Historycznie i świątecznie (foto)

Kultura

Historycznie i świątecznie (foto)

17.04.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Spotkanie wielkanocne słuchaczy Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i ich gości, które odbyło się w WOK „Hutnik” 17 kwietnia, poprzedził wykład Piotra Płochockiego „Historia Wyszkowa i okolic”.
 
Przybyłych, w tym przedstawicielki wyszkowskich Amazonek, powitała prezes WUTW Danuta Lisiecka.
Piotr Płochocki, opowiadając o historii Wyszkowa, skupił się na historii pałacu w Rybienku (obecnie w granicach Wyszkowa) i Rybienka Leśnego. Podkreślił ważne daty związane z tym miejscem: rok 1920 – bestialskie zamordowanie Polaków przez czerezwyczajkę, rok 1928 – zlot harcerek. Następne lata to utworzenie letniska Rybienko, zawiązanie Stowarzyszenia Miłośników Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne.  Osiedle rozwijało się, wytyczono ulice, powstawały domy, pensjonaty, piękne wille. W 1936 r. osiedle zelektryfikowano, rok później zorganizowano plażę (płatną), były pomosty, kajaki itp. W czasie wojny zniszczonych zostało tylko kilka domów. W 1961 r. Rybienko Leśne znalazło się w granicach Wyszkowa. Ponadgodzinny wykład był bogato ilustrowany zdjęciami. 
Danuta Lisiecka zaprosiła seniorów na majowe spotkania i wydarzenia. Na 7 maja zaplanowany jest  trzeci już marsz nordic walking – w tym roku każdy z uczestników powinien mieć kapelusz z ornamentem roślinnym czy kwiatowym (przewidziano konkurs na najładniejszy kapelusz). Na 11 maja Rada Seniorów i Burmistrz zaprosili do Leszczydołu-Nowin na majówkę z koszyczkiem – w tym roku nie będzie w mieście parady seniorów. 15 maja słuchacze WUTW wysłuchają dwóch wykładów, najpierw tradycyjnego, potem na temat profilaktyki raka piersi – ten temat dotyczy nie tylko kobiet, na raka sutka chorują również mężczyźni. 23 maja seniorzy z WUTW wybierają się na wycieczkę do Kozłówki (muzeum Zamoyskich i muzeum socrealizmu) oraz do Woli Okrzejskiej (muzeum Henryka Sienkiewicza).
Na koniec w imieniu swoim i zarządu złożyła wszystkim życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt i zaprosiła na słodki poczęstunek.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Norwid i Herbert o wolności (foto)

Norwid i Herbert o wolności (foto)

XVII Konkurs Recytatorski Twórczości C.K. Norwida, zorganizowany przez I LO im. C.K. Norwida, odbył się 8 listopada w WOK Hutnik. W tym roku wprowadzono kilka nowości. – 100-lecie odzyskania niepodległości postanowiliśmy zaznaczyć, określając temat dzisiejszych recytacji, a temat ten brzmi wolność – podkreśliła organizująca konkurs Marzena Deluga, nauczycielka języka polskiego. – Wystąpienia dzisiejszych recytatorów przyjmą formę dialogu między Cyprianem Norwidem, spóźnionym romantykiem, ale jednocześnie myślicielem wybiegającym znacznie poza ramy swej epoki oraz Zbigniewem Herbertem, niepokornym twórcą XX wieku (mija 20 lat od jego śmierci - EB). Interesujący wykład o Norwidzie wygłosił dr hab. Tomasz Korpysz. Nagrodę specjalną – statuetkę Norwida, przyznawaną po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół „Norwida, otrzymał Kacper Piątek z Zespołu Szkół nr 3, laureat także I miejsca.
zobacz więcej
Z muzyką przez świat (foto)

Z muzyką przez świat (foto)

-Trwaj chwilo! – zaklinała rzeczywistość jedna z uczestniczek noworocznego koncertu „Z muzyką przez świat”, który odbył się w niedzielę 29 stycznia w WOK „Hutnik”. Koncert zorganizował Klub Przyjaciół Wyszkowa.
zobacz więcej
W kinie łzy ze śmiechu i wzruszenia

W kinie łzy ze śmiechu i wzruszenia

Do wyszkowskiego kina wchodzi przezabawny film dla dzieci „Gru, Dru i Minionki:”, a także wyciskacz łez, melodramat "Old Fashioned".
zobacz więcej
Kino zaprasza na „Gwiezdne wojny”

Kino zaprasza na „Gwiezdne wojny”

W wyszkowskim kinie od piątku można oglądać kolejne przygody Barbie oraz bohaterów „Gwiezdnych wojen”.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom