to Nikodem Kuchta (klarnet), Karol Zaleski (trąbka) i Alicja Czechowska (flet). Przygotowywali ich odpowiednio Maciej Hausenplas, Arkadiusz Denkiewcz i Dagmara Tondera.
W imieniu zarządu i rady powiatu życzenia orkiestrze złożył przewodniczący rady Waldemar Sobczak. Burmistrz Grzegorz Nowosielski podziękował za wspaniałą współpracę, za promocję Gminy Wyszków, życzył spokojnych, rodzinnych świąt. 
Po modlitwie, którą poprowadzili księża wyszkowskich parafii: ks. dziekan Zdzisław Golan, ks. proboszcz Roman Karaś i ks. Paweł Perkowski i pobłogosławieniu opłatków był czas na przełamanie się opłatkiem, składanie życzeń.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną
Zitcom