ŻYCIE W PEŁNI: Trzy rzeczy, które powinieneś przestać robić

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Trzy rzeczy, które powinieneś przestać robić

22.05.2018
autor: Poradnia „Życie w Pełni”
„Celem dążenia człowieka jest szczęście” – ta ponadczasowa myśl Arystotelesa doskonale ujmuje nadrzędny cel każdego człowieka. Wszystko, co w życiu robimy, ma nas przybliżyć do pełni szczęścia. Często jednak szczęście jest bliżej, niż nam się wydaje. Czasem wystarczy zaprzestać pewnych zachowań, by rozwiązać swoje problemy. Co zatem powinieneś przestać robić?
 
1. Przestań myśleć o sobie na KOŃCU.
Kiedy zaniedbasz siebie i swoje potrzeby, nie będziesz mógł odpowiednio zadbać o innych. Jest to tzw. zdrowy egoizm, polegający na wyznaczaniu granic i przestrzeni dla siebie. Masz siebie jedną/jednego, dlatego dbaj o własne potrzeby w pierwszej kolejności, jednocześnie szanując odmienne zdanie innych. Nie rób rzeczy tylko dlatego, że czujesz wewnętrzny przymus i spokojnie informuj, o tym najbliższych. Pamiętaj, że nie ma ludzi niezastąpionych, zawsze znajdzie się ktoś, kto może pomóc ci w obowiązkach lub wykona je za ciebie. 
 
2. Przestań obwiniać świat, innych ludzi i siebie za swoje problemy.
W gruncie rzeczy coś stanowi problem, ponieważ daną sytuację tak postrzegamy. Niezależnie od okoliczności i przyczyn problemu, po prostu go zaakceptuj i weź za niego odpowiedzialność. Obwinianie i głęboko chowana uraza, tylko pogłębiają nasze rozgoryczenie. Nie obwiniaj, akceptuj. Szukaj rozwiązań, nie nowych problemów. Kiedy weźmiesz pełną odpowiedzialność za to, co się dzieje, zaczniesz dostrzegać nowe możliwości. 
 
3. Przestań bać się samotności i mówić, że sam/sama nie dasz rady.
Samotność jest trudna i niechciana – ma to swoje uzasadnienie na poziomie mentalnym i kulturowym. Jednak samotność może być nauczycielem i nie musi oznaczać przygnębiającego osamotnienia. Gdy sytuacja życiowa zmusiła cię do działania w pojedynkę, zaufaj sobie, na ważne pytania szukaj odpowiedzi w swoim sercu – nie w otoczeniu. Przyglądaj się swoim myślom, przekonaniom, lękom. Samotność dostarcza informacji o nas samych, o jakich do tej pory nie mieliśmy pojęcia. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć siebie, stać się bardziej niezależni i w konsekwencji budować szczere relacje. Czyli takie, które nie opierają się na przekonaniu: „Muszę być przy tobie, bo sobie nie poradzę”. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość