Kolędowanie z Bożą Nutą... (foto)

Kultura

Kolędowanie z Bożą Nutą... (foto)

06.01.2020
autor: Elżbieta Borzymek
... i z udziałem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, odbyło się 29 grudnia po wieczornej Mszy św. w Sanktuarium św. Rodziny i w Niedzielę Świętej Rodziny.
 
Ministrowi Markowi Zagórskiemu za zainteresowanie naszą małą ojczyzną, Wyszkowem, parafią św. Rodziny, podziękował ks. Kazimierz Wądołowski, kustosz sanktuarium.
W imieniu zespołu z Brańszczyka za możliwość wystąpienia w wyszkowskim sanktuarium podziękował ministrowi i ks. proboszczowi Zbigniew Drobot, który przypomniał historię kolęd i ich twórców. 
- Kolęda pierwotnie była radosną pieśnią noworoczną, wywodzącą się z tradycji ludowej najczęściej utrzymaną w konwencji religijnej – mówił Zbigniew Drobot, kierownik zespołu. – Kolęda w rozumieniu religijnej pieśni związanej z narodzeniem Jezusa wykształciła się nieco później, wraz z umacnianiem się chrześcijaństwa. W Polsce cieszy się niesłabnącą popularnością już od XIV wieku. 
Szczególny wzrost popularności kolęd przypada na przełom wieku XVII i XVIII. Do czasów współczesnych przetrwało ponad 500 kolęd i pastorałek i powstają wciąż nowe. 
Obecni na koncercie mogli wysłuchać kolęd z różnych czasów, wywołujących refleksje i wyrażających różne emocje; radość, wzruszenie, ale też smutek, żal. Boża Nuta zaczęła od kolęd współczesnych „O, Mario, czemu pobladłaś”, „Ciemna nocy”, „Wigilii czas”, „Bóg narodzi się”. Potem przyszedł czas na powszechnie znane kolędy tradycyjne, jak „Cicha noc” czy „Lulajże Jezuniu”. Koncert zakończyła kolęda ze słowami XVIII-wiecznego poety Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi”. 
Na koncert zaprosili minister cyfryzacji Marek Zagórski i Fundacja Wielka Polska.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane