Cenne norwidiana w Chrzęsnem (foto)

Kultura

Cenne norwidiana w Chrzęsnem (foto)

15.06.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Wystawa „Czas na Norwida” otwarta została w sobotę 11 czerwca w pałacu w Chrzęsnem (pow. wołomiński). Znalazły się na niej cenne norwidiana, m.in. obrazy, rysunki, grafiki, pierwodruki, medale autorstwa Cypriana Norwida z kolekcji Fundacji Museion Norwid, przeznaczone do przyszłego muzeum Norwida. Jest szansa, by jego siedzibą stał się dworek w Dębinkach, w którym poeta, urodzony w Laskowie-Głuchach, spędził w młodości wiele miesięcy. Wiersze naszego późnego romantyka recytowała aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Pięknie odrestaurowany zespół pałacowo-parkowy w Chrzęsnem, przeznaczony na działalność edukacyjno-kulturalną, jest własnością Powiatu Wołomińskiego. 11 czerwca na drugim piętrze pałacu otwarto wystawę najcenniejszych norwidianów ze zbiorów Fundacji Museion Norwid. Cztery prace wystawiane są po raz pierwszy. Perełki to dwa niewielkich rozmiarów obrazy, dotychczas nieznane: akwarela „Pythia” i obraz olejny (jeden z czterech zachowanych). Jedno pomieszczenie zostało poświęcone jednemu z wierszy poety „Fortepian Chopina”. 
Na klatce schodowej pałacu wiszą kopie portretów i autoportretów Norwida, zaś na parterze plakaty i zdjęcia ze spektakli norwidowskich, udostępnione przez Teatr im. Norwida z Jeleniej Góry.
Celem Fundacji Muzeum Norwida jest „stworzenie takiego muzeum, które byłoby jednocześnie centrum różnego rodzaju lokalnych i ponadlokalnych przedsięwzięć związanych z Norwidem, a także domem pracy twórczej da norwidologów” – czytamy na stronie internetowej Fundacji. – „Istnieje realna szansa, by siedzibą planowanego muzeum stał się pałac w Dębinkach, a więc miejsce, w którym poeta spędził wiele miesięcy swojego życia na dworze Ksawerego Dybowskiego. W sytuacji, gdy niemożliwe jest wykorzystanie na ten cel rodzinnego dworku poety w Głuchach, pałac, z którym Norwid był realnie związany i który po latach przywoływałwe wspomnieniach i rysunkach, wydaje się miejscem bardzo dobrym na poświęcone poecie muzeum. Obecnie w pałacu mieści się dom dziecka, wiemy jednak, że są plany przeniesienie tej placówki do innego obiektu. Wydaje się, że jest to dobra okazja, by w pałacu powstało muzeum Norwida”.
Otwarcie wystawy poprzedziło podpisanie przez starostę wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego, wicestarostę Adama Łossana i prezesa Fundacji Museion Norwid   Jacentego Matysiaka listu intencyjnego o współpracy. Wiersze Cypriana Norwida wspaniale recytowała aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska (członek Rady Programowej Fundacji). Siedem pieśni Fryderyka Chopina, przy akompaniamencie Błażeja Kwiatkowskiego, wykonały Elżbieta Nowotarska-Leśniak (sopran) i Małgorzata Domagała (alt). Miłą niespodzianką był występ Matyldy Pilarczyk, uczennicy Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Dębinkach, laureatki Konkursu Norwidowskiego w Dąbrówce.
Wystawę w pałacu w Chrzęsnem można zwiedzać od 13 czerwca, wstęp wolny.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Festiwal operetkowy

Festiwal operetkowy

Festiwal Operowo – Operetkowy na Mazowszu od lat cieszy się wśród wyszkowian niesłabnącą popularnością. W tym roku odbędzie się już po raz czternasty: w piątek 25 sierpnia o godz. 19. Melodyjne przeboje widzowie nucą podczas koncertu i długo, długo po jego zakończeniu. Zainteresowani powinni więc jak najszybciej kupić bilety.
zobacz więcej
Wiersze pełne nostalgii i refleksji (foto)

Wiersze pełne nostalgii i refleksji (foto)

Niemal w rodzinnej atmosferze przebiegało kameralne spotkanie z Bożeną Zofią Kachel, poetką, publicystką, tłumaczką, absolwentką wyszkowskiego liceum. Uczestnicy wysłuchali kilku jej wierszy z tomiku „Obrazy z moich myśli”, drugiego w jej twórczości.
zobacz więcej
Kino w plenerze (foto)

Kino w plenerze (foto)

Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc także tych piątkowych, gmina Wyszków zaprosiła więc w niedzielę. Wyświetlono m.in. polskie komedie i bajki.
zobacz więcej
Po prostu „Krystyna Sienkiewicz” (foto)

Po prostu „Krystyna Sienkiewicz” (foto)

- Staramy się być biblioteką, która inspiruje – nawiązała do tegorocznego motta Tygodnia Biblioteki dyrektor wyszkowskiej książnicy Małgorzata Ślesik-Nasiadko, przedstawiając gości czwartkowego wieczoru, aktorkę Krystynę Sienkiewicz i szefową wydawnictwa Marginesy Hannę Grudzińską.  – Pretekstem do spotkania jest książka o niezwykłej osobie – uzupełniła Hanna Grudzińska. a książka jest biografią Krystyny Sienkiewicz.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
ITAMED
ITAMED