Spotkanie z Eugeniuszem Daszkowskim

Kultura

Spotkanie z Eugeniuszem Daszkowskim

22.11.2016
autor: Elżbieta Szczuka (opr.)
30 listopada w bibliotece miejskiej z wyszkowianami spotka się Eugeniusz Daszkowski. Honorowy obywatel będzie promował swoją najnowszą książkę, „Droga na kapitański mostek”.
Eugeniusz Daszkowski w 1998 r. został wyróżniony honorowym obywatelstwem Wyszkowa „w uznaniu jego zasług dla miasta, a w szczególności za upowszechnianie Wyszkowa w literaturze oraz godną naśladowania serdeczną więź z miastem rodzinnym”.
Urodził się w 1930 r. w Wyszkowie, gdzie skończył szkołę podstawową i średnią. Z morzem zetknął się po raz pierwszy jako siedemnastolatek, na kursach pracy morskiej. W 1950 r. ukończył Wydział Nawigacyjny Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, a 6 lat później Wydział Ekonomiczny Transportu Politechniki Szczecińskiej.
Ze względu na działalność w Szarych Szeregach nie miał prawa pływania po morzu. Dopiero w 1956 r. słuchaczy szkoły morskiej zrehabilitowano, a Eugeniusz Daszkowski w 1958 r. jako młodszy marynarz zamustrował na „Chochliku”. Po 11 latach został kapitanem żeglugi wielkiej. Dowodził wieloma statkami, także pod obca banderą. W latach 1972-78 był rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie.
Jest autorem wielu opowiadań i reportaży drukowanych w prasie, m.in. w „Tygodniku Morskim” i „Panoramie Śląskiej” oraz autorem artykułów i opracowań z zakresu szkolnictwa morskiego. W 1972 r. wydał swoją pierwszą książkę – zbiór opowiadań morskich „Wachta”. Za opowiadania morskie „Afrykańskie spotkania” otrzymał w 1973 r. nagrodę literacką im. Josepha Conrada, za przygodowe opowiadania „Blindziarze z San Pedro” (1986 r.) – I nagrodę w plebiscycie czytelniczym na najpopularniejszą książkę marynistyczną w latach 1985-1987, za „Szkołę wilków morskich” (1997 r.) – wspomnienia o pierwszej szkole morskiej w Szczecinie z alei Piastów 19 – I nagrodę w konkursie Szczecińskiego Towarzystwa Kultury. W tym samym roku wydał książkę „Pierwsza po Bogu” – o Danucie Kobylińskiej-Walas, jedynej kobiecie, która w historii PŻM osiągnęła szlify kapitana statku pełnomorskiego.
Eugeniusz A. Daszkowski jest autorem kilkunastu książek o tematyce morskiej, ale dla wyszkowian najważniejsze są wydane w 1996 r. autobiograficzne wspomnienia „Mój Wyszków”, obejmujące lata 1930-1948 oraz wydane w 2000 r. „Wyszkowskie wspomnienia”, będące kontynuacją „Mojego Wyszkowa”.
30 listopada o godz. 18.00 zaprasza do biblioteki miejskiej na promocję najnowszej publikacji, „Droga na kapitański mostek”.
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
24.31% (168 głosów)
29.81% (206 głosów)
7.53% (52 głosów)
6.80% (47 głosów)
31.55% (218 głosów)
manhattan
manhattan