Bardowie Wolności i Solidarności (foto)

Kultura

Bardowie Wolności i Solidarności (foto)

14.12.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
13 grudnia obchodziliśmy 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. I Liceum Ogólnokształcące od lat organizuje w tym dniu Przegląd Piosenki Opozycyjnej Bardowie Wolności i Solidarności.
 
- Chcemy dziś upamiętnić tych, którzy mieli odwagę powiedzieć: nie. Chcemy też złożyć hołd ofiarom stanu wojennego i systemu komunistycznego w Polsce - podkreśliła prowadząca koncert Julia Borzymek. W atmosferę tamtych dni wprowadził krótki film - autorstwa Macieja Najmoły, dziś już absolwenta Norwida - przedstawiający obrazy ze stanu wojennego.
W repertuarze nastrojowego przeglądu znalazły się piosenki podziemia niepodległościowego, ale nie tylko. Można było usłyszeć znane utwory Jacka Kaczmarskiego, Jana Pietrzaka, Róż Europy i Kobranocki.
Olga Getka, Aleksandra Milczarczyk i Adriana Dobosz wykonały „Jest taki kraj” i „Balladę wrześniową”. Na przeglądzie piosenki opozycyjnej nie mogło zabraknąć hymnu tamtych lat - „Mury” zaśpiewały Anna Szpondowska, Karolina Pyśk i Barbara Rutka. Musiała też zabrzmieć słynna grudniowa „Ballada o Janku Wiśniewskim”, którą wykonali Mikołaj Napiórkowski i Kacper Leszczyński oraz „Dziwny jest ten świat” w interpretacji Wiktorii Buźniak i Jagody Ciskowskiej. Zespół w składzie Oliwia Szulc, Maciej Wiśniewski, Maciej Chaciński i Jan Książek sięgnęli po repertuar rockowy („Mamy dla was kamienie”, „Nikomu nie wolno się z tego śmiać”). Refleksyjną piosenkę Beaty Rybotyckiej „Szklane domy” pięknie zaśpiewała Monika Piórkowska, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela GC - Karolina Zwolińska.
Na koniec, zgodnie z tradycją, wykonawcy i publiczność wspólnie zaśpiewali „Żeby Polska była Polską”.

 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom