Pan Hilary podsumowuje (foto)

Kultura

Pan Hilary podsumowuje (foto)

22.06.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Koniec roku szkolnego to czas podsumowań. W poniedziałek 18 czerwca w WOK „Hutnik” zrobiła to Akademia Umiejętności „Pan Hilary” - placówka rozwoju artystycznego, kulturalnego a także osobowościowego, której oferta skierowana jest przede wszystkim do ludzi dorosłych.
- Z dużą przyjemnością informuję, że w Wyszkowie powstała Akademia Umiejętności „Pan Hilary” Jeżeli masz osiemnaście lat lub więcej, jeżeli chciałbyś robić coś związanego ze sztuką, np. nauczyć się grać na jakimś instrumencie, robić zdjęcia, rzeźbić, tańczyć bądź śpiewać, zapraszam do Akademii. Tam te umiejętności będziesz mógł rozwijać. A zatem jeżeli masz jakieś marzenia, my w Akademii pomożemy ci je spełnić. Jeżeli masz jakieś pasje, które chciałbyś rozwijać, dołącz do nas, zrobimy to razem – to fragment filmiku, którym w marcu ub. roku Piotr Adler promował w sieci Akademię Umiejętnosci „Pan Hilary”. Powtórzył go 18 czerwca w „Hutniku”, podczas prezentacji studentów i wykładowców kierunków artystycznych Akademii oraz podsumowania tego. co zrobiono w minionym roku.
Publiczność najpierw obejrzała fragment komedii Eugeniusza Szwarca „Smok” (premiera sztuki, w reżyserii Piotra Adlera, odbyła się w styczniu br.). Następnie zaprezentowali się członkowie Klubu Tańca Towarzyskiego AU „Pan Hilary”: Zenobia Garbarczyk, Zbigniew Garbarczyk, Joanna Grabowska, Piotr Grabowski, Agata Pietranik, Jacek Pietranik, Joanna Skurzewska, Marek Skurzewski, Małgorzata Suchenek i Dariusz Suchenek. Ich opiekunką jest Jolanta Wiśniewska.
Zajęcia z najmłodszymi „studentami”, nawet od drugiego miesiąca życia, i ich mamami prowadzi Anna Grabowska, doradcą kursowym jest Marta Grus. Wszyscy z rozczuleniem obejrzeli filmik „Salsa z brzuszkiem i maluszkiem”.
Nieustanną popularnością, jeśli chodzi o naukę gry na instrumentach muzycznych, cieszy się gitara. Na gitarze klasycznej zagrali Filip Aksamitowski i Oskar Perzyna (uczył ich Michał Grus), na gitarze elektrycznej Anna Iwańska i Maciej Chaciński (opiekun Andrzej Depta).
Opiekunem grupy wokalnej, w której są osoby dorosłe i młodzież, jest Anna Orlova. Na scenie „Hutnika” pięknie zaśpiewali: Grzegorz Choba, Zuzanna Ginko, Natalia Kroczek, Edyta Olbryś, Roksana Sówka i Edyta Stańczak.
Dużą popularnością cieszą się zajęcia fotograficzne, prowadzone przez Woytka Smółkowskiego. W tej grupie są: Wioletta Bajorek, Adam Grześkiewicz, Anna Mierzejewska-Miziołek, Katarzyna Ulejczyk, Ryszard Umiński. Po skończonym kursie nie chcieli się rozstać –teraz spotykają się raz w miesiącu na spotkaniach dyskusyjnego klubu fotograficznego. 
- Nie zobaczycie dziś tych, którzy nie są jeszcze gotowi na publiczny występ – poinformował Piotr Adler. – Ale powiem, że mamy około 80 studentów, a oprócz tych form, które widzicie dziś na scenie WOK „Hutnik” prowadzimy zajęcia również nauki gry na ukulele, na skrzypcach, w szachy, organizujemy turnieje szachowe, wystawy rzeźby, malarstwa, graficzne i troszkę trudne koncerty. 
W AU „Pan Hilary” jest i kierunek malarski, prowadzi go Iwona Ostrowska. Od listopada ub. roku uczestniczą w nich Lidia Błachnio, Piotr Chojnacki, Jolanta Dyl-Maćkowska, Irena Filipowicz, Marta Giziewicz, Gabriela Szczerba, Agnieszka Głowacka, Ewa Zaorska. 
Na zakończenie imprezy odbył się finisaż wystawy malarstwa, które przez tydzień można było oglądać w Galerii „Hutnika”.
- Trzeba wielkiej odwagi, aby będąc osobą dorosłą podjąć kroki w kierunku twórczości artystycznej, nie parając się tym wcześniej – zauważył Piotr Adler. – I pokazać swoje prace publiczności. Jednak zaufały Iwonie i efekt ich pracy przerósł moje najśmielsze oczekiwania.
Dużo ciepłych słów o studentach i ich pracach powiedziała Iwona Ostrowska, ci zaś podziękowali jej za możliwość rozwoju.
- Przez głowę by mi nie przeszło, że macie w sobie tyle duszy, bo ja talentu ocenić nie umiem, ale umiem odebrać to, co z tych obrazów naprawdę uderza. Jeden z tych obrazów trzy dni od obejrzenia siedział mi w tyle głowy – swoimi odczuciami podzieliła się Barbara Bernat. – Wszystkimi obrazami jestem zadziwiona, a kilkoma szczególnie.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom