A to Polska właśnie (foto)

Kultura

A to Polska właśnie (foto)

12.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Ten cytat z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego był tytułem gali zorganizowanej 10 listopada w WOK „Hutnik” przez miejski samorząd z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Publiczność wychodziła zachwycona występami młodzieży szkolnej i wyszkowskich zespołów ludowych. 
Gala była podzielona na dwie części. Pierwszą prowadził Karol Pych. 
- Aby godnie uczcić samorząd terytorialny przy współudziale organizacji społecznych i mieszkańców przez cały 2018 rok przygotowywał i realizował szereg wydarzeń i uroczystości – zaznaczył.
Wspomniał m.in. o zimowym rajdzie konnym szlakiem powstań narodowych, wiosennych spotkaniach z wojskiem, widowisku rekonstrukcyjnym związanym z historią Wyszkowa. Kulminacją była sobotnia uroczystość.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, przygotowani przez Annę Ropelewską–Gerek i Joannę Podgórską, z okolicznościowym montażem słowno-muzycznym. Po nich wystąpili laureaci Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej ojczyźnie”: w kategorii klas I-III: Małgorzata Rorakiewicz,  Oliwia Ługowska, Maja Sobczyk i Zofia Matwiejczyk - uczennice SP 1, w kategorii klas 4-8 i gimnazjalnych: Julia Kwiatkowska (skrzypce) i Aleksandra Gołębiewska (śpiew) – uczennice z SP 5.
Ogłoszono zwycięzców konkursu ”18-100-18” NIEPODLEGŁA (pisaliśmy o nim w poprzednim numerze NW), który przygotowały nauczycielki z SP 5: Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska. I miejsce zajęli uczniowie z SP 1: Kajetan Roszkowski, Zuzanna Kuchta, Wiktoria Przybysz i Mateusz Matusiak (op. Iwona Woźniakowska), II - uczniowie z SP 4: Gabriela Kucińska, Katarzyna Stokarska, Aleksandra Wróbel i Oliwier Ciskowski (op. Jolanta Paczkowska), III – uczniowie z SP 2: Olga Zdrojewska, Julia Nowak, Bartłomiej Prus i Miłosz Malinowski (op. Emilia Biernacka). Nagrody wręczali im zastępca burmistrza Aneta Kowalewska i prezes wyszkowskich piłsudczyków Sylwester Raniszewski.
Część drugą sobotniego wieczoru, wyłącznie artystyczną, poprowadzili: Danuta Napiórkowska, Zuzanna Deluga i Kacper Piątek. Hymnem „Gaude Mater Polonia”, jednym z najstarszych religijnych utworów, rozpoczął występ chór działający przy sanktuarium Świetej Rodziny, prowadzony przez Tomasza Śnieżaka. W repertuarze były i inne hymny: „Warszawianka”, „Rota”, a także popularne pieśni jak np. „Pobudka krakusów” czy „Piechota”. Wzruszająca była dumka Stanisława Moniuszki „Kozak” w wykonaniu T. Śnieżaka. Jako soliści wystąpili również Anna Ropelewska-Gerek, Alicja Mieszało, Wojciech Rutkowski i Wojciech Światkowski.
W tańcu z białymi i czerwonymi wstążkami wdzięcznie zaprezentowały dzieci z Przedszkola nr 2, po nich na scenę w dostojnym polonezie wkroczyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Oberek”, prowadzonego przez Danutę Deptułę i Stanisława Kadłubowskiego. Wspólny koncert – barwne, radosne widowisko folklorystyczne – dały naprzemiennie wyszkowskie zespoły ludowe, seniorzy i juniorzy, czyli „Oberek” i ZPiT „Wyszków” z Leszczydołu-Nowin (choreograf Bartosz Wójcik). Można powiedzieć, że była to manifestacja polskości – publiczność obejrzała polskie tańce narodowe:  krakowiak, polonez, oberek i kujawiak, był też folklor miejski. W finale młodzi i starsi zatańczyli razem oberka.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną