Chłopcy malowani (foto)

Kultura

Chłopcy malowani (foto)

07.08.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W dniach 17-26 lipca w pałacu w Łochowie odbywał się, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, plener malarski „Chłopcy malowani” (jak w znanej ułańskiej piosence). Tematem było malarstwo historyczne, a szczególną inspiracją wydarzenia, które miały wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. 
Plenerowi towarzyszyły spotkania dotyczące historii kawalerii polskiej i munduru oraz polskich malarzy historycznych i batalistycznych. Szesnaściorgu uczestnikom pleneru (animatorzy kultury, instruktorzy plastyki, studenci ASP), wśród których była wyszkowska malarka Katarzyna Słowikowska, pozowali dwaj rekonstruktorzy z 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i ich konie. Komisarzem pleneru był Wieńczysław Pyrzanowski, ostatni dyplomant prof. Ludwika Maciąga.  
- Wykorzystuję całą wiedzę, jaką zdobyłem u Profesora – mówi Wieńczysław Pyrzanowski. - Ten temat był mu bliski. Staram się tę wiedzę przekazywać. Nie da się zrobić korekty, nie wspominając Profesora. Czuje się wyraźnie, że jego duch gdzieś tu krąży.
Obrazy powstałe na plenerze można będzie oglądać na wystawach poplenerowych. Może odbędzie się także w Wyszkowie?
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom
Zitcom