Jana Pawła uczniowie (foto)

Kultura

Jana Pawła uczniowie (foto)

28.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Już od 20 lat Szkole Podstawowej w Leszczydole-Nowinach patronuje Jan Paweł II. Piękna uroczystość z okazji tego jubileuszu odbyła się 14 czerwca. 

Po Mszy św. jej uczestnicy przemaszerowali z kościoła do szkoły. Na czele szły poczty sztandarowe szkół noszących imię Jana Pawła II – świętującej jubileusz oraz zaprzyjaźnionych w Blochach i Nowych Budach. Wraz z wieloma innymi placówkami (a jest ich ok. 300) tworzą Rodzinę Szkół Jana Pawła II. Śpiewając jej hymn (na melodię „Barki”, ulubionej pieśni Papieża Polaka), uczniowie od razy wyznali: „My, Jana Pawła uczniowie”.  
Delegacje szkoły, Nadleśnictwa Wyszków i Rady Rodziców, przy wtórze werbli, złożyły kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II. W związku z tym, że to także rok 100-lecia niepodległości Polski, na hasło „wolność” w niebo poszybowały biało-czerwone baloniki z przyczepionymi do nich hasłami. Kilka z nich (m.in. „Dziękuję, Ojczyzno, za to, że jesteś”) odczytał głośno naczelnik wydziału edukacji urzędu miejskiego Sławomir Cieślak.
Już w sali gimnastycznej dyr. Krzysztof Ochmański serdecznie powitał wszystkich obecnych. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę ówczesnej dyrektor szkoły Zofii Książek i śp. ks. Henryka Kietlińskiego, który osobiście znał Papieża, w podjęciu przez całą społeczność szkolną tej ważnej decyzji. – To był trafny wybór. Społeczność szkoły jest dumna ze swojego patrona. – mówił dyr. Ochmański. – Jako człowiek potrafił doskonale porozumiewać się z innymi ludźmi, a właściwie z całym światem.
Historię szkoły, która powstała w latach trzydziestych XX w., przybliżyli uczniowie Julia Ochmańska i Kacper Rozenek. Mówili z dumą o trwającej od 18 maja 1998 r., kiedy to szkoła otrzymała imię, pracy z patronem. – Byliśmy wtedy 18. szkołą w Polsce noszącą takie imię, a w naszym regionie pierwszą – przypomnieli, dodając, że w przeddzień uroczystości szkoła otrzymała z Watykanu list z Apostolskim Błogosławieństwem Ojca Świętego. W 2003 r. przed szkołą stanął jego pomnik, a w szkole odsłonięto tablice pamiątkową z okazji 5-lecia nadania imienia i 25-leci pontyfikatu Jana Pawła II. Corocznie jej uczniowie uczestniczą w zjazdach rodziny szkół noszących jego imię, biorą udział w różnego rodzaju konkursach związanych z patronem. W ostatnich latach szkolny wolontariat zebrał środki na ufundowanie obrazu św. Jana Pawła II i sprowadzenie jego relikwii do parafialnego kościoła. 
- I tak od 20 lat. Pamiętamy o ważnych rocznicach. Ciągle słyszymy jego słowa: „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od was nie wymagali” – zakończyli.
Naczelnik Sławomir Cieślak nawiązał do cytowanych prze uczniów słów Jana Pawła II. – Korespondują z nimi słowa Walta Disneya „Trzeba mieć piękne marzenia, żeby mieć ciekawe życie”. Życzył marzeń i pięknego życia.
Życzenia od nadleśniczego Wojciecha Kwiatkowskiego przekazał Arkadiusz Wiciński. 
Zofia Książek podkreśliła, że szkoła pragnęła kształtować uczniów według słów Jana Pawła II, „który jest bardzo wymagający”. – Niech będzie nadal przewodnikiem waszych serc i sumień – życzyła.
Przedstawicielka rodziców Edyta Boruń zaznaczyła, że taki patron to powód do dumy, ale zobowiązanie.
Montaż słowno-muzyczny „Zawsze byłeś z nami” przedstawili uczniowie. Przypomnieli w formie scenek najważniejsze fakty z życia Patrona, a także jego wiersze. Chór pięknie zaśpiewał. 
Nauczycielka Teresa Przygoda ogłosiła wyniki konkursu plastycznego „Święty Jan Paweł II przyjaciel dzieci” oraz na komiks. 24 laureatom wręczono nagrody i dyplomy:
kl. 0: I miejsce – Marta Kaczmarczyk, II – Anna Wołyniec, III – Amelia Piotrak
kl. I-II: I miejsce – Dominik Trętowski, II – Hanna Książek, III – Filip Aksamitowski i Patryk Rozenek, wyróżnienie: Dawid Zakrzewski, Gabriel Marzec, Mikołaj Matwiejczyk
kl. III-IV: I miejsce – Sebastian Zięba, II – Weronika Rolka, III – Jakub Wyrzykowski, wyróżnienie: Artur Kulesza, Bartosz Szymanik
kl. V-VII: I miejsce – Julia Ochmańska, II – Maciej Gierek, III – Zuzanna Gąsiewska, wyróżnienie: Weronika Grzegorczyk, Wioleta Jeż, Marta Zalewska
komiks: I – Lena Radziewicz, II – Izabela Wicińska, III – Agata Idzkiewicz 
Na zakończenie wystąpiła duma szkoły i całej gminy – Zespół Pieśni i Tańca Wyszków (istniejący od 2001 r.), prowadzony obecnie przez choreografa Bartosza Wójcika i muzyka Czesława Kwiatkowskiego. Ludowe tańce, nie tylko z Puszczy Białej, ale różnych regionów Polski, niezwykle się podobały wszystkim widzom. Oklaski nie milkły.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan