Gdzie spoczywa Hubal? (foto)

Kultura

Gdzie spoczywa Hubal? (foto)

10.10.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Jak sensacyjnej opowieści detektywistycznej słuchało się opowiadania Dariusza Szymanowskiego o poszukiwaniach miejsca spoczynku mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, zastrzelonego przez Niemców 30 kwietnia 1940 r. Logiczny wywód przeprowadzony przez prelegenta każe przypuszczać, że jest to cmentarz w Inowłodzu. Spotkanie z autorem świeżo wydanej książki „Gdzie spoczywa Hubal?” odbyło się 5 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. 
Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie „Wizna 1939”, którego Dariusz Szymanowski jest prezesem, oraz Starostwo Powiatowe (od stycznia br. współpracujące ze stowarzyszeniem). Celem stowarzyszenia jest m.in. upamiętnienie historii Polski i Polaków w okresie II wojny światowej.
Henryk Dobrzański, ps. „Hubal” (1897-1940) był majorem kawalerii Wojska Polskiego, zdobywcą laurów w wyścigach konnych i konkursach hippicznych, ostatnim polskim „zagończykiem” jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Został zabity przez oddziały niemieckie 30 kwietnia 1940 r. w okolicach wsi Anielin k. Inowłodza, pow. Tomaszów Maz.
Dariusz Szymanowski zajmująco opowiadał o poszukiwaniach miejsca spoczynku mjr. Hubala, jakie prowadzi Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. mjr. Władysława Raginisa, organizator poszukiwań, oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”. Poszukiwania rozpoczęły się 1,5 roku temu.
 - Jest to moja praca naukowa w wersji soft, żeby łatwiej było ją przekazać przeciętnemu czytelnikowi. 
Wiele osób pamięta film fabularny „Hubal” z 1973 r. w reż, Bohdana Poręby, z główną rolą Ryszarda Filipskiego, opisujący historię oddziału  kawalerii mjr. Henryka Dobrzańskiego, który nie złożył broni po przegranej kampanii wrześniowej. 
- Film kończy się napisem: „Do dziś nie znamy miejsca, gdzie Niemcy pochowali majora Henryka Dobrzańskiego. Tak bardzo bali się legendy o Hubalu”. I w zasadzie ta książeczka i temat naszego spotkania to jest wszystko to, co dzieje się od tego momentu. Kiedy przystąpiłem do badań archiwalnych, byłem zaskoczony, że do akt Hubala w archiwum nie zaglądano ponad 40 lat. Dużo mówimy o poszukiwaniu Hubala, oddaniu mu czci, a tak naprawdę, moim zadaniem, niewiele się działo.
Poszukiwania i badania archeologiczne, które prowadził Dariusz Szymanowski, działy się w okolicach Tomaszowa Maz., na południowy wschód od Łodzi. Tam 30 kwietnia Niemcy okrążyli oddział Hubala, mjr Dobrzański poległ. Z Anielina Niemcy przewieźli ciało Hubala do Poświętnego, stamtąd, na ciężarówce wojskowej, przez Inowłódz, Spałę do koszar w Tomaszowie Maz. I tu ślad się urywa. Niemcy początkowo planowali pochować Hubala na cmentarzu w Tomaszowie, był nawet wykopany dół. Ale dół zasypano. Ciało majora leżało w budynku działowni do wieczora 1 maja (w 2002 r. w Austrii znaleziono zdjęcie Hubala w trumnie, obłożone gałązkami sosny – aby pozbyć się zapachu trupa - i gazetami). Dalej przewieziono je na skraj lasu koło wsi Jakubów. Tam został pochowany, a na brzozowym krzyżu umieszczono tabliczkę (w jęz. niemieckim) „Tu leży bohater”. 
Pod Jakubowem Hubal leżał tam tylko kilka dni. Jego ciało potajemnie zostało ekshumowane przez ks. proboszcza Stanisława Kowalskiego z Inowłodza (mającego poważanie Niemców), przetransportowane na cmentarz w Inowłodzu i pochowane w grobowcu rodziny księdza (było tam jedno wolne miejsce). We wrześniu 1949 r. szczątki mjr. Hubala przeniesiono do grobu ziemnego k. muru cmentarnego (nie postawiono krzyża), a w grobowcu pochowano osobę z rodziny. Cmentarz rozrastał się. W latach 80., w miejscu, gdzie spoczywał Hubal (mówiono: oficer), wybudowano dwa grobowce.
Dariusz Szymanowski wraz z kolegami w pobliżu grobowca znaleźli szczątki ludzkie odpowiadające cechom Hubala. 
Ci, którzy przybyli na spotkanie, otrzymali w prezencie promowaną książkę oraz pocztówki autorstwa współpracującego ze Stowarzyszeniem Piotra Karszni.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan