Jana Pawła uczniowie (foto)

Kultura

Jana Pawła uczniowie (foto)

28.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Już od 20 lat Szkole Podstawowej w Leszczydole-Nowinach patronuje Jan Paweł II. Piękna uroczystość z okazji tego jubileuszu odbyła się 14 czerwca. 

Po Mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali z kościoła do szkoły. Na czele szły poczty sztandarowe szkół noszących imię Jana Pawła II – świętującej jubileusz oraz zaprzyjaźnionych w Blochach i Nowych Budach. Wraz z wieloma innymi placówkami (a jest ich ok. 300) tworzą Rodzinę Szkół Jana Pawła II. Śpiewając jej hymn (na melodię „Barki”, ulubionej pieśni Papieża Polaka), uczniowie od razy wyznali: „My, Jana Pawła uczniowie”.  
Delegacje szkoły, Nadleśnictwa Wyszków i Rady Rodziców, przy wtórze werbli, złożyły kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. W związku z tym, że to także rok 100-lecia niepodległości Polski, na hasło „wolność” w niebo poszybowały biało-czerwone baloniki z przyczepionymi do nich hasłami. Kilka z nich (m.in. „Dziękuję, Ojczyzno, za to, że jesteś”) odczytał głośno naczelnik wydziału edukacji urzędu miejskiego Sławomir Cieślak.
Już w sali gimnastycznej dyr. Krzysztof Ochmański serdecznie powitał wszystkich obecnych. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę ówczesnej dyrektor szkoły Zofii Książek i śp. ks. Henryka Kietlińskiego, który osobiście znał Papieża, w podjęciu przez całą społeczność szkolną tej ważnej decyzji. – To był trafny wybór. Społeczność szkoły jest dumna ze swojego patrona. – mówił dyr. Ochmański. – Jako człowiek potrafił doskonale porozumiewać się z innymi ludźmi, a właściwie z całym światem.
Historię szkoły, która powstała w latach trzydziestych XX w., przybliżyli uczniowie Julia Ochmańska i Kacper Rozenek. Mówili z dumą o trwającej od 18 maja 1998 r., kiedy to szkoła otrzymała imię, pracy z patronem. – Byliśmy wtedy 18. szkołą w Polsce noszącą takie imię, a w naszym regionie pierwszą – przypomnieli, dodając, że w przeddzień uroczystości szkoła otrzymała z Watykanu list z Apostolskim Błogosławieństwem Ojca Świętego. W 2003 r. przed szkołą stanął jego pomnik, a w szkole odsłonięto tablice pamiątkową z okazji 5-lecia nadania imienia i 25-leci pontyfikatu Jana Pawła II. Corocznie jej uczniowie uczestniczą w zjazdach rodziny szkół noszących jego imię, biorą udział w różnego rodzaju konkursach związanych z patronem. W ostatnich latach szkolny wolontariat zebrał środki na ufundowanie obrazu św. Jana Pawła II i sprowadzenie jego relikwii do parafialnego kościoła. 
- I tak od 20 lat. Pamiętamy o ważnych rocznicach. Ciągle słyszymy jego słowa: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” – zakończyli.
Naczelnik Sławomir Cieślak nawiązał do cytowanych prze uczniów słów Jana Pawła II. – Korespondują z nimi słowa Walta Disneya „Trzeba mieć piękne marzenia, żeby mieć ciekawe życie”. Życzył marzeń i pięknego życia.
Życzenia od nadleśniczego Wojciecha Kwiatkowskiego przekazał Arkadiusz Wiciński. 
Zofia Książek podkreśliła, że szkoła pragnęła kształtować uczniów według słów Jana Pawła II, „który jest bardzo wymagający”. – Niech będzie nadal przewodnikiem waszych serc i sumień – życzyła.
Przedstawicielka rodziców Edyta Boruń zaznaczyła, że taki patron to powód do dumy, ale zobowiązanie.
Montaż słowno-muzyczny „Zawsze byłeś z nami” przedstawili uczniowie. Przypomnieli w formie scenek najważniejsze fakty z życia Patrona, a także jego wiersze. Chór pięknie zaśpiewał. 
Nauczycielka Teresa Przygoda ogłosiła wyniki konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II przyjaciel dzieci” oraz na komiks. 24 laureatom wręczono nagrody i dyplomy:
kl. 0: I miejsce – Marta Kaczmarczyk, II – Anna Wołyniec, III – Amelia Piotrak
kl. I-II: I miejsce – Dominik Trętowski, II – Hanna Książek, III – Filip Aksamitowski i Patryk Rozenek, wyróżnienie: Dawid Zakrzewski, Gabriel Marzec, Mikołaj Matwiejczyk
kl. III-IV: I miejsce – Sebastian Zięba, II – Weronika Rolka, III – Jakub Wyrzykowski, wyróżnienie: Artur Kulesza, Bartosz Szymanik
kl. V-VII: I miejsce – Julia Ochmańska, II – Maciej Gierek, III – Zuzanna Gąsiewska, wyróżnienie: Weronika Grzegorczyk, Wioleta Jeż, Marta Zalewska
komiks: I – Lena Radziewicz, II – Izabela Wicińska, III – Agata Idzkiewicz 
Na zakończenie wystąpiła duma szkoły i całej gminy – Zespół Pieśni i Tańca Wyszków (istniejący od 2001 r.), prowadzony obecnie przez choreografa Bartosza Wójcika i muzyka Czesława Kwiatkowskiego. Ludowe tańce, nie tylko z Puszczy Białej, ale różnych regionów Polski, niezwykle się podobały wszystkim widzom. Oklaski nie milkły.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom