Przygotowania do festiwalu "Powróćmy do piękna w słowie i muzyce"

Kultura

Przygotowania do festiwalu "Powróćmy do piękna w słowie i muzyce"

20.05.2020
autor:
Odbyły się kwalifikacje piosenkarzy, którzy nadesłali swoje zgłoszenia do XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki lat 60 i 70 pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, który ma odbyć się 11 czerwca w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”.
 
Z nadesłanych 104 zgłoszeń jurorzy w składzie: Krzysztof Heering (wykładowca, docent Akademii Muzycznej w Warszawie), Aleksander Nowacki (lider zespołu Homo Homini, kompozytor, aranżer, realizator i producent muzyki rozrywkowej, skarbnik SAWP), Ryszard Poznakowski (kompozytor, założyciel i lider legendarnego zespołu Trubadurzy, Prezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP) oraz Ryszard Wolański (dziennikarz, konferansjer i producent muzyczny TVP) ocenili 79 podmiotów muzycznych (pozostałe były niezgodne z regulaminem festiwalu). W efekcie dwudniowych przesłuchań 261 utworów, jurorzy zakwalifikowali 22 podmioty muzyczne, wśród których jest 4 piosenkarzy, 2 zespoły, 2 duety i 14 piosenkarek. Zakwalifikowani piosenkarze pochodzą z różnych miejscowości. Do Wyszkowa przyjadą z Warszawy, Pułtuska, Płocka, Koszalina, Opola, Jasła, Krakowa i Poznania, ale również z mniejszych miejscowości.
Tegoroczne kwalifikacje przyniosły dodatkową niespodziankę, bowiem zgłoszenie swoje przysłał wykonawca, który osiemnaście lat temu śpiewał na festiwalu w Wyszkowie i zdobył wówczas drugą nagrodę, a obecnie już od paru lat jest znanym polskim piosenkarzem m.in. występował w Opolu, gdzie zdobył drugie miejsce oraz już koncertuje np. mogliśmy go słuchać na Sylwestrze w Zakopanem.  W tym roku ponownie wystąpi na festiwalu w Wyszkowie.
Gwiazdą muzyczną festiwalu będzie Aleksander Nowacki lider i założyciel zespołu Homo Homini, który zaśpiewa swoje ponadczasowe przeboje. 
Jurorami festiwalu będą jurorzy obecni na kwalifikacjach oraz Marek Gaszyński (dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów piosenek oraz książek) i Paweł Sztompke (muzykolog, dziennikarz Polskiego Radia i konferansjer), który wraz z Ryszardem Wolańskim poprowadzą tegoroczny festiwal.
Na widowni zgodnie z tradycją zasiądą znakomici polscy sportowcy i ludzie kultury. 
Realizatorami muzycznymi festiwalu będą Roman Jastrzębski i dyrektor Wyszkowskiego Ośrodka Kultury Mariusz Kowalski, który jest także współorganizatorem festiwalu.
Gościem tegorocznego festiwalu będzie Alicja Maria Szemplińska wraz z rodzicami. Młoda piosenkarka z Ciechanowa trzykrotnie startowała na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki lat 60 i 70 w Wyszkowie zdobywając łącznie 9 nagród. W ubiegłym roku wygrała Voice of Poland, a w tym roku ogólnopolski finał Szansy na Sukces i będzie reprezentowała Polskę na Festiwalu Eurowizji w Rotterdamie, który z powodu pandemii koronawirusa został przełożony na rok przyszły.
Kilkanaście nagród przyzna 6 komisji – jurorów, burmistrza Wyszkowa, starosty powiatu wyszkowskiego, sportowców, organizatorów i publiczności. Wśród nich będą nagrody ufundowane przez Burmistrza Wyszkowa, Starostę powiatu wyszkowskiego, MKiDN, ZAiKS, SAWP oraz wójtów gmin naszego powiatu, ale również spoza niego.
W tym samym dniu 11 czerwca br. odbędzie się spotkanie artystyczne, które w obecności akustyków i przy pomocy jurorów będzie bezpośrednio przygotowywać piosenkarzy do festiwalu. 
Organizator festiwalu, prezes Klubu 2012 Andrzej Rębowski zapewnia, że tegoroczny festiwal tradycyjnie będzie stał na wysokim poziomie i zaprasza do jego obejrzenia 11 czerwca br. – jak zawsze w Boże Ciało, w godz. 16:45 – 20:30, w przepięknym Wyszkowskim Ośrodku Kultury ”Hutnik”. 
W przypadku, gdy zarządzenia rządowe odnośnie organizowania imprez masowych zostaną zmienione to festiwal odbędzie się w planowanym terminie, czyli 11 czerwca, a jeśli obostrzenia zostaną utrzymane to festiwal odbędzie się 05 września br. zgodnie z aktualnymi zarządzeniami rządowymi nawet bez udziału publiczności.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom