Listopadowe spotkanie z zespołem „Wyszkowiacy” (foto)

Kultura

Listopadowe spotkanie z zespołem „Wyszkowiacy” (foto)

17.11.2016
autor: Adam Mickiewicz, Jerzy Sasin
… wzbogaciło tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Najpiękniejsze pieśni patriotyczne można było usłyszeć w niedzielę 13 listopada w kościele św. Wojciecha. Wieczorne spotkanie połączone było z promocją tomiku wierszy Mieczysława Joniuka „Moje oblicza – wiersze wybrane”.
Prawie 130-stronicową publikację, zawierającą 84 wiersze pogrupowane w 10 grup tematycznych zaprezentował jej redaktor, Jerzy Sasin. Czytając wiersze wyszkowskiego poety, możemy zauważyć jego losy, uczucia i tęsknoty, a także niejednokrotnie dostrzec własne odbicie.  Każdy z rozdziałów opatrzony jest stosowną do tematyki grafiką. - Urzekł mnie ten człowiek swoją osobowością, elokwencją. Jego twórczość wydawała mi się na tyle ciekawa, cenna, że warta ocalenia od zapomnienia. Postanowiłem wtedy podjąć działania, by opublikować wiersze tego wyszkowskiego poety, bo to, co piękne i dobre w duszy ludzkiej się rodzi, warte jest zachowania w pamięci – mówił Jerzy Sasin. - Wprawdzie od pomysłu do realizacji upłynęło sporo czasu, to cieszę się, że dziś możecie Państwo dzięki, ludziom dobrej woli, poznać wiersze tego choć skromnego, to jednak znaczącego wyszkowianina.
W trakcie prezentacji Mieczysław Joniuk zadeklamował swoje dwa utwory autobiograficzne. Jego wierszami przeplatany był późniejszy koncert zespołu „Wyszkowiacy”.
Koncert publiczność  rozpoczęła i zakończyła na stojąco. Zespół, wraz z opiekunem muzycznym Czesławem Kwiatkowskim, na początek wybrał bowiem „Rotę”, na koniec – „Boże, coś Polskę”. Znany repertuar skłaniał zebranych do wspólnego śpiewania, m.in. „Wojenko wojenko”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Legiony to”, „Marsz Polonia”.
Wieczorne spotkanie poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół nr 3 Wiktoria Pamrowska i Michał Zawistowski.
 
Powstanie publikacji „Moje oblicza – wiersze wybrane” było możliwe dzięki pomocy i życzliwości:
Zarządu Powiatu Wyszkowskiego ze Starostą Bogdanem Pągowski na czele
Gminy Wyszków pod przewodnictwem Burmistrza Grzegorza Nowosielskiego
Nadleśnictwa Wyszków i Pana Nadleśniczego Wojciecha Kwiatkowskiego
Zarządu MPKZ-P
Pracowników Oświaty i Starostwa Powiatowego w Wyszkowie - Przewodniczący Jerzy Sasin.
Ponadto swój istotny wkład mają: 
Pan Przemysław Sasin – grafik i malarz, który wykonał grafiki i opracowanie graficzne edycji
Pani Grażyna Świech, która wsparła jako korektor językowy
Pan Adam Michał Mickiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa Puszczy Białej i Kamienieckiej, który zechciał przyjąć na siebie ciężar wydawcy tego tomiku wierszy.
W imieniu Pana Mieczysława Joniuka wszystkim składamy serdeczne podziękowanie.
fot. Sylwia Bardyszewska
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane