Przed Świętem Niepodległości

Kultura

Przed Świętem Niepodległości

31.10.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Przed Świętem Niepodległości, 7 listopada, biblioteka zaprasza na dwa wykłady poświęcone mało znanym wydarzeniom z życia dwóch dowódców, którzy w historii Polski odegrali ważne role: Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego. Wykłady wygłosi Dariusz Marek Srzednicki, historyk, reżyser przedstawień teatralnych i filmów historycznych.
O godz. 12 dla grup zorganizowanych zaplanowany jest wykład „Tajemnice życia i śmierci Józefa Piłsudskiego”. Przedstawiona zostanie sylwetka Marszałka oraz jego aktywność w obszarze prowadzonej działalności niepodległościowej i państwowotwórczej. Wykład podkreśli ostatni okres jego życia wraz z czasem zmagań ze śmiertelną chorobą oraz przedstawi kontrowersje wokół testamentu Józefa Piłsudskiego, dokładnie omówi ostatnie dni życia Marszałka oraz jego hipotezy na temat przyszłości Polski.
O godz. 18 wszystkich zainteresowanych biblioteka zaprasza na wykład „Honor na bruku, czyli załamanie kariery E. Rydza-Śmigłego”. Marek Srzednicki przedstawi mało znane wydarzenia z życia niedocenionej i tragicznej postaci w historii naszego kraju. Omówi jego dzieciństwo, walkę o niepodległość Polski, miłość tylko do jednej kobiety, sukcesy błyskawicznej kariery w II Rzeczypospolitej: śmiałą ucieczkę z miejsca internowania i wreszcie tajemniczą śmierć. Program złożony jest z plastycznej prelekcji, ilustrowanej bogato materiałami ikonograficznymi oraz fragmentami filmu w reżyserii Dariusza Marka Srzednickiego pt. „Mity i rzeczywistość”, poświęconego Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu.
Rok 2017 jest ogłoszony przez Sejm R.P. „Rokiem Józefa Piłsudskiego”, a niebawem zbliża się rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy z wyżej zaproponowanych tematów jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym. Realizowany jest z odpowiednią oprawą i w wyjątkowej formie, która jest połączeniem występu, prelekcji i prezentacji filmowej” – zaprasza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.16% (195 głosów)
28.98% (255 głosów)
7.05% (62 głosów)
7.39% (65 głosów)
34.43% (303 głosów)
manhattan