ŻYCIE W PEŁNI: Tego mogłeś nie wiedzieć o depresji

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Tego mogłeś nie wiedzieć o depresji

17.10.2018
autor: Poradnia „Życie w Pełni”
Depresja to poważna choroba, to nie jest zwykły smutek. Prawdopodobnie u połowy chorych pozostaje nierozpoznana lub rozpoznana zdecydowanie za późno... Dlaczego? 
 
Problem polega na tym, że depresja lubi się maskować. Co oznacza, że nie wszyscy chorzy na depresję odczuwają jej klasyczne objawy, takie jak: spadek nastroju, załamanie psychiczne, rozpacz, przybicie. Zdarza się bowiem, że depresja przejawia się jak choroby fizyczne.
 
Zatem co powinieneś wiedzieć?
 
Faktem jest, że depresja może łudząco przypominać choroby takie jak: choroby serca, układu oddechowego, choroby skóry, zaburzenia hormonalne itp. Często bezowocnie chodzimy od lekarza do lekarza... w poszukiwaniu diagnozy trudnych do określenia dolegliwości, które odczuwamy w ciele – wtedy warto również odwiedzić gabinet psychologa lub psychiatry.
 
Cała trudność w diagnozie polega na tym, że...
Depresja ma wiele symptomów, które mogą występować w różnych układach, z różną częstotliwością i z różnym nasileniem. 
Można ją zdiagnozować jedynie na podstawie rozmowy ze specjalistą. Przy czym istnieją symptomy depresji, które w ogóle nie są z nią kojarzone, a dotyczą samopoczucia fizycznego i wiele osób nie wybiera się w takiej sytuacji do psychologa...
Bardzo ważne jest, by najpierw wykluczyć, czy dane dolegliwości, które odczuwamy w ciele, nie są prawdziwą chorobą.
 
Zatem przy jakich symptomach powinna się zaświecić czerwona lampka?
⇒ Mogą to być: bóle (głowy, mięśni, stawów, karku, w okolicy serca), osłabienie, silne zmęczenie, brak sił, nadmierna senność, lub bezsenność, nadmierny apetyt, lub jego brak ⇒ spadek libido ⇒ kołatania serca duszności, trudne do określenia sygnały z ciała: drętwienia, uczucie ⇒ braku sił w kończynach, plamy na dekolcie lub ciele. Ponadto depresja może współwystępować i nasilać dolegliwości innych chorób, tj. sprawiać, że leki, które działały do tej pory np. na migrenę, przestały działać.
 
Jak skutecznie leczyć depresję? 
 
Wyleczyć się z depresji można przede wszystkim dzięki terapii. Chory na depresję być może będzie musiał przyjmować leki. Jednak pierwszym krokiem powinno być pójście do terapeuty.
Najlepiej przebadana i naukowo uznana za bardzo skuteczną jest PSYCHOTERAPIA POZNAWCZO-BEHAWIORALNA. Do takiego specjalisty możesz zapisać się na stronie www.zyciewpelni.com/kontakt
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość