Daleko od morza, ale sercem blisko (foto)

Kultura

Daleko od morza, ale sercem blisko (foto)

25.02.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Fantastycznym koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego uczczono setną rocznicę zaślubin Polski z morzem.
 
10 lutego 1920 r. dowódca Frontu Pomorskiego gen. Józef Haller dotarł do Gdańska. Na dworcu kolejowym czekały na niego tłumy. Dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski, wręczył generałowi dwie platynowe obrączki. Były prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska i symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem. Jedną obrączkę Haller wrzucił kilka godzin później do Bałtyku podczas uroczystości w Pucku, jako symbol zaślubin Polski z morzem. Drugi pierścień generał nosił aż do śmierci.
- Dopiero 10 lutego 1920 r. Polska stała się niepodległa. Bo co to niepodległość bez morza? - podczas wyszkowskiej uroczystości mówiła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska. - Z Wyszkowa do Pucka jest tylko 372 km. Biorąc pod uwagę, że 99,7% powierzchni Polski leży w zlewisku morza Bałtyckiego, wszyscy jesteśmy ze sobą związani.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem w Pucku i 75. - w Kołobrzegu. Przedstawiciele obu miast byli gośćmi wyszkowskiej uroczystości, na którą w sobotę 22 lutego zaprosili Gmina Wyszków oraz wyszkowski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej. Rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ludziom Morza, który znajduje się na nadbużańskiej skarpie.
Druga część uroczystości odbyła się w WOK Hutnik. - Związek z morzem jest bardzo silnie umocowany na tych ziemiach - podkreśliła prezes LMIR Elżbieta Kasińska. - Liga Morska i Rzeczna ukształtowała się jeszcze przed wojną. Mamy wielu kapitanów żeglugi morskiej i rzecznej. To oni kształtowali i kształtują nasz patriotyzm. Nasze miasto śródlądowe od lat stara się kultywować tradycję morską.
Uroczystość była doskonałą okazją do podsumowania ubiegłorocznego rejsu „Od Tatr do Bałtyku”, czyli z Krakowa do Kołobrzegu. Był to drugi rejs tratwy Pielgrzym, pierwszy raz żeglarze płynęli z Wyszkowa do Gdańska. - Cieszę się, że w ten sposób promujemy naszą cudowną ziemię wyszkowską - zauważyła Elżbieta Kasińska.
Za tę promocję Lidze Morskiej i Rzecznej podziękowała przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska: - Wyszków jest daleko od morza, ale sercem blisko.
- Już nie możemy się doczekać rejsu z Krakowa do Pucka - zapraszała Hanna Pruchniewska.
LMiR z okazji swojego 100-lecia (2 lata temu) wydała okolicznościowe medale. W sobotę otrzymał go Wojciech Chodkowski - inicjator rejsów tratwą Pielgrzym. Wśród wyróżnionych znalazły się także osoby i firmy, dzięki którym obchody jubileuszu miały wyjątkową oprawę: rewia Sylaba (medal odebrała Irena Zdunek), Adam Janus (odebrała Katarzyna Janus), firma Pomelac Paweł Trzciński (odebrała Monika Zdunek), Gmina Wyszków (odebrała Elżbieta Piórkowska), burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.
Srebrny medal za zasługi dla LMiR otrzymał Paweł Różański - za działalność krótkofalarską, szerzenie informacji o LMiR.
Pięknym podziękowaniem i uczczeniem 100-lecia zaślubin Polski z morzem był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą ppłk Marcina Ślęzaka i mjr Dariusza Kaczmarskiego. Wraz z orkiestrą wystąpili soliści: Anna Grabowska-Nadwodna, Andrzej Wiśniewski, Wiktor Szymonowicz i Monika Chodyna.
Koncert podzielony był na część patriotyczną i rozrywkową, a rozpoczął go Hymn do Bałtyku. Można było usłyszeć m.in. popularną w Legionach Polskich pieśń „Małgorzatka”, „Krakowiaczka” Stanisława Moniuszki, „Białe róże” - jedną z najbardziej znanych piosenek żołnierskich z czasów I wojny światowej, czy chętnie śpiewany przez różne pokolenia utwór „Serce w plecaku”. Przejściem z pierwszej części koncertu do drugiej była znana piosenka z filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”. Publiczność nuciła później m.in. (nie)zapomnianą melodię „Już nie zapomnisz mnie”, „Powrócisz tu” z repertuaru Ireny Santor, „Bądź moim natchnieniem” Andrzeja Zauchy, czy „Okularników” Agnieszki Osieckiej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną