10 lat z patronem (foto)

Kultura

10 lat z patronem (foto)

13.06.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Społeczność Szkoły Podstawowej w Leszczydole Starym w piękny, słoneczny dzień, 30 maja,  świętowała 10-lecie nadania szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
 
Mszę św. polową odprawił ks. proboszcz Kazimierz Wądołowski. – Niech więc ten patron, piękny patron, ks. kardynał Stefan Wyszyński będzie dla was inspiracją – zwrócił się do uczniów. – Ale niech też wyprasza potrzebne łaski.
Jak na taką uroczystość przystało, nie zabrakło gości, których serdecznie powitała dyrektor szkoły Agnieszka Drążewska. – Ten rok i ta rocznica jest dla nas wyjątkowa – podkreśliła.  – To właśnie wczoraj, 29 maja, minęła 10. rocznica nadania naszej szkole imienia Kard. Stefana Wyszyńskiego i przekazania sztandaru. Patron to niezwykle ważna postać w życiu szkoły, wokół niej buduje się tradycję, wprowadza uczniów w świat wartości.
Jak zauważyła, to szczególnie ważne w czasach upadku autorytetów.  – W naszym codziennym życiu i pracy drogowskazem są dla nas jego słowa zapisane na sztandarze szkoły: „Warto służyć każdemu człowiekowi i dla każdego warto się poświęcać, bo tylko miłość czyni wszystko dobrze” – zaznaczyła. – To Prymas Tysiąclecia powiedział: „Sztuką jest umrzeć dla Ojczyzny, ale jeszcze większą sztuką jest dobrze żyć dla niej”.    
- To postać patrona zmobilizowała nas do wielu działń takich jak np. konkursy, uczestnictwo w zlotach szkół noszących imię Prymasa w Częstochowie, wycieczki i rajdy do Kamieńczyka, gdzie na cmentarzu spoczywają dziadkowie Kardynała.
Podziękowała nauczycielom za zaangażowanie, rodzicom za wsparcie, uczniom życzyła, by przyświecały im słowa patrona: „Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orli ku przyszłości...”
Potem życzenia składali i przekazywali podarki dla szkoły zaproszeni goście, m.in. sekretarz gminy Anna Gołębiewska, Zofia Dawidzka i Waldemar Salis ze Stowarzyszenia Pomocy Szkole, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.
O jubileuszowej uroczystość będzie przypominała tablica pamiątkowa przed szkoła, którą odsłonili Anna Gołębiewska i radny miejski Bogdan Kuchta, a poświęcił ks. proboszcz Wądołowski. 
Tę część uroczystości poprowadziła Renata Wróbel. Program artystyczny, muzyczno-poetycki, uczniowie przygotowali pod kierunkiem Joanny Kozon, o oprawę muzyczną zadbała Anna Ropelewska-Gerek.
 
Konkurs plastyczny
 
Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody laureatom ogłoszonego w kwietniu przez szkołę w Leszczydole Starym konkursu plastycznego, którego hasłem były słowa jej Patrona: „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół noszących imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W kategorii klas I-III zwyciężyli uczniowie szkoły w Brańszczyku: I miejsce – Piotr Pułaski, II – Blanka Bloch. W kategorii klas IV-VII  również I miejsce zajęła uczennica szkoły w Brańszczyku – Aleksandra Fydrych, kolejne – uczniowie szkoły w Leszczydole Starym: II – Julia Jastrzębska, III – Patrycja Bloch, wyróżnienia – Jakub Nozderka i Wiktoria Dąbrowska.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną
Zitcom