Kolorowa Białoruś (foto)

Kultura

Kolorowa Białoruś (foto)

14.10.2016
autor: Elżbieta Szczuka
42-osobowa grupa wyszkowian od 30 września do 4 października przebywała na Białorusi – wycieczkę zorganizowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. W ciepłym jesiennym słońcu wspaniale prezentowała się miejscowa przyroda.
Jak na bibliotekę przystało, wycieczka prowadziła m.in. śladami Elizy Orzeszkowej i Adama Mickiewicza. Z Wyszkowa turyści wyjechali 30 września o godz. 6, ok. 13.00 byli już w nadniemeńskim Grodnie, ulubionym mieście pisarki. Tu spędziła większość swego życia, tu postawiono jej pomnik i otwarto muzeum w domu, w którym spędziła ostatnie lata życia. Została pochowana na cmentarzu w Grodnie. 
Następny dzień wycieczka rozpoczęła od Bohatyrowicz, odwiedziła m.in. grób Jana i Cecylii, legendarnych bohaterów „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz mogiłę powstańców styczniowych.
Dalej droga prowadziła do Nowogródka – jednego z najstarszych miast na Białorusi, kojarzone z Adamem Mickiewiczem, bo tu został ochrzczony i mieszkał. Obecnie można zwiedzać poświęcone mu muzeum, pomnik oraz kopiec. Jadąc śladami poety, nie sposób ominąć jezioro Świteź, o którym napisał piękne ballady. Jezioro jest niezbyt głębokie, ma kształt zbliżony do koła i można go obejść w godzinę. Woda jest bardzo czysta, znaleźli się śmiałkowie, żeby zanurzyć w niej nogi, a nawet się wykąpać.
Następnie wyszkowianie pojechali do miejscowości Mir, gdzie znajduje się przepiękny zamek, kilkanaście lat temu wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stąd już niedaleko było do Nieświeża – niegdyś rezydencji rodowej Radziwiłłów. Odrestaurowany zamek również jest na liście UNESCO. 
Przedostatni dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Mińska – stolicy Białorusi. Wrażenie robiły ogromne przestrzenie. 
Ostatniego dnia nasi turyści zwiedzili Zaosie – prawdopodobne miejsce urodzenia Adama Mickiewicza oraz miasto Słonim. Do Wyszkowa wrócili późnym wieczorem (sporo czasu stracili na granicy).
Co, oprócz przepięknych widoków, zabytkowych cerkwi, kościołów i zamków, zwróciło uwagę wyszkowian? Panująca wokół czystość (nie uświadczysz papierka na ulicy), mnóstwo kwiatów i małej architektury, uprzejmość mieszkańców, także parówki z makaronem na kolację, sekundniki przy sygnalizatorach świetlnych, pomniki Lenina, długie płoty odgradzające posesje od strony drogi (stawia je gmina i maluje tylko z jednej strony), kolorowe drewniane domy. Biednie, ale schludnie.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom