Oberek doceniony

Kultura

Oberek doceniony

19.05.2016
autor: Elżbieta Borzymek
W XIV Festiwalu Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora, który prezentuje artystyczne programy aktywnych seniorów z całej Polski, I miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych  zdobył wyszkowski Zespół Pieśni i Tańca Oberek. Nagrodę specjalną „za wyjątkową wrażliwość w realizacji partii skrzypiec” jury przyznało Karolinie Zwolińskiej z naszego zespołu.
W festiwalu w Domu Kultury Zacisze w Warszawie uczestniczyło 8  chórów, 10 kabaretów, 14 zespołów wokalnych (w tym 2 poza konkursem) i 7 zespołów folklorystycznych. Wykonawców oceniało jury, w którego skład wchodzą wybitne osoby ze świata muzyki: prof. Krzysztof Kusiel-Moroz (przewodniczący), piosenkarka Joanna Rawik, prof. zw. dr hab. Waldemar Górski. 
„Oberek”, który działa przy WOK Hutnik pod kierunkiem choreograf Danuty Deptuły oraz muzyka Stanisława Kadłubowskiego, wystąpił z programem pt. „Wiosenne zaloty” złożonym z najbardziej znanych pieśni kurpiowskiej Puszczy Zielonej, opracowanych na trzy głosy, i tańców – polki trampólki, powolniaka, „Starej baby” i „Gołąbka”. Wystąpili: Ewa Chmielewska, Mieczysława Dylak, Bożena Fajst, Halina Kowalczyk, Krystyna Król, Maria Kulesza, Alicja Mieszało, Zofia Lusa Rogalska, Jolanta Rosińska, Hanna Zielińska, Jan Bryl, Krzysztof Chojnacki, Jan Hryniewicz, Ryszard Lewandowski, Jan Marchewka, Edward Piasecki, Jan Rembała, Stanisław Rogalski, Jan Skoczylas, Zdzisław Szczęsny.
Akompaniowała kapela w składzie: Stanisław Kadłubowski, Karolina Zwolińska, Radosław Piątek, Eugeniusz Gąsiorowski.
Na ten festiwal przez rok zespół przygotowywał zupełnie inny repertuar, ale półtora miesiąca temu okazało się, że jest za mało pieniędzy na zakup nowych strojów. – Nie można tego programu pokazać w czymkolwiek – uważa choreograf „Oberka”. – Za długo, za porządnie pracowaliśmy, zawiesiliśmy sobie wysoko poprzeczkę i śpiewie, i w tańcu. Szczególnie mazur wymaga dobrej techniki tanecznej i kondycji. Poczekamy, pokażemy ten program tak, jak ja bym chciała.   
Na stronie internetowej DK „Zacisze” można przeczytać interesujące wypowiedzi jurorów na temat festiwalu i jego uczestników: „Różne są motywacje do występów na zaciszańskiej scenie. Seniorzy odnajdują tutaj swój świat potrzeb, marzeń i ambicji, są bardzo emocjonalnie zaangażowani – mówi Joanna Rawik. Nowi wykonawcy pragną wystąpić w stolicy przed profesjonalnym jury, inni, którzy występują po raz kolejny chcą sprawdzić, czy udało im się dokonać znaczących zmian w repertuarze, a przede wszystkim czy podniósł się poziom ich występów.
Prof. Krzysztof Kusiel-Moroz podkreśla, że jury zawsze marzy o wykonaniach wrażliwych, ukazujących dbałość o szczegóły tekstu, o piękno brzmienia ludzkiego głosu i jego współgranie z instrumentami. Piękno pozwalające przekazać słuchaczowi nie tylko dźwięk, ale i zawarte w nim emocje”. Wszyscy jurorzy „szczególnie zwracają uwagę na wysoki poziom muzyczny wykonawców, emisję głosu, brzmienie zespołu jako całości, ogólny wyraz artystyczny, wartość literacką tekstów, a także jakość prezentacji sceniczne”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną