Dla dzieci pisze się najtrudniej (foto)

Kultura

Dla dzieci pisze się najtrudniej (foto)

13.11.2017
autor: Elżbieta Borzymek
W bardzo sympatycznej atmosferze przebiegało spotkanie, 8 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie, z autorem książeczek dla dzieci Wiesławem Drabikiem, który mieszka w niedalekim Łochowie.
Autor ponad 240 bajeczek dla dzieci, ponad 100 książek, właściciel i przyjaciel zwierząt błyskawicznie nawiązał kontakt z młodymi czytelnikami, dodatkowo motywując ich do aktywności naklejkami. 
Czytał fragmenety swoich utworów, a dzieci kończyły jego rymowanki. Tak im się to spodobało, że na zakończenie jeden z chłopców wymyślił rymowankę o pisarzu:
„Wiesław Drabik wydaje książki 
i dostaje za to pieniążki”. 
Wiesław Drabik zaczął pisać dzięki córce, dla której wymyślił wiersz o wiośnie, by nie dostała w szkole dwójki za recytację. Potem zaczął otrzymywać propozycje od wydawców. Jeden z nich zlecił napisanie bajki o smoku. - Obiecywał, że będę sławny - opowiadał autor. - Zgodziłem się, bo pomyślałam, że to łatwe, ale okazało się, że dla dzieci pisze się najtrudniej. A najtrudniej pisze się takie krótkie, żeby dużo obrazków się zmieściło. 
Książka "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków" spodobała się, wznawiana jest niemal co roku. - Powiedzieli mi, że nowocześnie napisana, że ma dużo ładnych obrazków, a ja czasami coś śmiesznego wymyślę. No i wtedy zostałem pisarzem, było to 21 lat temu. Miałem wtedy 40 lat. 
Dzieci zadawały wiele pytań, na które pisarz przeważnie żartobliwie odpowiadał. 
- Jak się pan nauczył rymować? 
- Nie wiem. Może dlatego, że czytałem inne książki, tłumaczyłem piosenki. 
- Podobały wam się moje książki - spytał z kolei autor. 
- Taaak!!! 
- To wpadajcie do biblioteki! 
Najbardziej znane książeczki Wiesława Drabika: „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, „Kocie łakocie”, „MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania” oraz serie „Zostań mistrzem” i „Czytam z tatą”. Tłuamczy też bajki i baśnie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Grupa wokalna I wraca ze Złotym Tulipanem

Grupa wokalna I wraca ze Złotym Tulipanem

W kwietniu i maju w Domu Kultury „Kolorowa” w Ursusie odbywała się już XV edycja konkurs piosenkarskiego „Tulipanada”. W kilkuetapowych eliminacjach przesłuchano ponad 400 wokalistów z całej Polski, w czterech kategoriach wiekowych i dwóch rodzajowych, tj. soliści i zespoły wokalne. „Grupa Wokalna I” z Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, przygotowywana przez trenerkę wokalną Irenę Zdunek, z sukcesem przechodziła do kolejnych etapów rywalizacji. Zwieńczeniem konkursu była uroczysta gala, która odbyła się 24 maja w Domu Kultury „Kolorowa”.
zobacz więcej
Spotkanie z przygodą

Spotkanie z przygodą

4 listopada w wyszkowskim kinie rozpocznie się przegląd filmów dla dzieci i młodzieży „Spotkanie z przygodą”. Do 10 listopada wyświetlonych zostanie sześć dubbingowanych tytułów, które nigdy wcześniej nie były w dystrybucji kinowej w Polsce.
zobacz więcej
Kino zaprasza na horror

Kino zaprasza na horror

Do 26 października w wyszkowskim kinie można oglądać horror nakręcony na podstawie popularnej powieści Stephena Kinga. Najmłodsi wciąż mogą oglądać „Lego Ninjago. Film”.
zobacz więcej
Malarze pogodnych kolorów (foto)

Malarze pogodnych kolorów (foto)

O fenomenie grupy janowskiej oraz o jej członkach Teofilu Ociepce i Pawle Wróblu mówił 1 grudnia, na trzecim w tym sezonie bibliotecznym spotkaniu w cyklu „Czytamy malarstwo”, kulturoznawca Jarosław Górski. - Ociepka z całą pewnością nie był wariatem. Miał osobowość całkowicie integralną, nie tracił kontroli nad swoim umysłem – zaznaczył.
zobacz więcej
lesne wrota
lesne wrota
Mrówka listopad 2017