Kurs grafiki artystycznej

Kultura

Kurs grafiki artystycznej

06.02.2019
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
WOK Hutnik zaprasza na warsztaty grafiki artystycznej: cztery zajęcia po 120 minut, poniedziałki (począwszy od 4 marca), godz. 17.
Sucha igła – technika graficzna druku wklęsłego, w której formę drukową tworzy się za pomocą stalowej igły na wypolerowanej płycie miedzianej, cynkowej lub mosiężnej. Igła, zagłębiając się w powierzchnię płyty, pozostawia rowek oraz wystający wiórek metalowy, zatrzymujące farbę. Tak powstały rysunek daje efekt tak zwanego dymka obok głównej kreski. Na odbitce sprawia to wrażenie szkicu ołówkowego. Otrzymaną formę drukową powleka się farbą drukową i czyści, a następnie odbija na zwilżonym papierze, stosując niewielki nacisk prasy.
Sucha igła jest bardzo zbliżona (jeśli chodzi o sposób otrzymywania obrazu) do mezzotinty; obie techniki doskonale się uzupełniają, co było wykorzystywane zwłaszcza w angielskiej grafice XVIII wieku. Na jednej płycie (matrycy) partie walorowe (światłocień) były wykonywane w technice mezzotinty, a szczegóły dopracowywane za pomocą suchej igły – w efekcie powstawały prace graficzne o wyjątkowych (i niemożliwych do naśladowania w innych technikach graficznych) walorach estetycznych. Sucha igła jest techniką często uzupełniającą inne techniki graficzne, na przykład akwafortę, akwatintę, miękki werniks.
Oferta warsztatów skierowana jest do młodzieży i dorosłych. Poprowadzi je Magdalena Piwko-Chudzik, absolwentka wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Koszt kursu - 140 zł, płatne przed rozpoczęciem zajęć w kasie „Hutnika” lub na rachunek ośrodka. Organizator zapewnia materiały, a wykonane odbitki pozostaną własnością uczestnika. Zapisy u instruktora Ireny Filipowicz, tel. 796-213-421, promocja@wok-hutnik.pl.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną