Narodowe Czytanie z Dominiką Ostałowską (foto)

Kultura

Narodowe Czytanie z Dominiką Ostałowską (foto)

06.09.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyszków znalazł się wśród trzech tysięcy miejsc na całym świecie, gdzie w sobotę 5 września czytano “Balladynę” Juliusza Słowackiego. Gościem Narodowego Czytania na wyszkowskim pl. Miejskim była znana aktorka Dominika Ostałowska.
 
“Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji, w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Do czytania “Balladyny” w dziewiątej już edycji Narodowego Czytania wyszkowska Biblioteka Miejska zaprosiła nie tylko znaną aktorkę Dominikę Ostałowską, ale również wyszkowskich harcerzy i seniorów z Domu Dziennego Pobytu.
Pogoda była wręcz idealna, by spędzić popołudnie na świeżym powietrzu. Atmosferę dopełniała muzyka skrzypcowa w wykonaniu Aleksandry Puczyńskiej.
Dziewczyny ubrane w białe stroje - symbolizujące Balladynę i ciemne - symbolizujące Alinę częstowały słuchaczy sokiem... oczywiście malinowym. Zbieranie malin przez siostry to przecież jedna z najbardziej znanych scen dramatu Juliusza Słowackiego.
Narodowemu Czytaniu od samego początku patronuje Para Prezydencka. Agata i Andrzej Dudowie czytali “Balladynę” w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Prezydent ogłosił również, że lekturą przyszłorocznego, dziesiątego już Narodowego Czytania będzie “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
***
Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie polona.pl
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość