Norwidem nie można się przesycić (foto)

Kultura

Norwidem nie można się przesycić (foto)

02.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Dr Karol Samsel w 135. rocznicę śmierci poety, który urodził się w niedalekich Głuchach, był gościem Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie. Swój wykład zatytułował „Obywatel Cyprian Norwid. Tajemnica, osobliwość, fenomen poetycki”. Wysłuchała go głównie młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego, którego Norwid jest patronem, a także jedna klasa z ZDZ CK.
Cyprian Norwid umarł w nocy z 22 na 23 maja 1883 r. w Ivry pod Paryżem w domu weteranów powstania listopadowego. Trafił tam w 1877 r. – To jest rok tąpnięcia Cypriana Norwida, moment, w którym musi pożegnać wszystkie nadzieje o własnej stabilności ekonomicznej, finansowej, ale także artystycznej – uważa naukowiec.
Poeta pochowany został na cmentarzu w Ivry, jego prochy zostały przeniesione najpierw do polskiego grobu zbiorowego na cmentarzu w Montmorency, po latach do jednego ze zbiorowych grobów domowników Hotelu Lambert. Jego szczątków nie odnaleziono. Dopiero w 2001 r. odbył się symboliczny pochówek Norwida na Wawelu w Krypcie Wieszczów. 
- Nasza kultura jest kulturą zwłok (do kraju były sprowadzane uroczyście też zwłoki Mickiewicza i Słowackiego – EB) – mówił prelegent, podkreślając, że Norwid ma tylko grób symboliczny.
- Człowiek wiecznie rozdarty, emigrant przeciwko emigracji – określił złożoność osobowości Norwida.
Dlaczego Norwid jest trudny?
Tworzył przez 43 lata (debiutował w 1840 r. jako 20-latek typowo romantycznym utworem „Pióro”), trudno więc przyporządkować go jednej epoce. – To XIX-wieczność, określa pisarzy takich jak Norwid czy Józef I. Kraszewski – uważa Karol Samsel. 
Starał się też wskazać na związki pisarza z twórcami z innych krajów, z Dostojewskim,  Baudelairem, a także Emily Dickinson (pisała na skrawkach papieru, numerowała swoje wiersze, były bez tytułów). W tej chwili wpływy zagraniczne na Norwida trudno określić. – Nawet jeśli nie czytał Baudelaire’a, Whitmana, Dickinson, warto szukać związków – uważa naukowiec. 
Jak zauważył, Norwid był świadkiem wielkich katastrof historycznych, przeżył doświadczenie powstania styczniowego. Był przerażony aktami anarchizmu, „niegotowością” Polaków, tym, co zrobił z nimi mesjanizm (jego „Zwolen” jest groteską mesjanizmu). O samotności cudzoziemca, którą sam odczuwał, pisał przejmująco w „Quidam”. 
Karol Samsel szczególnie zainteresowany jest tym, co napisał Norwid po roku 1870, roku upadku Paryża, tym, co stało się z poetą po wydaniu „Vademecum”, zbioru 100 wierszy, które pisał przez całe życie. – To zbiór bardzo różnorodny, mozaikowy, kalejdoskopowy – uważa badacz. Tomiki składające się ze 100 wierszy były nazywane setnikami. 100 – to liczba charakterystyczna także dla „Kwiatów zła” Baudelaire’a.
Zwrócił też uwagę na charakterystyczny zapis wierszy poety. To, co jest zaakcentowane rozstrzeleniem w druku, w oryginalnych tekstach przez poetę było zapisywane trzema kolorami kredek, ale nie udało się ustalić, co poszczególne kolory oznaczają
Norwid ma też własną wizję historii – jego zdaniem nowa epoka zaczyna się, kiedy „przemilczenia”, „niewyrażone” występują z brzegów.
- Miejsce poety jest w podziemiach, laboratoriach historii, dlatego tak trudno czyta się jego utwory – zauważa. – To nie jest tak, że Norwid zaistniał w pełni. Cały czas ta praca jest przed nami – przekonuje. – Norwid jest trudny, bo ma taki być, trzeba do niego wracać, czyta się go od święta. Norwidem nie można się przesycić. 
- Norwid to romantyk, ale i oblicze nowoczesności – dodał. – Metodą prób i błędów, obłędnie (chory psychicznie symbolizował męczennika literatury) szukał drogi do nowoczesności.
- Nie przyszli w swój czas, chcą mówić o tym, na co jeszcze nie ma języka – podsumował. 
W bibliotece można zwiedzić wystawę „Cyprian Kamil Norwid - wielkim poetą był”.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan