Advertisement 
Przed Świętem Niepodległości

Kultura

Przed Świętem Niepodległości

31.10.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Przed Świętem Niepodległości, 7 listopada, biblioteka zaprasza na dwa wykłady poświęcone mało znanym wydarzeniom z życia dwóch dowódców, którzy w historii Polski odegrali ważne role: Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego. Wykłady wygłosi Dariusz Marek Srzednicki, historyk, reżyser przedstawień teatralnych i filmów historycznych.
O godz. 12 dla grup zorganizowanych zaplanowany jest wykład „Tajemnice życia i śmierci Józefa Piłsudskiego”. Przedstawiona zostanie sylwetka Marszałka oraz jego aktywność w obszarze prowadzonej działalności niepodległościowej i państwowotwórczej. Wykład podkreśli ostatni okres jego życia wraz z czasem zmagań ze śmiertelną chorobą oraz przedstawi kontrowersje wokół testamentu Józefa Piłsudskiego, dokładnie omówi ostatnie dni życia Marszałka oraz jego hipotezy na temat przyszłości Polski.
O godz. 18 wszystkich zainteresowanych biblioteka zaprasza na wykład „Honor na bruku, czyli załamanie kariery E. Rydza-Śmigłego”. Marek Srzednicki przedstawi mało znane wydarzenia z życia niedocenionej i tragicznej postaci w historii naszego kraju. Omówi jego dzieciństwo, walkę o niepodległość Polski, miłość tylko do jednej kobiety, sukcesy błyskawicznej kariery w II Rzeczypospolitej: śmiałą ucieczkę z miejsca internowania i wreszcie tajemniczą śmierć. Program złożony jest z plastycznej prelekcji, ilustrowanej bogato materiałami ikonograficznymi oraz fragmentami filmu w reżyserii Dariusza Marka Srzednickiego pt. „Mity i rzeczywistość”, poświęconego Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu.
Rok 2017 jest ogłoszony przez Sejm R.P. „Rokiem Józefa Piłsudskiego”, a niebawem zbliża się rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy z wyżej zaproponowanych tematów jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym. Realizowany jest z odpowiednią oprawą i w wyjątkowej formie, która jest połączeniem występu, prelekcji i prezentacji filmowej” – zaprasza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom