Być pełnosprawnym człowiekiem (foto)

Kultura

Być pełnosprawnym człowiekiem (foto)

18.05.2018
autor: Elżbieta Borzymek
„Nie jest ważne to, jaki ktoś jest na zewnątrz, ale to, co ma wewnątrz… w sercu” to motto IV Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami „Otwarta Scena”. Tradycyjnie impreza odbyła się w WOK Hutnik, w tym roku 17 maja. Na scenie królowały taniec i piosenka, nie zabrakło recytacji. 
Witając uczestników i publiczność, Marek Rosłoniec, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, organizatora festiwalu, przeczytał bajkę „Żyrafek i jego różek” Marii Leszczawskiej z przesłaniem, że jeśli ktoś jest inny, nie znaczy, że gorszy. Najważniejsze jest to, co każdy ma w sercu. – Życzę patrzenia sercem na dzisiejsze występy – zwrócił się do widzów. Festiwal poprowadzili Anna Mielczarczyk instruktorka WTZ oraz Adam Łoziński uczestnik WTZ.
Na scenie było barwnie i różnoordnie. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 1 pokazało tańce ze spektaklu „Marta Magnifik i największy skarb świata”. Podopieczni OREW i wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 5 zainscenizowali piosenkę „Karuzela”. Uczniowie  Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej Akademia Ucznia wiersz i piosenkę dedykowali mamom, bo już niebawem ich święto. Grupa „Poziomki” z Przedszkola Integracyjnego nr 4 zaprezentowała się w ognistym tańcu hiszpańskim. Filialna szkoła w DPS Fiszor w Gaju przedstawiła inscenizację „Kaczki dziwaczki” Jana Brzechwy. Dzieci z Malinowego Przedszkola przeniosły widzów do dżungli, z Tarzanem i Jane zatańczyły żywiołową piosenkę „Ambo Sambo”. Natomiast przedszkolaki z zerówki z Bezpiecznego Przedszkolaka, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowały patriotyczny akcent – zaśpiewały w stylizowanych na żołnierskie strojach „Pierwszą Kadrową”. Swoistym podsumowaniem był wiersz „Niepełnosprawność” Marty Dabkowskiej w wykonaniu wolontariuszek z Piątki, w którym padają bardzo ważne słowa:
Pełnosprawnym cię nazwą jeśli masz zdrowe ciało
Czy to nie za mało
(...)
Można mieć ciało kalekie
A być pełnosprawnym człowiekiem
- Cieszę się, że na scenie znajdujemy swoje miejsce – podsumowała festiwal Urszula Mikołajczyk. – Życzę wam wszystkim: „Znajdźcie swoje miejsce w życiu”.
Upominki dla wszystkich występujących grup wręczyli Urszula Mikołajczyk, szefowa wyszkowskiego koła PSOUU, Marek Rosłoniec i Katarzyna Wysocka, przewodnicząca powiatowej komisji zdrowia i pomocy społecznej.
Festiwal dofinansowany był w ramach zadania publicznego „Bez barier”, finansowanego przez starostwo, a realizowanego przez PSOUU Koło w Wyszkowie. 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan