Kampania antynowotworowa (sfinansowano ze środków EPL)
Być pełnosprawnym człowiekiem (foto)

Kultura

Być pełnosprawnym człowiekiem (foto)

18.05.2018
autor: Elżbieta Borzymek
„Nie jest ważne to, jaki ktoś jest na zewnątrz, ale to, co ma wewnątrz… w sercu” to motto IV Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Otwarta Scena”. Tradycyjnie impreza odbyła się w WOK Hutnik, w tym roku 17 maja. Na scenie królowały taniec i piosenka, nie zabrakło recytacji. 
Witając uczestników i publiczność, Marek Rosłoniec, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, organizatora festiwalu, przeczytał bajkę „Żyrafek i jego różek” Marii Leszczawskiej z przesłaniem, że jeśli ktoś jest inny, nie znaczy, że gorszy. Najważniejsze jest to, co każdy ma w sercu. – Życzę patrzenia sercem na dzisiejsze występy – zwrócił się do widzów. Festiwal poprowadzili Anna Mielczarczyk instruktorka WTZ oraz Adam Łoziński uczestnik WTZ.
Na scenie było barwnie i różnoordnie. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 1 pokazało tańce ze spektaklu „Marta Magnifik i największy skarb świata”. Podopieczni OREW i wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 5 zainscenizowali piosenkę „Karuzela”. Uczniowie  Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej Akademia Ucznia wiersz i piosenkę dedykowali mamom, bo już niebawem ich święto. Grupa „Poziomki” z Przedszkola Integracyjnego nr 4 zaprezentowała się w ognistym tańcu hiszpańskim. Filialna szkoła w DPS Fiszor w Gaju przedstawiła inscenizację „Kaczki dziwaczki” Jana Brzechwy. Dzieci z Malinowego Przedszkola przeniosły widzów do dżungli, z Tarzanem i Jane zatańczyły żywiołową piosenkę „Ambo Sambo”. Natomiast przedszkolaki z zerówki z Bezpiecznego Przedszkolaka, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowały patriotyczny akcent – zaśpiewały w stylizowanych na żołnierskie strojach „Pierwszą Kadrową”. Swoistym podsumowaniem był wiersz „Niepełnosprawność” Marty Dabkowskiej w wykonaniu wolontariuszek z Piątki, w którym padają bardzo ważne słowa:
Pełnosprawnym cię nazwą jeśli masz zdrowe ciało
Czy to nie za mało
(...)
Można mieć ciało kalekie
A być pełnosprawnym człowiekiem
- Cieszę się, że na scenie znajdujemy swoje miejsce – podsumowała festiwal Urszula Mikołajczyk. – Życzę wam wszystkim: „Znajdźcie swoje miejsce w życiu”.
Upominki dla wszystkich występujących grup wręczyli Urszula Mikołajczyk, szefowa wyszkowskiego koła PSOUU, Marek Rosłoniec i Katarzyna Wysocka, przewodnicząca powiatowej komisji zdrowia i pomocy społecznej.
Festiwal dofinansowany był w ramach zadania publicznego „Bez barier”, finansowanego przez starostwo, a realizowanego przez PSOUU Koło w Wyszkowie. 
AKACJA
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość