Sensacja ze szczyptą historii

Kultura

Sensacja ze szczyptą historii

02.08.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Jerzy Woźniak, historyk i pedagog, wieloletni archiwista Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” w czwartkowy wieczór 28 lipca promował w bibliotece miejskiej swoją książkę „Mazur” – powieść sensacyjną ze szczyptą historii.
Jerzego Woźniaka i przybyłych do biblioteki na spotkanie z autorem powitała Renata Powichrowska. 
- Powieść „Mazur” jest debiutem literackim autora. To powieść historyczna, oparta na faktach. Obejmuje problematykę pogranicza polsko-niemieckiego, zdarzenia z lat 1938-1942. Książka jest wzbogacona unikatowymi starymi zdjęciami i pocztówkami – zaznaczyła.
Spotkanie w Wyszkowie było dwudziestym promocyjnym spotkaniem pisarza z czytelnikami. Uczestnikom zaprezentował zdjęcia (dawne i współczesne) miejsc, w których rozgrywa się fabuła tej wielowątkowej  powieści. Pracę nad książką rozpoczął pod koniec 2014 ., zakończył w maju 2015 r. W tym roku książka była nominowana do nagrody WAWRZYN Literacka Nagroda Warmii i Mazur. Jej tematem jest skomplikowana, często dramatyczna, historia mieszkańców dawnego polsko-niemieckiego pogranicza. Są w niej watki sensacyjne i romantyczne. Bohater, dwudziestokilkuletni Georg Podborski, mieszka w Szczytnie (wtedy – Oltersburg). „Mazur” jest jego szpiegowskim kryptonimem.
W drugiej części spotkania Jerzy Woźniak odpowiadał na liczne pytania czytelników. Wyznał, że „Mazur” jest pierwszą częścią tryptyku. Chciałby książkę wydać też na rynku niemieckim. Gotowa jest już druga część, obejmująca lata 1943-1945. Trzecia ma opisywać lata powojenne.
- Jak Sowieci wkroczyli na Mazury, działy się rzeczy okropne! Bezmiar krzywd i tragedii był bardzo duży, szczególnie na południowych Mazurach. Mazurzy musieli podpisywać zobowiązanie, że czują się Polakami - przypomniał.
Na koniec spotkania ustawiła się do autora kolejka – można było kupić książkę, otrzymać autograf. Zainteresowani mogą wypożyczyć ją też w bibliotece.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom