Festiwal na piekielnie wysokim poziomie (foto)

Kultura

Festiwal na piekielnie wysokim poziomie (foto)

21.06.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Znany z telewizyjnych talent show energetyczny duet Sebastian Wojtczak i Daniel Rychter wygrał Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70. Festiwal „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce” odbył się, jak zwykle w Boże Ciało, już po raz 26.
 
- Trudno zliczyć, ile razy przed państwem stałem - festiwal rozpoczął dziennikarz muzyczny Ryszard Wolański. - Namawiałem organizatora festiwalu Andrzeja Rębowskiego, żeby poszerzył krąg poszukiwania piękna w słowie i muzyce. Podziwiam go za upór i muszę przyznać, że miał rację. Wychowało się już jedno pokolenie, które doceniło piękno muzyki lat 60. i 70., a dzisiaj jesteście państwo świadkami narodzin następnego pokolenia, które - mam nadzieję - również je doceni.
Wśród zasiadających na widowni miłośników piękna w słowie i muzyce znalazła się spora grupa sportowców, których szczególnie ciepło przywitał Andrzej Rębowski.
Część konkursową, tradycyjnie już, poprowadził dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke. Trudno nie zgodzić się z jego opinią, że tegoroczny festiwal był „na piekielnie wysokim poziomie”. - Nie ma przypadkowych głosów i przypadkowych piosenek - zauważył.
Trudnej oceny podjęło się jury artystyczne w składzie: Ryszard Poznakowski, Aleksander Nowacki, Marek Gaszyński, Krzysztof Heering, Wanda Heering, Paweł Sztompke i Ryszard Wolański.
Na scenie WOK „Hutnik” spotkali się młodzi artyści z różnych stron Polski, m.in. Sosnowca, Lubartowa, Malborka, Ciechanowa, Warszawy, Lednicy, Lublina, Poznania, Torunia. Wśród nich byli np. licealiści, tegoroczni maturzyści, studenci, bankowiec, logopeda, inżynier lotnictwa, dziennikarz i właściciel szkoły muzycznej. Jedni śpiew traktują jak hobby, inni marzą o scenicznej karierze.
Do weteranów muzycznych programów telewizyjnych, choć na jakimkolwiek festiwalu wystąpili po raz pierwszy, należą laureaci głównej nagrody Super Grand Prix (10 tys. zł od ministra kultury Piotra Glińskiego i srebrny klucz wiolinowy). Energetyczny duet Sebastian Wojtczak i Daniel Rychter zwycięstwo wyśpiewali sobie piosenką „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, z której w 1979 r. zasłynął Stanisław Wenglorz. Za to wykonanie panowie otrzymali również nagrodę starosty wyszkowskiego Jerzego Żukowskiego (1,5 tys. zł) oraz wyróżnienie prezesa Polskiego Związku Koszykówki.
Wieczór należał także do Anny Szatybełko, która zaśpiewała „Dwa serduszka”. Piosenka zyskała kolejne życie dzięki nagradzanemu filmowi Pawła Pawlikowskiego„Zimna wojna”. A pani Annie zapewniła Grand Prix festiwalu (równowartość 1 tys. euro od prezesa stowarzyszenia SAWP Ryszarda Poznakowskiego) oraz nagrodę burmistrza Grzegorza Nowosielskiego (3 tys. zł).
Jedną z głównych nagród - prezesa ZAiKSu (3 tys. zł) otrzymała również Małgorzata Nakonieczna za wykonanie piosenki „Rudy rydz”.
Największą sympatię publiczności zdobyła najmłodsza uczestniczka festiwalu, 15-letnia Gabriela Kurzac, która zaśpiewała „Tańczące Eurydyki” Anny German. Nagroda publiczności nie była jedyną, z którą z Wyszkowa wyjechała młoda wokalistka. Otrzymała nagrody dyrektora generalnego ZAiKS-u (2 tys. zł) i przewodniczącego rady powiatu Waldemara Sobczaka, wyróżnienia Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Doceniona została również Sandra Rusin, która na wyszkowski festiwal powróciła po 12 latach, z piosenką „Kasztany”. Otrzymała nagrody przewodniczącej rady miejskiej Elżbiety Piórkowskiej (1,5 tys. zł) i wójta gminy Rząśnik Pawła Kołodziejskiego (500 zł) oraz wyróżnienie dyrektora WOSiR Marka Wiśniewskiego.
17-latka o niezwykle mocnym głosie Alicja Maria Szemplińska, która wybrała piosenkę „Jeszcze jeden dzień minął” z repertuaru Ireny Santor, otrzymała nagrody przewodniczącego komisji promocji rady miejskiej Wojciecha Rojka (500 zł) i ministra środowiska Henryka Kowalczyka (500 zł) oraz wyróżnienie Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Kamil Czeszel, który podjął się niełatwej interpretacji piosenki „Dziwny jest ten świat” otrzymał wyróżnienia właściciela zakładu fotograficznego Agfa StarPrint Bogusława Babisa i Polskiego Związku Piłki Ręcznej.
Za wykonanie „Jaskółki uwięzionej” Kinga Rutkowska otrzymała: nagrodę naczelnik miejskiego wydziału promocji Edyty Wittich (500 zł), wyróżnienia prezesa klubu piłki ręcznej przy Szkoły Podstawowej nr 1 Artura Rębowskiego i przewodniczącego sejmowej komisji kultury fizycznej.
 
Pozostałe nagrody:
wójta gminy Brańszczyk Wiesława Przybylskiego (500 zł) - Paweł Rydz, „Biały latawiec”
wójta gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego (500 zł) - Filip Rychcik, „Wspomnienie”
wójta gminy Zabrodzie Krzysztofa Jezierskiego (500 zł) - zespół Suova, „Z tobą w górach”
europosła Jarosława Kalinowskiego (500 zł) - Katarzyna Sufczyńska, „Ludzkie gadanie”
 
Pozostałe wyróżnienia:
prezesa Klubu 2012 Andrzeja Rębowskiego - Łukasz Juszkiewicz, „Świecie nasz”
prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki - Alicja Gajda, „Radość o poranku”
ministra sportu - Klaudia Stańczyk, „Kołysanka dla okruszka”
Gwiazdą tegorocznego festiwalu był zespół Partita, legenda polskiej sceny muzycznej. Kończąc spotkanie, Ryszard Poznakowski już zaprosił na przyszłoroczne: - Warto, warto być w Wyszkowie. Słyszałem, że stolicę polskiej piosenki przenoszą z Opola do Wyszkowa.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną
Zitcom